مسکن

خزان تاریخی مسکن اصفهان

هیجان‌انگیزترین فصل بازار مسکن با کرونا پایان یافت

پاییز تمام شد تا یک خزان کم‌سابقه برای بازار مسکن اصفهان رقم بخورد. اگر این فصل برای فروشندگان و واسطه‌های این بازار بهاری شروع شد، ولی تمام معادلات نیمه دوم پاییز برعکس شد. امسال روند تند صعودی قیمت‌ها از اردیبهشت‌ماه شروع شد، در تابستان ترمز برید و در مهر و نیم اول آبان نیز بی‌پروا افزایش یافت تا اینکه از 15 آبان ماه گویی آب ‌سردی روی آتش نوسان‌های بازار مسکن ریخته‌اند. قیمت‌های افسارگسیخته در مدت یکی دو روز رام شدند تا نیمه دوم پاییز بازار مسکن اصفهان یک زمستان تمام عیار باشد.

نشانه‌های ریزش در بازار مسکن اصفهان

گزارشی از وضعیت قیمت‌ها و حجم معاملات در محله‌های مختلف شهر

آیا قیمت خانه و آپارتمان در شهر اصفهان ریزش کرده‌است؟ با پایان انتخابات آمریکا و شروع روند اصلاحی در بازار‌های ارز و طلا اخبار مختلفی از ریزش قیمت‌ها در بازار مسکن منتشر شد. از کارشناسان گرفته تا مسئولان وزارت راه‌و شهر‌سازی و البته رؤسای اتحادیه‌ املاک همگی از افت یا حتی ریزش قیمت‌ها در بازار مسکن گفتند، مانند مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک که چند روز قبل از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت‌ها خبر داد و گفت: «در روز‌های اخیر شاهدیم که قیمت‌های پیشنهادی با کاهش همراه بوده وهمه فروشنده‌ شده اند.» ولی آیا قیمت‌ها در شهر اصفهان نیز کاهش یافته‌ است؟

شبح پول سرگردان بر مسکن اصفهان

دبیر ‌انجمن انبوه‌سازان اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا: ناواردها وارد انبوه‌سازی شده‌اند

بازار مسکن‌ اصفهان دو سال گذشته با عبور از شرایط رکود، وارد دوران رونق و تورم شده ‌است. تا چند سال پیش‌ میل به ساخت‌وساز در شهر اصفهان بالا نبود ولی حالا مردم با سرمایه‌های مختلف شروع به ساخت‌وساز می‌کنند. تعداد زیادی از این افراد هیچ‌ تخصصی در ساختمان‌سازی ندارند و تنها آوازه‌ سود‌آوری آن را شنیده‌اند. به همین دلیل دست به اقدامات غیر‌حرفه‌ای می‌زنند، اقداماتی مانند پیش‌فروش روی هوا یا با پروانه ساخت که  منع قانونی ندارد، ولی احتمال بروز تخلف بالاست. رشد پر‌شتاب قیمت‌ها یکی از دلایل ورود گسترده‌ غیر‌متخصص‌ها و همین پیش‌فروش‌های مشکوک در بازار مسکن‌ بیان می‌شود، رشد قیمتی که مسئولان آن را حباب می‌دانند ولی همچنان در حال بزرگ‌شدن است.

آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان چه سهمی در بازار اصفهان دارند؟
آپارتمان‌های شرکتی قابل سکونت نیستند
بازار سرد آذرماهی، عرضه‌های گرم زمستانی

واسطه‌ها ریزش قیمت ملک را باور نمی‌کنند

دلالال به روش های مختلفی در تلاش برای تحریک تقاضا هستند

آیا قیمت مسکن کاهش یافته‌است؟ طی هفته‌های گذشته مسئولان، سازندگان، واسطه‌ها و فعالان بازار مسکن پاسخ یکسانی به این سؤال نداده‌اند و در روزهای پایانی هفته گذشته شدت اختلافات بالا گرفت. مسئله اینجاست واسطه‌ها و گروهی از سازندگان مرتب با رسانه‌های مختلف مصاحبه می‌کنند و از ثبات نرخ مسکن می‌گویند و در مقابل مسئولان عقیده دارند مسکن نسبت به ماه گذشته ارزان شده‌است!

سوپرلاکچری‌های پاییزی در بازار

آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان چه سهمی در بازار اصفهان دارند؟

ســـه‌ســـال قــبـل لــــوکــس‌تـــرین آپارتمان‌های اصفهان با قیمتی بالاتر از یک‌میلیارد تومان معامله می‌شد، ولی امروز آپارتمان‌های لوکس شهر در بازه قـــیمتی بـــالاتر از 10‌میــلـــیارد تــــومان خریدوفروش می‌شوند. آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان سهم کمی در بازار مسکن شهر ندارند و امسال در بیش از 10 محله اصفهان آپارتمان‌هایی با این قیمت معامله شده‌اند. این مناطق در بیشتر مشاهدات هم‌جوار با زاینده‌رود هستند و اگرچه تا چند ماه قبل تقاضا در این بخش زیاد بود، ولی دست‌کم یک ماه ‌گذشته رکود سنگینی بر بازار آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان شهر حاکم شده‌است.

یک خوان اضافه‌تر از هفت‌خوان برای خرید آپارتمان نوساز

آپارتمان‌های شرکتی قابل سکونت نیستند

«آپارتمان شرکتی» این عبارت به تازگی در بازار مسکن اصفهان رواج یافته و به معنای آپارتمان بدون ‌ تجهیزات است؛ یعنی بدون کابینت، سیستم گرمایش و سرمایش، شیرآلات و مواردی شبیه به این. در گذشته آپارتمان‌های شرکتی را آپارتمان لخت یا صفر می‌نامیدند، ولی طی یکی دوسال گذشته عبارت «آپارتمان شرکتی»  مورد استفاده قرار می‌گیرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد آپارتمان‌های شرکتی رو به افزایش هستند. تعداد زیادی از آپارتمان‌های نوساز شهر شرکتی هستند، یعنی بدون هیچ امکاناتی به فروش می‌رسند تا مردم مجبور باشند پس از طی‌کردن هفت‌خوان رستم برای خرید خانه، حالا برای قابلیت سکونت کردن آن هم یک خوان دیگر طی کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مسکن