اقتصاد

چشم‌انداز بورس در 1400

متغیرهای متعدد، روند آتی بورس را مبهم کرده است

بازار سهام از ابتدای سال 1400 تاکنون روندی کاهشی در پیش گرفته است؛ به‌طوری‌که از ابتدای سال شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران حدود 5 درصد بازدهی منفی، عایدی برای سهام‌داران داشته است و نمادهای فراوانی از بازار سهام صفوف فروش را تجربه می‌کنند. مواردی مانند نرخ ارز، ابهام در مسائل سیاسی، دامنه نوسان نامتقارن، «پی» بر «ای» تاریخی و فوروارد بازار، نرخ سود بانکی و قیمت‌های جهانی را می‌توان به‌عنوان دلایل شرایط حال حاضر بازار سهام نام برد. برای پیش‌بینی روند بازار سهام نیز بایستی متغیرهای فوق‌الذکر را بررسی و روند آتی آن را پیش‌بینی کرد.

دستمزد کف‌تر از کف اداره کار

مشاغل غیررسمی اصفهان در سال 1400 چقدر دریافتی دارند؟

حداقل حقوق اداره کار برای سال 1400 از زیر سه میلیون تومان به بالاتر از چهار میلیون تومان رسید تا در نخستین ماه سال دستمزد دریافتی در مشاغل غیررسمی نیز تغییر کند. اگرچه باید تمام کارفرمایان برای سال جاری به کارگران کف حقوق اداره کار را پرداخت کنند، ولی در مشاغل مختلف فرمول محاسبه دستمزد متفاوت است؛ مانند کارگران روزمزدی کم‌مهارت یا ماهر، فروشندگان و کارگران مشاغل خاص خدماتی که حقوق آن‌ها به‌صورت عرفی و توافقی بین کارفرما و کارگر تعیین می‌شود. این سه دسته بخش بزرگی از جامعه کارگری اصفهان را تشکیل می‌دهند. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد حقوق این افراد نیز در بهار 1400 متحمل تغییراتی شده است.

چین‌ و اقتصاد ایران

کمیل طیبی و مرتضی سامتی، از استادان اقتصاد دانشگاه اصفهان و مهدی خورسند، کارشناس مسائل چین و اروسیا به نقد و بررسی توافق ایران و چین پرداختند

وبینار نقد و بررسی سند همکاری 25 ساله ایران و چین بعدازظهر روز سه‌شنبه به همت گروه اقتصاد و قطب اقتصاد بین‌الملل دانشگاه اصفهان برگزار شد. در این وبینار، مرتضی سامتی و کمیل طیبی از اساتید دانشگاه اصفهان و مهدی خورسند، کارشناس مسائل چین و اوراسیا به اظهارنظر پرداختند. در ابتدای این وبینار مرتضی سامتی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: کشور ما به ورود سرمایه‌های خارجی نیازمند است؛ به دلیل نبود ارتباط با کشورهای خارجی حتی سرمایه‌گذاران داخلی نیز دچار مشکل شده‌اند؛ از این لحاظ تفاهم و همکاری با کشورهای خارجی دارای اهمیت است.

نایب‌رئیس اتحادیه موادغذایی و لبنیات اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از دلایل گرانی احتمالی می‌گوید
مردم به‌جای خرید مبل به تعمیر آن تمایل پیدا کرده‌اند
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: پرسش‌های مالکان به‌صورت آنلاین پاسخ داده می‌شود

وام ازدواج کفاف چه خرجی را می‌دهد؟

حساب و کتاب وام ازدواج 200میلیونی و هزینه‌های زوج‌های جوان

وام ازدواج برای سال 1400 افزایش یافت و اکنون زوجین بسته به سن ازدواجشان می‌توانند 140 یا 200 میلیون تومان دریافت کنند. با حذف هزینه‌های اضافی و تجملات می‌توان با مجموع وام ازدواج بیشتر هزینه‌های شروع یک زندگی را پوشش داد. اگر خرید وسایل اساسی و اولیه خانه را 100میلیون تومان، هزینه جشن عروسی را 40میلیون تومان و هزینه خرید طلا را 50میلیون تومان در نظر بگیریم، وام ازدواج 200 میلیون تومانی برای این هزینه‌ها کافی خواهد بود. ولی اگر زوجین مسکن نداشته باشند، باید نصف یا کل مبلغ وام را به اجاره یک خانه در اصفهان اختصاص دهند. البته باید «وام ازدواج» را کمک‌هزینه‌ای برای ازدواج دانست نه وامی برای تأمین تمام هزینه‌های شروع زندگی!

اغلب اقلام رمضان قیمت مصوب ندارند

رئیس اتحادیه آش، حلیم، کباب و بریانی اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از قیمت‌ها می‌گوید

با توجه به استقبال مردم از آش، حلیم و زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان، هرساله نزدیک به این ایام نرخ‌های مصوبی برای این کالاها اعلام می‌شود. امسال این‌طور که از زبان فعالان صنفی اصفهان بیان می‌شود فقط آش شله‌قلمکار و حلیم‌بادمجان قیمت مصوب دارند و سایر انواع آش بسته به نوع کیفیتشان قیمت می‌خورند؛ ضمن اینکه قیمت کباب و بریان نیز برای ماه رمضان نرخ مصوب ندارد و دلیل آن نوسان‌های قیمت گوشت عنوان می‌شود. در خصوص شیرینی‌ها نیز فقط زولبیا و بامیه قیمت مصوب دارند و سایر انواع شیرینی‌ها در واحدهای صنفی بر اساس کیفیتشان و زیر نظر اتحادیه صنف گز و شیرینی اصفهان قیمت برایشان تعیین می‌شود.

لبنیات بازهم گران می‌شود

نایب‌رئیس اتحادیه موادغذایی و لبنیات اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از دلایل گرانی احتمالی می‌گوید

زمزمه‌ها از افزایش قیمت لبنیات حکایت دارد. فعالان صنعت لبنیات اصفهان می‌گویند به‌خاطر افزایش دستمزدها در سال جاری قیمت لبنیات درصدی افزایش پیدا خواهد کرد؛ ولی هنوز آنالیز قیمتی و درصد مشخصی برای افزایش قیمت تعیین نشده است. اگرچه برخی متولیان همچون سید محمدرضا بنی‌طبا، سخن‌گوی انجمن صنایع لبنی، اعلام کرده‌اند که نگرانی بابت افزایش قیمت لبنیات در ماه مبارک رمضان وجود ندارد، اما از سوی دیگر، فعالان صنایع لبنی می‌گویند به خاطر افزایش هزینه‌ها در سال جاری همچون هزینه دستمزد، قیمت‌ها با درصدی افزایش روبه‌رو خواهد شد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اقتصاد