جامعه

چالش‌های شاد

چرا عده‌ای از معلمان و دانش‌آموزان از نرم‌افزارهایی به جز «شاد» استفاده می‌کنند؟

با شیوع ویروس کرونا در کشور، یک شبکه آموزشی به نام «شاد» نیز در میان نظام‌آموزشی پیدا شد. این شبکه که در اردیبهشت 99 افتتاح شده و بنا بود به بزرگ‌ترین «شبکه اجتماعی دانش‌آموزی» طی دوران حاضر مبدل شود، از همان ابتدای کار، به دلیل مشکلات ساختاری مشتری‌ریز شد. این در حالی بود که ایسنا، طبق آخرین آمار اعلام شده در 7 آذر 99، تعداد اعضای این شبکه را «۱۱۰ هزار و ۹۷۹ مدیر، ۱۲ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۱۹۳ دانش‌آموز و ۷۰۶ هزار و ۳۴۲ معلم» عنوان کرد، درحالی‌که وزیر آموزش و پرورش «از عدم دسترسی نزدیک به 5 میلیون دانش‌آموز به این شبکه» خبر داد و معاون آموزش ابتدایی این وزارتخانه بنابه گزارشی از شرق «معترف شده بود که تمام اما و اگرهایی که نسبت به این شبکه وجود داشت، درست بود.»

نفس عمیق تا اطلاع ثانوی ممنوع!

نصف‌جهان دارد می‌میرد، مسئولان تأیید و تکذیب می‌کنند!

جنگ آلودگی علیه هوای اصفهان، سال‌هاست که با چشم غیرمسلح نیز قابل‌رؤیت است. این جنگ، چنان گلوی همشهریان ما را در مشت فشرده که دیگر نفس‌کشیدن ممکن نیست. مدیرکل مدیریت بحران اصفهان ولی ضمن تکذیب استفاده از مازوت در صنایع استان، قانون هوای پاک را ورق می‌زند؛ طی همه این سال‌ها اما، آب در رودخانه و دود در آسمان اصفهان تکان نخورده است! این در حالی است که عباس مقتدایی، نماینده اصفهان در مجلس، نزدیک به هشت سال پیش، در 19 دی ماه 92 و در گفت‌وگو با صاحب نیوز فاش کرده بود: «به طور متوسط روزانه 500 تن گوگرد بر اثر فعالیت صنایع بزرگ اصفهان، هوای این کلان‌شهر را آلوده می‌کند.

خیز مدارس به‌سوی بازگشایی!

آیا مدارس در وضعیت کرونایی، آمادگی میزبانی از دانش‌آموزان را دارند؟

دو ماه مانده به پایان سالِ کرونایی، آمار مرگ‌ومیر روزانه ناشی از ابتلا به کرونا ویروس، بالاخره پس از گذشت چندین ماهِ نفس‌گیر با کاهش چشمگیری روبه‌رو شد و بالاخره با اعمال قرنطینه و محدودیت‌های مختلف به زیر 100 نفر رسید. کم‌شدن تعداد مبتلایان به بیماری کووید 19 و همچنین فوتی‌های ناشی از آن، ورق را برگرداند و باعث شد تا ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز بازگشایی مدارس را با درنظرگرفتن شرایط و محدودیت‌هایی صادر کند. در همین راستا و بنا به مصوبات پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا درخصوص آموزش حضوری، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش دستورالعمل‌های بازگشایی مدارس از اول بهمن‌ماه را به‌تازگی اعلام کرده است.

پرستاران بیمارستان الزهرا می‌گویند هیچ مبلغی به‌عنوان کارانه کرونا دریافت نکرده‌اند

تشییع سیزدهمین شهید مدافع سلامت اصفهان

دکتر محمدگلشن فوق تخصص ریه و استاد پیشکسوت، در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، سیزدهمین شهید مدافع سلامت این استان که بر اثر مبتلا به ویروس کرونا به شهادت رسیده بود، جمعه ۳ بهمن ماه تشییع و در قطعه نام آوران آرمستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.

خوردن و خفتن یا خوردن و نخفتن!

خواب‌آورها و بی‌خواب‌کننده‌های غذایی را بشناسیم

اهمیت خواب برای حفظ سلامتی و داشتن عملکرد و توانایی جسمی و روحی مناسب ثابت شده است؛ از این رو خواب ناکافی سبب اثرات آسیب‌زایی برای بدن از جمله کاهش بازدهی در افراد می‌شود. اگر چه عوامل اثرگذار بر وضعیت خواب هر فرد هنوز به طور کامل شناخته شده نیست؛ با این وجود خواب می‌تواند تحت تأثیر عوامل و فرایندهای مختلفی قرار گیرد. وضعیت استرس، شغل فرد، مکان زندگی، دریافت غذایی و... می‌تواند در کیفیت خواب هر فرد نقش داشته باشد. دکتر زینب مختاری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ذکر این مقدمه، به توضیحات بیشتری پرداخت که می‌توانید بخوانید.

حق‌وحقوق پرستاران پایمال شده است

پرستاران بیمارستان الزهرا می‌گویند هیچ مبلغی به‌عنوان کارانه کرونا دریافت نکرده‌اند

تصاویــــر مختلفی از واریـــــزی‌ها و پرداختی‌های پرستاران بیمارستان الزهرا که از شهریورماه تا همین یک ماه پیش به سانتر کرونا تبدیل شده بود، در فضای مجازی دست به دست می‌شود تا شاید صدای پرستارانی باشد که این روزها در بحرانی‌ترین شرایط شغلی خود به سر می‌برند و کرونا آن‌ها را خسته و فرسوده کرده و آن‌ها به این واسطه بتوانند حق و حقوق عقب‌افتاده‌شان را مطالبه کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - جامعه