زنان

نان در فمینیست‌بودن است

درباره رویکرد اینفلوئنسرهای اینستاگرامی به فمینیسم

«بنویس حق طلاق می‌دید به زن‌هاتون بعد اسم خودتون رو هم گذاشتید مرد؟ ایموجی هم نذار»! اگر از اهالی شبکه‌های اجتماعی باشید، احتمالا داستان این توییت به گوشتان خورده است. 

سلبریتی، رسانه و جنسیت‌های فرمایشی

چرا باید تیغ نقدمان علیه بازنمایی‌های رسانه‌ای تیز باشد؟

بتی فریدان، در کتاب «راز ورزی زنانه»، به رسانه‌ها و هم‌دستان دیگرشان، ازجمله چیزی که امروزه در ادبیات تخصصی به آن گفتمان پزشکی و گفتمان روان‌شناسی مرسوم می‌گوییم، از یک منظر مهم می‌تازد. صحبت اصلی فریدان در آن کتاب بر سر آن است که تمامی این‌ها که نامشان برده شد، با استفاده از قدرتی که دارند، شمایلی از زن آرمانی تصویر می‌کنند که کاملاً منطبق با الگوی مرسوم از زن ایدئال است، زنی کاملا در خدمت امیال مردانه (در تمام سطوح ساختاری).

قیصرهای پوشالی!

اصفهانی‌ها درباره «قتل‌های ناموسی» چه می‌گویند؟

بازتاب خبر قتل فجیع رومینا اشرفی، دختر نوجوان تالشی، در شبکه‌های اجتماعی مردم ایران را در شوک فرو برد. این عمل که به گفته موافقان و مخالفان عملی غیرانسانی تلقی شد، به ناگاه تلنگری بود برای توجه دوباره خانواده‌ها به رابطه با فرزندانشان. در این میان رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شهر اصفهان نیز مستثنا نبودند. شایعات، واقعیات، اظهارنظرها، بحث‌ها و جدل‌های بسیاری بین کاربران در شبکه‌های اجتماعی و میان مردم و خانواده‌ها در کوچه و بازار و در خانه‌ها درگرفت: عده‌ای خواستار اشد مجازات برای عاملان این فاجعه شدند و عده‌ای دیگر با استناد به قوانین مجازات اسلامی حق را به ولی دم دادند و برخی دستگاه قضا و قوانین آن را انعطاف‌ناپذیر قلمداد کردند. 

گذری کوتاه بر تاریخچه جنبش حق رأی
تأملی در باب معرفت شناسی فمینیسم
چگونه شبکه‌های اجتماعی محملی برای اعتراض زنان به حذف تصویر دختران شد؟

از سافروجت‌ها تا انجمن آمریکایی حق رأی زنان

گذری کوتاه بر تاریخچه جنبش حق رأی

اگر گذرتان به تاریخ کشورهای انگلستان و آمریکا خورده باشد، آغاز جنبش حق رأی برای زنان را میتوانید از دهههای پایانی قرن 19 دنبال کنید. این جنبش، به عنوان اولین مطالبه در راستای برابری، پیامدهای مهمی داشت و آثار ماندگاری چه از نظر فکری و چه از نظر شکل و شیوههای مبارزه بر زنان نسلهای بعد گذارد. آن چنان که با گذشت بیش از یک قرن همچنان میتوان پیرنگ مباحث گسترده آن جنبش را در گفتوگوهای امروزی نیز جست‌وجو کرد. این جنبش در بسیاری از کشورهای اروپایی و در قرن بعدی در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفت. اما اشاره به دو کشور آمریکا و انگلستان به این دلیل است که جنبش حق رأی در این دو کشور در آغاز قرن 20 به یکدیگر پیوستند و اثرات مهمی بر شکل مبارزه یکدیگر داشتند. 

آیا دانش مردانه است؟!

تأملی در باب معرفت شناسی فمینیسم
آیا علم و دانش3 متاثر از رویکردهای مردانه‌اند؟! آیا اصولا عواملی مانند جنسیت، عواطف، احساسات، اجتماع و سیاست بر روند معرفت تاثیر گذارند؟! معرفت شناسی فمینیسم شاخه‌ای از دانش است که سعی دارد به این سوال پاسخ دهد. به منظور درک معنای «معرفت‌شناسی فمنیسم»، ابتدا نیاز داریم معنای دو واژۀ «فمنیسم» و «معرفت» را واکاوی کنیم. فمینیسم، جنبشی اجتماعی است که از دیرباز تاکنون در جهت تثبیت موقعیت‌های اجتماعی زنان در عرصه‌های گوناگون تاثیرات بسزایی داشته است. معرفت شناسی، به عنوان شاخه‌ای از فلسفه که به شناخت و بررسی انواع و اقسام معرفت و منابع آن می‌پردازد، یک موردِ مهم از این عرصه‌هاست. نخستین موج فمینیسم در اواخر قرن ۱۹ با هدف تلاش برای کسب حقوق مساوی، به ویژه حق رای، پدید آمد. (آقاجانی، ۱۳۸۸، ص ۱) امروزه معرفت‌شناسی فمینیستی به عنوان جریانی نوپا در کشورهای انگلیسی‌زبان به یکی از حوزه‌های مهم و موثرِ  اندیشه‌ورزی تبدیل شده است. (روایی، ۱۳۸۷، ص ۲۸) 

زنانی که دیگر حذف نمی‌شوند!

چگونه شبکه‌های اجتماعی محملی برای اعتراض زنان به حذف تصویر دختران شد؟

مطرح‌شدن روزافزون خواسته‌ها، مسائل، اعتراضات و نظرات زنان و موضوعات در ارتباط با آن‌ها، از خلال رسانه‌های غیررسمی و غالبا شبکه‌های اجتماعی، پدیده‌ای است که دست‌کم در یکی دو سال اخیر به‌طور چشمگیر شاهدش بوده‌ایم. این‌که چرا زنان در رسانه‌های رسمی (به‌معنای رسانه‌هایی که در داخل کشور و از جانب دولت به رسمیت شناخته می‌شوند)، کمتر و دست‌به‌عصا حضور دارند، مجالی جداگانه می‌طلبد. اما آنچه روشن است، امکان اظهارنظر آزاد در کنار دسترسی ساده‌تر و گسترده‌تر و البته مخاطبان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی است؛ چیزی که در رسانه‌های رسمی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. این امر باعث شده تا موضوعاتی که در گفتمان رسمی با ملاحظات مواجه‌اند، در مجراهای رسانه‌ای غیررسمی بیشتر مجال مطرح‌شدن پیدا کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - زنان