نوجوان

خلق دوباره خود به‌وسیله سفر

گفت‌وگو با پیمان یزدانی، عکاس و گردشگری که برای ما از سفر می‌گوید

تصور کنید در یک خانه درندشت زندگی می‌کنید. خانه‌ای که به نظر خودتان بزرگ است، همه امکاناتی دارد، آب‌وهوای خوبی در گذر آنجاست، از هر نوع آلودگی‌ای در گزند است و در کل، شما در آن احساس امنیت می‌کنید. همین است که به‌اجبار یا به‌دلخواه هیچ‌وقت از خانه بیرون نمی‌آیید. می‌شود گفت که سال‌های سال در آن خانه زندانی هستید و تنها قلمرو شما در دنیا، آنجاست. قلمرویی که کشفیات شما محدود به همان‌جا می‌شود، اطلاعات و دانسته‌های اندکی به دست می‌آورید و از آن ترسناک‌تر اینکه گمان می‌کنید امن‌ترین و بهترین جای دنیا همین‌جاست. یا حتی ممکن است رفته‌رفته به این فکر کنید که دیگر جایی جز اینجایی که شما زندگی می‌کنید وجود ندارد. شما تنها آدم سیاره خودتان هستید یا آدم‌های کمی می‌بینید و بعد از مدتی همه‌چیز یکنواخت می‌شود.

نوجوانان کتاب «گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه‌ جزیره‌ رنگ‌ها» را نقد کردند
در هفته سلامت روان، نوجوانان از علت رفتن و نرفتنشان نزد روان‌شناس می‌گویند
نشستن پای صحبت آدم‌هایی که فکر می‌کنند زمین مسطح است

بزن‌بهادرهای امروزی

نوجوانان از تجربه‌های مسخره‌شدنشان در کلاس‌های آنلاین می‌گویند

«توی این ماه‌های آخر آموزشتان بیشتر مسخره کرده‌اید یا مسخره شده‌اید؟ اگر مسخره شده‌اید با شما همدردی می‌کنم ولی اگر مسخره کرده‌اید لطفا این کار را کنار بگذارید. دنیای ما از اواخر سال پیش با بحران کرونا روبه‌رو شد، پس به خاطر آن مجبور شدیم شیوه زندگی خود را برای مدتی تغییر دهیم. یکی از این موارد آموزش بود که دیگر به‌صورت قبل نیست و دانش‌آموزان و معلمان مجبور به استفاده از فضای مجازی شدند که به آموزش مجازی معروف است. حتما خودتان این را می‌دانید که در دنیای مجازی همه چیز با دنیای واقعی متفاوت است و حتی شخصیت انسان‌ها در آنجا ممکن است فرق کند.  یکی از اتفاق‌هایی که در آموزش مجازی بسیار رایج شده، مسخره‌کردن و توهین به افراد دیگر است.

روزی روزگاری در تخیل

نوجوانان کتاب «گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه‌ جزیره‌ رنگ‌ها» را نقد کردند

کتاب گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه جزیره رنگ‌ها نوشته جمشید خانیان است. چهارچوب تازه، چیدن درست و دقیق واژه‌ها، شخصیت‌ها و فضاها در کنار طرح موضوعی خاص و رازآلود، احترام به دریافت‌ها و کشف‌های مخاطب و استفاده از تکنیــــک‌های جدید در بخش نوجوان، سبب شد تا این اثر در کلاس داستان‌نویسی «مؤسسه فرهنگی هنری سرزمین قصه‌های کهن»  به نقد گذاشته شود. جمشید خانیان،  نویسنده حامی کودک و نوجوان نیز بعد از خواندن گفت‌وگوی نوجوان‌ها برای آن‌ها چندخطی نوشتند. در ادامه گفت‌وگوی بچه‌ها درباره کتاب گفت‌وگوی جادوگر بزرگ با ملکه جزیره رنگ‌ها را می‌خوانید.

حال درونی‌ام چطور خوب می‌شود؟

در هفته سلامت روان، نوجوانان از علت رفتن و نرفتنشان نزد روان‌شناس می‌گویند

در باشگاه یا زنگ ورزش به زمین می‌خوریم، استخوانمان آسیب می‌بیند و هرچه زودتر خودمان را به یک متخصص ارتوپد می‌رسانیم. در حال خوردن غذا هستیم، سنگی کوچک یا چیز سفت دیگری لای دندانمان می‌رود و آخمان بلند می‌شود. غذا را بیرون می‌ریزیم، دستمان را به آن طرف صورتمان که دندانش آسیب دیده، می‌گیریم و بعد به تقلای رفتن به دندان‌پزشک می‌افتیم. روی وزنه می‌رویم. عدد روی ترازو حالمان را می‌گیرد. چاق یا لاغری توی ذوقمان می‌خورد و به این فکر می‌کنیم به چه متخصص تغذیه‌ای مراجعه کنیم تا هرچه زودتر اندام متناسبی پیدا کنیم. گاهی هم ضعیف بودن در یک‌سری دروس باعث می‌شود کلاس خصوصی برویم و خودمان را در آن درس بالا بکشیم. می‌بینید؟ ما همیشه به فکر حال و اوضاع ظاهری، جسمی و درکل چیزهایی هستیم که به چشم دیده می‌شوند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نوجوان