بازار

کلاه رسیدساز بر سر کاسبان اصفهانی

رسیدهای پرداخت جعلی چطور رایج شده‌اند؟

«دانلود نرم‌افزار رسیدساز اندروید»؛ با واردکردن این عبارت در موتورهای جست‌وجوی اینترنت به انبوهی از لـیـسـت‌هـــای دانـلـود بـرمی‌خورید؛ نرم‌افزارهایی تخصصی درزمینه ساخت رسیدهای جـعـلـی پـرداخـت. ایــــن نرم‌افزارها رسیدهای پرداخت وجه را شـــبـیـه به رســــیـدهــای پــرداخــت اپلیکیشن‌هایی مانند آپ با مشخصات کاملی شامل شماره ارجاع و حتی نام صاحب کارت مقصد می‌سازند! این نرم‌افزارها تا چند سال قبل با هدف شوخی استفاده می‌شد؛ ولی به راهی برای کلاهبرداری تبدیل شد. امروز در بازار شهر اصفهان بسیاری از بازاریان فریب انواع مختلفی از نرم‌افزارهای رسیدساز را خورده‌اند.

جان دوباره شغل‌های ورشکسته از کرونا

بازگشت رونـق نسبی به بازارهای مختلف در ماه‌های رجب و شعبان

ماه‌های رجب و شعبان مصادف با زمان برپایی سوروسات عروسی است و هر سال زوج‌های زیادی یکی از مناسبت‌های این دوماه را برای برپایی مراسم عروسی خود انتخاب می‌کنند. ستاد مقابله با ویروس کرونا نیز به دنبال این موضوع و درنظرگرفتن کسادی بیش از حد بازارهای مختلف، مجوز بازگشایی تالارها را پس از حدود یک سال صادر کرد. صدور این مجوز منجر به رونق نسبی بازار تالار و باغ‌ها، آتلیه‌های عکاسی، گل‌فروشی و مزون‌های لباس عروس شده است و شغل‌های ورشکسته از کرونا دوباره جان نصفه‌نیمه‌ای پیدا کرده‌اند.

دود گرانی شکر در چشم بازارهای وابسته

رشد نرخ شکر چه تأثیری بر بازارهای مکمل آن دارد؟

قیمت شکر درطول سال جاری تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون کمبود تولید شکر داخلی، تغییرات هزینه حمل‌ونقل، رشد نرخ ارز جهت واردات شکر خارجی و... چند بار دچار تغییرات شد. داستان گرانی شکر هنوز ادامه دارد و در طول ماه گذشته افزایش قیمت شکر در بازارهای جهانی و کم‌شدن ذخایر داخلی باعث افزایش 45درصدی نرخ شکر در بازار اصفهان شد. از آنجا که شکر کالایی مکمل محسوب می‌شود، دود گرانی آن به چشم بازارهای دیگر مانند شیرینی، پولکی و نبات، تنقلات بسته‌بندی و... می‌رود و باعث رشد قیمت در بازارهای وابسته به شکر شده است.

مردم به‌جای خرید مبل به تعمیر آن تمایل پیدا کرده‌اند
تهیه غذاهای ایرانی چقدر خرج دارد؟
افزایش شمار آرایشگاه‌های زنانه چراغ‌خاموش در اصفهان

وام ازدواج کفاف چه خرجی را می‌دهد؟

حساب و کتاب وام ازدواج 200میلیونی و هزینه‌های زوج‌های جوان

وام ازدواج برای سال 1400 افزایش یافت و اکنون زوجین بسته به سن ازدواجشان می‌توانند 140 یا 200 میلیون تومان دریافت کنند. با حذف هزینه‌های اضافی و تجملات می‌توان با مجموع وام ازدواج بیشتر هزینه‌های شروع یک زندگی را پوشش داد. اگر خرید وسایل اساسی و اولیه خانه را 100میلیون تومان، هزینه جشن عروسی را 40میلیون تومان و هزینه خرید طلا را 50میلیون تومان در نظر بگیریم، وام ازدواج 200 میلیون تومانی برای این هزینه‌ها کافی خواهد بود. ولی اگر زوجین مسکن نداشته باشند، باید نصف یا کل مبلغ وام را به اجاره یک خانه در اصفهان اختصاص دهند. البته باید «وام ازدواج» را کمک‌هزینه‌ای برای ازدواج دانست نه وامی برای تأمین تمام هزینه‌های شروع زندگی!

خرید کمتر، تعمیر بیشتر

مردم به‌جای خرید مبل به تعمیر آن تمایل پیدا کرده‌اند

رشد هزینه‌های تولید و مواد اولیه موجب افزایش چشمگیر قیمت انواع مبلمان منزل و اداری شده است. بررسی‌های میدانی از نقش دلالان در گرانی مواد اولیه مبل حکایت می‌کند. دلالان و واسطه‌ها مواد اولیه به‌ویژه چوب را از واردکنندگان یا کارخانه‌های داخلی خریداری کرده و سپس با قیمت بالایی بین مبل‌سازان عرضه می‌کنند؛ ازاین‌رو گرانی مبلمان زمینه افت شدید فروش، رکود بازار و افزایش تقاضا برای تعمیرات مبلمان را فراهم کرده است. هزینه تعمیر مبلمان نیز چندان پایین نیست؛ ولی تعمیرات در مقایسه با خرید یک‌دست مبل نو بهای کمتری دارد.

یک وعده غذای روزانه 3میلیون تومان‌ماهانه

تهیه غذاهای ایرانی چقدر خرج دارد؟

قیمت اقلام خوراکی در دوسال گذشته روند صعوی پیدا کرد و رشد قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. باوجود قیمت بالای مواد غذایی، تهیه یک وعده غذای خانگی ایرانی برای یک خانواده چهار نفره بدون مخلفات کمتر از 74 هزار تومان آب نمی‌خورد. اگر هزینه مخلفات مانند سالاد یا ماست و ترشی به‌همراه نوشیدنی را به مجموع هزینه‌ها اضافه کنیم، یک وعده غذای خانگی دست‌کم 100هزار تومان خرج دارد. حقوق مصوب وزارت کار در سال 1400 حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان است و یک خانواده چهار نفره برای تهیه تنها یک وعده غذای کامل در روز باید هر ماه سه میلیون تومان بپردازند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بازار