مسکن

نه فروشنده‌اند، نه اجاره می‌دهند!

وضعیت خانه‌های خالی اصفهان به روایت مالکان

طرح مالیات از خانه‌های خالی فضای جدیدی بر بازار مسکن ایران و اصفهان حاکم کرده ‌است، به‌خصوص اینکه نهادهای مختلف هر روز آمار جدیدی از تعداد میلیونی خانه‌های خالی منتشر می‌کنند. هنوز مشخص نیست چه تعداد خانه خالی داشته‌باشیم ولی برآوردهای اولیه نشان می‌دهد در ایران بیش از یک میلیون و 500 هزار خانه خالی و در اصفهان احتمالا بیش از 50 هزار خانه خالی وجود دارد ولی سؤال اینجاست: چرا این خانه‌ها خالی هستند؟ مالکان آن‌ها چه نفعی از خالی‌بودن خانه می‌برند، درحالی‌که با فروش یا اجاره آن پول خوبی به جیب می‌زنند؟

رهن و اجاره‌های میلیاردی

اجاره‌نشینی در جوار زاینده‌رود دست‌کم یک‌میلیارد تومان رهن می‌خواهد

ارقام چند صد میلیونی قیمت خانه و آپارتمان در شهر اصفهان تنها طی چند سال جای خود را به اعداد میلیاردی داد؛ ولی درحالی که بازار تلاش می‌کرد با قیمت‌های میلیاردی خانه و آپارتمان وفق پیدا کند، در نیمه دوم امسال از بازار رهن و اجاره شهر نیز اعداد و ارقام میلیاردی شنیده می‌شود! مالکان در مناطق لوکس و نیمه‌لوکس شهر اصفهان، رهن یک واحد آپارتمان را تا چند میلیارد تومان بالا برده‌اند. اگرچه هنوز تعداد معاملات میلیاردی انجام‌شده در بازار رهن‌واجاره زیاد نیست؛ ولی آگهی‌های میلیاردی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

خزان تاریخی مسکن اصفهان

هیجان‌انگیزترین فصل بازار مسکن با کرونا پایان یافت

پاییز تمام شد تا یک خزان کم‌سابقه برای بازار مسکن اصفهان رقم بخورد. اگر این فصل برای فروشندگان و واسطه‌های این بازار بهاری شروع شد، ولی تمام معادلات نیمه دوم پاییز برعکس شد. امسال روند تند صعودی قیمت‌ها از اردیبهشت‌ماه شروع شد، در تابستان ترمز برید و در مهر و نیم اول آبان نیز بی‌پروا افزایش یافت تا اینکه از 15 آبان ماه گویی آب ‌سردی روی آتش نوسان‌های بازار مسکن ریخته‌اند. قیمت‌های افسارگسیخته در مدت یکی دو روز رام شدند تا نیمه دوم پاییز بازار مسکن اصفهان یک زمستان تمام عیار باشد.

بازار شب‌عید آپارتمان‌های کمتر از دو میلیارد در کجا داغ است؟
تقاضا برای معامله‌های کالا‌به‌کالا در بازار مسکن افزایش یافت
همسایگان زاینده‌رود چراغ اول ریزش قیمت ملک در اصفهان را روشن کردند

قیمت ملک در گرو نوسان‌های خیابان سپه

چرا قیمت مسکن با نرخ دلار بالا و پایین می‌شود؟

آیا قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان با نرخ دلار رابطه دارند؟ رسول جهانگیری، رئیس اتحادیه مشاورین املاک اصفهان، می‌گوید نباید قیمت مسکن را به ارز پیوند بزنیم؛ چون بسیاری از مصالح مورد نیاز مسکن داخلی هستند، ولی در طول سه سال گذشته قیمت مسکن همراه با نوسان‌های ارزی بالا و پایین رفت. همین چند هفته گذشته با ریزش نرخ ارز به مرز 20 هزار تومان و بازگشت آن به بالای 25 هزار تومان، قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان نیز نوسان کردند.

آغاز مارتن نوروزی بازار مسکن

تقاضا در بازار مسکن پایان سال کمی تقویت شد

اسفند از راه رسید تا بازار مسکن اصفهان یک دست نوروزی شود، گفت‌وگو با فعالان بازار از افزایش نسبی تقاضا در طول هفته‌های گذشته حکایت دارد. نه تنها اسفند 99 بلکه تقاضای آپارتمان هر سال در آستانه شروع سال نو افزایش پیدا می‌کند و امسال نیز اگرچه هنوز رکود زمستانی بر بازار سایه افکنده است؛ ولی خریدهای پایان سالی در جریان هستند. گزارش‌های میدانی‌از بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد تقاضا نسبت به اسفند دو سال قبل کمتر است؛ ولی نسبت به چند ماه قبل با رشد چشم‌گیری همراه بود. با این حال تقاضا آن‌قدر زیاد نیست تا قیمت‌ها را تکان دهد.

دومیلیاردی‌های اصفهان

بازار شب‌عید آپارتمان‌های کمتر از دو میلیارد در کجا داغ است؟

خریدهای پایان سال در بازار مسکن اصفهان آغاز شده است و اگرچه عرضه‌ها چند برابر بیشتر از تقاضاست؛ ولی امروز نسبت به سه ماه گذشته خریداران بیشتری راهی بازار می‌شوند. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد درصد بالایی از خریداران بودجه‌ای کمتر از دو میلیارد تومان دارند در نتیجه مناطق حاشیه‌ای و متوسط شهر اصفهان بیشتر مورد توجه آن‌هاست؛ محله‌هایی مانند شفق، شهیدکشوری، برازنده و حتی رزمندگان در طول بهمن تعداد زیادی آپارتمان فروشی با قیمت زیر دو میلیارد تومان داشتند و امروز موردتوجه متقاضیان بازار مسکن اصفهان قرار گرفته‌اند. آپارتمان‌های‌فروشی این مناطق گاهی از آپارتمان‌های شهرهای همسایه با اصفهان مانند فولادشهر، سپاهان‌شهر و شاهین‌شهر نیز ارزان‌تر است!

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مسکن