سیاست

چرا کاخ آخرین شاه ایران فروریخت؟

محمدرضا پهلوی هرگز صدای اعتراض مردم را باور نکرد

26دی57 آخرین شاه نظام سیاسی متکی به اندیشه سلطنت‌پادشاهی از ایران رفت. عرصه سیاسی آن‌قدر به او تنگ آمده بود که ترجیح داد اهرم قدرت را به بهانه «رفتن برای استراحت» مانند اوایل سال1332 رها کند و به امید روزهایی وقت بگذراند که شاید، احتمالا و ممکن است این قدرت به تاج و تخت او دوباره بازگردانده شود. اما این همه تصویر خوب و دیدنی، نه برای او و نه خاندان سلطنت برای مرتبه‌ای دیگر به ترسیم نیامد. رفتن محمدرضا پهلوی و وعده‌های بسیار آخرین نخست‌وزیر نظام پادشاهی، عزم مخالفان را بیش از همیشه استوارتر ساخت تا شاه برای همیشه برود و نام و نشانی از نظام سلطنت باقی نماند.

مطالبات پیش روی کاندیداهای 1400

«اصفهان زیبا» چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهور آینده ایران را بررسی می‌کند

طی هفته‌های گذشته برخی چهره‌های سیاسی نزدیک به جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب از آمدن و نیامدن به کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال آینده سخن گفته‌اند. اما به نظر می‌رسد اقناع افکار عمومی برای هرکدام از کاندیداهای انتخابات دشوارتر از دوره‌های قبل است.

فرار نافرجام

نگاهی به آخرین روز حضور محمدرضا پهلوی در ایران تا زمان مرگ او در قاهره

روحیات شاه و خصوصیت‌های فردی او در شرایط بحرانی بسیار آسیب‌پذیر و سست بود. شاهد این ادعا عملکرد او در بازه‌های مشخص دوران حکومتش، به مواقع بروز بحران‌ها مسلم و مشخص است. از زمانی که او با رفتن اجباری پدرش و با سیاست‌های محمدعلی فروغی بر تخت سلطنت نشست، تاج شاهی بر قامت جوانش سنگینی می‌کرد و در حد یک مدیر برای بهبود بحران‌های کشور در شرایط بعد از جنگ جهانی نبود.

تاریخ نشان می‌دهد که خشونت به‌اندازۀ پای گیلاس آمریکایی است!
انجمن علوم‌سیاسی ایران به آسیب‌شناسی بی‌اعتمادی سیاسی و اجتماعی پرداخت

خشونت به سبک آمریکایی

تاریخ نشان می‌دهد که خشونت به‌اندازۀ پای گیلاس آمریکایی است!

در تاریخ 27 جولای سال 1967، اچ. رپ براون، فعال مدنی سیاه‌‌‌پوست، در نطقی آتشین در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن اظهار کرد: «حرف من این است که خشونت لازم است. خشونت بخشی از فرهنگ آمریکاست و درست به‌اندازۀ پای گیلاس1 آمریکایی است. این آمریکایی‌‌‌ها بودند که خشونت را به سیاه‌‌‌پوستان یاد دادند. اگر لازم باشد، ما از همان خشونت استفاده خواهیم کرد تا خودمان را از ظلم و ستم برهانیم. ما آزاد خواهیم شد، حال به هر وسیله‌‌‌ای.» صحبت‌‌‌های براون با واکنش‌‌‌های فراوانی روبه‌‌‌رو شد و بسیاری او را به خشونت‌‌‌طلبی و جنگ‌‌‌افروزی متهم کردند؛ اما این پرسش همچنان باقی است که آیا خشونت واقعاً به جزئی جدایی‌‌‌ناپذیر از زندگی آمریکایی بدل شده است؟ در این مقاله نایجل جونز، تاریخ‌‌‌دان و روزنامه‌‌‌نگار بریتانیایی، می‌‌‌کوشد پدیدۀ خشونت‌‌‌گرایی در جامعۀ آمریکا را در بستری تاریخی مورد بحث و بررسی قرار دهد. جونز نویسندۀ هشت کتاب تاریخی است و با بسیاری از مجلات مطرح بریتانیا نیز همکاری داشته است.

 

نگاهی به انتخابات؛ از مشروطه تا امروز

بخش بیست‌وچهارم: تشکیل بیست و چهارمین مجلس شورای ملی

در قسمت قبل خواندیم که انتخابات دوره بیست‌وسوم مجلس شورای ملی در تاریخ 10 شهریور 1350 برگزار شد. در انتخابات این دوره، حزب پان‌ایرانیست به‌دلیل انتقاد به مسئله جدایی بحرین از ایران و استیضاح دولت، حق شرکت در انتخابات را نداشت. منوچهر کلالی، دبیرکل حزب ایران نوین و حسن زاهدی، وزیر کشور، مأمور برگزاری انتخابات شدند. در این دوره از انتخابات، عده نمایندگان مجلس به 268 نفر افزایش یافت.

بحران بی‌اعتمادی سیاسی از کجا آغاز می‌شود؟

انجمن علوم‌سیاسی ایران به آسیب‌شناسی بی‌اعتمادی سیاسی و اجتماعی پرداخت

«اعتماد» مردم به نظام هرکشور بزرگ‌ترین پشتوانه آن به‌حساب می‌آید. بحران‌های اقتصادی، برخی قوانین و عملکرد نادرست دولت بر میزان اعتماد عمومی و اعتماد سیاسی مردم تأثیرگذار است. از طرفی پاسخ‌گونبودن نهادها و سازمان‌های عمومی به چگونگی عملکردشان و همچنین محدودیت فضای گفت‌وگو میان مردم و مسئولان به‌مرور باعث کاهش سرمایه اجتماعی و به‌دنبال آن، شکل‌گیری این بی‌اعتمادی سیاسی خواهد شد؛ موضوعی که به گفته تحلیلگران خطرش کمتر از دیگر بحران‌ها همچون اقتصادی، اجتماعی و ... نیست.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سیاست