اقتصاد

سراشیبی سقوط سهام

نماگر بازار سرمایه به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد بازگشت

در اولین روز کاری در آبان، شاخص کل بورس بیش از 38 هزار واحد افت داشت تا هم کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی را از دست بدهد و هم امید سهام‌داران به بازگشت بازار به روند صعودی را ناامید کند. در روزهایی که ارزش دارایی سهام‌داران هر روز در حال کاهش است، دیگر نه از جلسات مسئولان سازمان با حقوقی‌های بزرگ بـورس خبری هـست، نه از بهارستان‌نشینان آبی گرم می‌شود. البته همچنان شعارهایی با مضمون لزوم صیانت از حقوق سهام‌داران منتشر می‌شود؛ اما طی دوماه‌ونیم اخیر، صحبت مسئولان درباره بازگشت بورس و حمایت از آن، رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

رخوت بورسی در سایه رخدادهای سیاسی

گرایش مردم به کدام بازارها در حال افزایش است؟

بازار سرمایه روز گذشته افت سنگین دیگری را تجربه کرده بود؛ افتی که با توجه به معاملات پایان هفته گذشته، دور از انتظار هم نبود. تشکیل صف فروش‌ها در حالی است که تغییر خاصی در متغیرهای کلان اقتصادی رخ نداده و حتی دلار در صرافی بانک ملی برای اولین بار در تاریخ به مرز 32هزار تومان رسیده است. اما این افت و رخوت در بازار سرمایه ناشی از چیست؟

کولاک دلار در اقتصاد یخ‌زده

عبور دلار از مرز 30 هزار تومان و تثبیت آن در کانال 31 هزار تومان، سوخت بیشتری برای آتش افزایش قیمت‌ها ایجاد کرده است. روز گذشته صرافی بانک ملی نرخ فروش هر اسکناس دلار را با افزایش 1200 تومانی نسبت به روز شنبه، 31150 تومان اعلام کرد تا برای اولین بار به‌طور رسمی نرخ دلار از مرز 30 هزار تومان گذر کرده باشد. با عبور قیمت دلار از مقاومت 30 هزارتومانی، بقیه بازارها نیز ساز صعودی کوک کردند؛ به‌نحوی‌که هر قطعه سکه طرح جدید از مرز 16 میلیون تومان هم عبور کرد.

گزارشی از آگهی‌های پاییزی استخدام در اصفهان
کالای خواب چقدر آب می‌خورد؟
اصفهانی‌ها در سال99 لباس گرم نمی‌خرند

به‌پایان‌آمدن حکایت چک حامل

دورانی که نام شخص معینی در چک ذکر نمی‌‌شد تا هر شخصی با در دست‌داشتن چک، مالک آن باشد به پایان رسید و از زمستان 99 به بعد هر چک فقط به یک نفر تعلق دارد.نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌در روزهای پایانی مهر ماه در یک طرح یک فوریتی صدور چک تضمینی در وجه حامل را به صورت کامل ممنوع کردند تا از این پس هر چک به نام یک شخص صادر شود و امکان ظهر نویسی چک وجود نداشته باشد. ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل با هدف جلوگیری از سرقت چک، معاملات غیرقانونی ، کنترل بازار ارز و پولشویی اجرا می‌شود. همچنین سامانه‌ای از اواخر آذر ماه راه اندازی می‌شود تا افراد علاوه بر صدور فیزیکی، به صورت الکترونیک نیز چک را صادر کنند و در صورت وجود مشکل در استعلام اطلاعات حساب بانکی، صادر کننده قادر به صدور چک نخواهد بود.

سمت‌وسوی اصلاح ساختار بودجه

کارشناسان از پیشنهادهایشان برای تراز دخل و خرج‌های دولت در بودجه 1400 می‌گویند

در این شرایط اقتصادی پیچیده، نحوه بودجه‌ریزی برای سال 1400 حساسیت زیادی دارد. بی‌ثباتی‌های اقتصادی در سال 99 تشدید شده است.  نرخ ارز ، پیشران بخش‌های مختلف اقتصادی شده و تورم افسارگسیخته بازارها را ملتهب کرده است. سامان‌دهی این شرایط دشوار اقتصادی  یک کار کارشناسانه برای تعیین درآمدهای واقعی برای بودجه 1400 و سامان‌دادن هزینه‌های بودجه‌ای را می‌طلبد. اصلاح ساختار بودجه ضرورتـــــــی انکارناپذیر برای عبور از دوره پرتلاطم کنونی است. برای اصلاح ساختار بودجه 1400 یکی از توصیه‌ها و پیشنهادهایی که کارشناسان روی آن تأکید می‌کنند کاهش سهم‌خواهی نهادهای موازی از بودجه است تا بتوان دخل و خرج‌ها را راحت‌تر هم‌تراز کرد.

مشاغل پاییزی با درآمد 10 میلیون تومانی

گزارشی از آگهی‌های پاییزی استخدام در اصفهان

اوایل پاییز یکی از اعضای مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور خط فقر را 10میلیون تومان اعلام کرد؛ اما در اصفهان مشاغل کمی درآمدی بیشتر از خط فقر دارند. بررسی آگهی‌های استخدام اصفهان در 15 روز ابتدایی مهر نشان می‌دهد فقط مشاغلی مانند بازاریابی، مشاغل مربوط به برق، فنیِ خاص، شبکه‌ای و تعدادی مشاغل خاص درآمد 10میلیون تومان یا بیشتر دارند. دربیشتر آگهی‌های استخدام حتی حقوق پایه اداره کار به متقاضی پیشنهاد نمی‌شود و خبری از حقوق ثابت نیست. یک اصفهانی در شرایطی خاص و سخت می‌تواند در ماه 10میلیون تومان درآمد داشته باشد. همچنین درآگهی‌های استخدام با حقوق بالا، بیشتر به نیروی کار مرد نیاز است و یک خانم به سختی می‌تواند دراصفهان بالاتراز خط فقر درآمد داشته باشد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اقتصاد