سلامت

تمایل به خوردن زیاد، بیماری‌ها را تشدید می‌کند
اختلال در عملکرد کبد، بیماری‌های زیادی را ایجاد می‌کند
با سیستم کد‌رنگی میوه‌ها آشنا شوید

آسیب‌های پوستی پاییزی

با راهکارهای رسیدگی به سلامت پوستتان آشنا شوید

در فصل پاییز جهان دچار تغییر می‌شود و انسان‌ها از این تغییرات به دور نیستند، پوست‌انداختن زمین از درختان شروع می‌شود و بدن انسان طبق این تغییرات و‌ شرایط آب و هوایی از این شرایط آسیب می‌بیند. خشک شدن هوا، تغییرات دما‌، فرایندهای موجود در اکوسیستم و حتی شرایط روحی در پاییز شامل این اثرگذاری‌هاست. در مورد شرایط روحی بهتر است بدانید که ذهن انسان بسیار باهوش است و تأثیرات مختلف روی آن اثر می‌گذارد. به طوری که مثلا با آمدن بهار، ذهن انسان با درک تغییرات سعی به تازه‌شدن می‌کند و در پاییز نیز درک این تغییرات جوّی توسط ذهن درک ‌می‌شود و بر روی پوست اثر می‌گذارد. حال برای اینکه بدانید چطور می‌توان در فصل پاییز از آسیب‌های پوستی پیشگیری کرد، نظرات دکتر الهه بهزادفر، کارشناس پوست و مو را جویا شدیم.

وقتی غذا، بلای جان می‌شود

راهکارهای پیشگیری و درمان مسمومیت غذایی

در هفته مبارزه با مسمومیت غذایی و دارویی هستیم که شعار امسال آن «داروها را مطابق توصیه پزشک و نه بیشتر از آن مصرف کنید» در نظر گرفته شده است. به همین منظور، با دکتر زهرا اسفندیاری، عضو هیئت‌علمی گروه علوم و صنایع غذایی، دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صحبتی داشتیم که می‌توانید آن را بخوانید. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالیانه 600 میلیون نفر در دنیا در اثر مصرف غذای آلوده، ناسالم و غیر ایمن دچار بیماری می‌شوند و 420 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند. طبق آمار نظام پزشکی در ایران 5 درصد از تعداد مسمومیت‌های مراجعه‌شده به بیمارستان‌های کشور مربوط به مسمومیت‌های غذایی است.

مقابله با گرسنگی کاذب

تمایل به خوردن زیاد، بیماری‌ها را تشدید می‌کند

گرسنه نیستید، اما تمایل به خوردن دارید، در این زمینه دکتر الهه زکی‌زاده، متخصص تغذیه و رژیم درمانی توضیح می‌دهد. احساس غذا خوردن یا میل به خوردن به دنبال استرس، عصبانیت، شادی، ناراحتی و... یک واقعیت است که خیلی‌ها کم و بیش با آن دست به گریبان هستند. این مشکل چرخه ناسالمی را به وجود می‌آورد که در نهایت به پرخوری، اضافه وزن‌، چاقی، ازدست‌دادن تناسب اندام، پایین آمدن اعتماد به نفس، احساس گناه و... منتهی می‌شود. 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سلامت