اقتصاد

ریزش سنگین بورس در شنبه حساس

نماگر بازار بعد از هفت ماه به کانال 1.1 میلیون واحد بازگشت

در معاملات اولین روز این هفته، کانال 1.2 میلیون واحدی شاخص‌کل بورس هم از دست رفت و به این ترتیب محدوده حمایتی که در اواسط آبان ایجاد شده بود نتوانست در برابر موج عرضه‌ها مقاومت کند. به این ترتیب بعد از حدود 7 ماه، نماگر بازار دوباره به کانال 1.1 میلیون واحد رسید. حالا سهام‌داران نگران این هستند که ریزش‌ها تداوم داشته و شاخص یک میلیون واحد هم از دست برود.

سونامی صمت علیه بورس

ابلاغ وزارت صمت برای قیمت‌گذاری فولاد چه تأثیری بر بازار سرمایه گذاشت؟

ماجرای این بار هم، بــه‌نــوعـــی آشناپنداری (دژاوو) برای سهام‌داران بود.آن گروهی که یک‌بار با اختلاف‌نظر دو وزارت اقتصاد و نفت، طعمِ تلخِ ریزشِ سنگین بورس را چشیده بودند، این بار با تصمیم وزارت صمت، طعم ریزش ارزش دارایی‌هایشان را تجربه کردند. اما این بار دو تفاوت عمده داشت: نخست آنکه، در مردادماه بیشتر پورتفوها در سودهای فراوانی قرار داشت و تحمل ریزش نسبت به اکنون راحت‌تر بود. مسئله دوم اما به اجماع نظرها بازمی‌گردد.

ناامیدی از بابانوئل به امید حاجی‌فیروز!

بازار سرمایه تا عید نوروز چه سمت وسویی خواهد داشت؟

با شروع هفته جاری و در اولین روزهای کاری در سال جدید میلادی، بازار سرمایه افت سنگین را تجربه کرد و به این ترتیب سال ۲۰۲۱ برای سهام‌داران خوش یمن شروع نشد. بابانوئل برای سهام‌داران افت سنگین هدیه آورد و حالا سهام‌داران دید خود را تا عید نوروز افزایش دادند تا شاید حاجی فیروز بتواند رنگ بورس را یکدست سبزپوش کند.

قیمت‌ها در ده روز اخیر 10 درصد کاهش یافت، ولی درمقایسه باابتدای دی ماه تفاوتی نکرده است
کاهش فروش حضوری در پی افزایش فروش مجازی در اصفهان
این طرح چه تأثیری بر بازار مسکن دارد؟

دخالت بیجا مانع بورس است!

حال‌وروز بورس این روزها تعریفی ندارد. شاخص‌کل بورس فاصله چندانی با رکورد ریزش یک‌میلیون واحدی ندارد و همچنان ریسک ریزش بیشتر در بازار وجود دارد. سهام‌داران زیادی هم هستند که با توجه به دعوت دولت و همچنین آزادسازی سهام عدالت، امسال به جرگه سهام‌داران اضافه شده‌اند، اما هر روز آب‌رفتن دارایی خود را نظاره می‌کنند. اگر علم اقتصاد را مبنا قرار دهیم، نوسان در ذات هر بازاری است و بنا به دلایل مختلف که می‌تواند اقتصادی یا غیراقتصادی باشد، قیمت‌ها بالا و پایین می‌شود.

منتظر کاهش بیشتر قیمت خودرو باشیم؟

قیمت‌ها در ده روز اخیر 10 درصد کاهش یافت، ولی درمقایسه باابتدای دی ماه تفاوتی نکرده است

مسیر نزولی قیمت‌ خودرو از نیمه پاییز آغاز شد. به دنبال تغییر و تحولات سیاسی و تاثیرات روانی این تحولات که روی قیمت ارز تأثیرگذار بوده است قیمت خودرو نیز از این تغییر و تحولات متأثر شد. با این حال تقاضا برای خرید خودرو همچنان پایین است و به اندازه‌ای که در بازار فروشنده وجود دارد خریدار نیست. برخی گمانه‌زنی‌ها نیز حاکی از این است که فعالیت سفته‌بازان خودرو این روزها کاهش پیدا کرده و حباب خودرو تاحدودی تخلیه شده است. علاوه بر تأثیر مؤلفه کاهش نرخ ارز در افت قیمت خودرو، نبود خریدار و متقاضی در بازار نیز در ریزش قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است. وعده و وعیدهای مسئولان هم موضوع دیگری است که می‌تواند به صورت روانی روی بازار خودرو تأثیرش را بگذارد.

بازار اصفهان، سوت‌وکور از کرونا و کسادی

کاهش فروش حضوری در پی افزایش فروش مجازی در اصفهان

کسبه اصفهان بسته به صنف خود این روزها را در شرایط متفاوتی سپری می‌کنند؛ یا فروشگاه مملو از متقاضی است یا خالی از مشتری! پاساژ و مراکز فروش اصفهان این روزها پذیرای مشتریان انگشت‌شماری هستند. از مقابل هر مغازه که عبور می‌کنید یا فروشنده به موبایل مشغول است یا گوشه‌ای دنج نزدیک به مغازه با سایر فروشگاه‌داران گپ می‌زند. مردم حاضر در بازار نیز بیشتر حکم تماشاچی دارند تا خریدار! درمقابل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ها مشتریان زیادی دارند و برخلاف سایر اصناف، فروشندگان مواد غذایی بازار بهتری را تجربه می‌کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اقتصاد