بازار

کرونا به استوک‌ها رونق داد

تقاضا برای موبایل‌های دست‌دوم در اصفهان افزایش یافته است

استفاده از موبایل هوشمند فراگیر شده است؛ ولی قیمت این محصولات پابه‌پای ارز بالا می‌رود. در شرایطی که قیمت پرچم‌دارها از مرز هزار دلار گذشته و برای خرید آن‌ها باید تا 52 میلیون تومان هزینه کرد و قیمت موبایل‌های میان‌رده از حدود سه میلیون تومان شروع می‌شود، شاهد رونق بازار اسمارت‌فـون‌هـای دست‌دوم هـستیم. آیـفون‌های دست‌دوم پرفروش‌ترین محصولات در بازار موبایل‌های دست‌دوم به شمار می‌روند. پس‌ازآن موبایل‌های قدیمی با نرخ یک تا دو میلیون تومان در اصفهان پرتقاضا هستند و در انتها دست‌دوم‌های کم‌کار بسیار پرتقاضا شده‌اند.

شب‌زنده‌داری صرافی‌های اصفهان

مردم نیمه‌شب برای خرید ارز صف می‌کشند

ساعت یک بامداد به بعد، سر‌وکله مردم پیدا می‌شود، یکی با پراید از خیابان توحید‌ می‌آید، دیگری از بلوار دانشگاه؛ بیشتر دونفره یا شاید چند نفره می‌آیند تا یک نفر در صف بنشیند و بقیه در ماشین بخوابند. گاهی‌ شیفت‌‌ها ساعت‌ به ساعت‌ تغییر‌ می‌کند و هوا رو به روشنایی که می‌رود، همه در صف حاضر می‌شوند. اینجا فاصله اجتماعی معنایی ندارد! افراد منتظر در صف، با ماسک و بدون‌ماسک چسبیده‌ به هم ایستاده‌اند تا مبادا نوبتشان از دست برود؛ آن‌ها تمام شب منتظر بودند تا بین چند صد هزار یا چند میلیون‌ تومان سود ببرند، بدون اینکه کاری کرده‌باشند، فقط کافی است اول‌وقت یورو به قیمت صرافی ملی بخرند و یک ساعت بعد با قیمت بیشتری در خیابان سپه بفروشند.

کرونا و هزینه های اضافی آن

چند درصد از درآمد اصفهانی‌ها صرف پیشگیری از کرونا می‌شود؟

ویروس چینی کرونا ماه‌هاست مهمان ناخوانده جیب هزاران اصفهانی شده است و هرروز سهم بیشتری می‌خواهد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد کرونا امروز بیش از 30 درصد درآمد خانواده‌ها در اصفهان را می‌بلعد و این آمار روبه‌افزایش است. خانواده‌ها یا باید قید رعایت نکات بهداشتی را بزنند یا ماهانه چند صدهزار تومان هزینه کنند؛ زیرا پروتکل‌های بهداشتی هزینه‌بر هستند.

کالای خواب چقدر آب می‌خورد؟
اصفهانی‌ها در سال99 لباس گرم نمی‌خرند
قیمت هدفون و هدست همراه با نرخ ارز بالا می‌رود

6 تا 9 میلیون تومان برای خواب آسوده

کالای خواب چقدر آب می‌خورد؟

یک خواب آسوده با حسابی سرانگشتی برای تهیه کالای خواب یک نفره 6 میلیون تومان و برای کالای خواب دو نفره به 9 میلیون تومان می‌رسد. مشاهده‌های میدانی از بازار اصفهان از رشد قیمت تختخواب، تشک، سرویس ملحفه، پتو و... حکایت می‌کند و از فروردین سال جاری قیمت کالای خواب تا سه برابر بالا رفته است. البته بخشی از مواد اولیه تولید ملزومات خواب وارداتی است؛ ولی بخش قابل‌توجه آن‌ها از طریق پتروشیمی‌های داخلی تأمین می‌شود. باوجوداین، گرانی ارز به بهانه‌ای برای عرضه‌کنندگان تبدیل شده تا تشک تختی را که در ابتدای سال حدود 800 هزارتومان قیمت داشت، اکنون با نرخ یک میلیون و 400 هزارتومان به فروش برسانند.

بازار سرد لباس گرم

اصفهانی‌ها در سال99 لباس گرم نمی‌خرند

«امسال به قدری قیمت‌ها بالاست که همان لباس‌های گرم سال قبل را می‌پوشیم.» این جمله این روزها از زبان اصفهانی‌های زیادی شنیده می‌شود؛ چراکه مردم به واسطه گرانی، توان خرید لباس گرم را ندارند. بازار پوشاک اصفهان درحال حاضر خلوت نیست و به گفته کاسبان، هر روز افراد زیادی برای خرید به بازار مراجعه می‌کنند؛ ولی با مشاهده قیمت‌ها از خرید صرف‌نظر می‌کنند یا فقط یک یا دو تکه لباس تهیه می‌کنند. برای خرید پوشاک گرم در اصفهان تقاضا وجود ندارد و همین امر موجب رکود مضاعف در بازار پوشاک شده است.

چند سانت سیم چند میلیون تومان؟!

قیمت هدفون و هدست همراه با نرخ ارز بالا می‌رود

بازار لوازم جانبی موبایل مانند هدفون، هدست، شارژر، کابل و رابط یکی از بازارهای پرتقاضای این روزهاست؛ هرچند قیمت این لوازم از ابتدای سال تاکنون بیش از 50درصد افزایش داشته است. هدفونی که چند ماه قبل چند صد هزار تومان قیمت داشت، در شرایط فعلی به قیمت چند میلیون تومان به فروش می‌رسد. یک شارژر معمولی به جای 30هزارتومان با نرخ 300هزارتومان عرضه می‌شود یا قیمت چند سانت سیم رابط دو سه برابر بالا رفته است. قیمت لوازم جانبی موبایل ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد و باوجود بازار پرتلاطم ارز، بعید به نظر می‌رسد نرخ این لوازم جانبی کاهش یابد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بازار