شهر

حاشیه‌های پر متن!

مروری بر وضعیت حاشیه‌نشینی در اصفهان

بر اساس یک قاعده منطقی، میزان مشخصی از امکانات طبـیعی، زیست‌محیطی و شهری برای حجم مشخصی از جمعیت یک محدوده به نام روستا یا شهر قابلیت پاسخ‌گویی دارد و اگر حجم جمعیت از میزان امکانات فراتر برود، چرخه بده بستان مردم با امکانات موجود برهم‌خورده و مشکلات کوچک و بزرگ یک‌به‌یک به دنبال همدیگر بروز می‌کنند. این وصف‌الحال شهر اصفهان در یکی‌دو دهه اخیر است! شهری که به‌واسطه حمل وزنه‌های سنگینِ کارخانه‌های صنعتی بر شانه‌های نحیفش، یک از مقصدهای مهاجرت در دو سه دهه اخیر بوده و بیش‌ازحد توان و ظرفیتش از مهاجران خود میزبانی کرده است. اما حال که به وضعی چنین نگران‌کننده دچار شده، بد نیست بپرسیم جای‌دادن جمعیتی فراتر از توان این شهر در آنچه مضراتی را عاید شهر و مردمانش کرده، به دنبال خود چه پدیده‌هایی را به همراه داشته است؟

ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان خاموش می‌شود

همزمان با رویداد جهانی ساعت زمین

مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان گفت: همزمان با رویداد جهانی «ساعت زمین» چراغ‌های ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان از ساعت 20:30 تا 21:30 هفتم فروردین ماه خاموش می‌شود و اصفهان مانند سال‌های گذشته به بزرگترین کمپین زیست محیطی جهان می‌پیوندد.

فروش اوراق مشارکت خط دو مترو اصفهان

با پیشنهاد شهرداری اصفهان و با تصویب شورای شهر، انتشار پنج هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تامین منابع مالی فاز یک خط دو قطار شهری اصفهان با سود 18 درصد در دستور کار قرار گرفت. با تأمین منابع مورد نیاز برای خط دو قطار شهری، این پروژه بزرگ شهر اصفهان در زمان بندی صورت گرفته شده در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

جغرافیا و جنسیت به تبعیض‌های جنسیتی در برنامه ریزی شهری و معماری توجه دارد

تدابیر کرونایی در شهر

تشریح اقدامات شهرداری برای سلامت شهروندان از سوی معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان

با شیوع بیماری کرونا شاهد تعطیلی دوباره بــســیــاری از مــراکــز خــریــد، تفریحی، ورزشی و فرهنگی هستیم؛ تا جایی که بسیاری از مشاغل هم در این شرایط سخت دورکاری می‌کنند. در این مــیــان نــهــادهــای مختلف دست‌به‌دست یکدیگر داده‌اند تا برای حفظ جان مردم، تلاش کرده و اقدامات مختلفی انجام دهند. شهرداری اصفهان یکی از نهادهایی است که در این راستا اقدامات قابل‌توجه و مؤثری را برای حفظ جان مردم انجام داد. این مجموعه تلاش کرد با همکاری معاونت خدمات شهری شهرداری راهکارها و اقداماتی را برای پیشگیری از این ویروس خطرناک ارائه دهد. نصب پوستر در سطح شهر، گشت‌زنی مأموران شهرداری و منع ورود به پارک‌ها و بوستان‌ها برخی از اقدامات شهرداری در این زمینه بود.

کاهش 70 درصدی مسافران در ایام نوروز

300 مسافر در هتل‌های پایانه صفه و کاوه اسکان داشتند

ایام نوروز همیشه فرصتی فراهم می‌کند تا افراد به تنهایی یا با خانواده برای بازدید به شهرهای مختلف با هواپیما، قطار، اتوبوس و خودروهای شخصی سفر کنند، اما امسال همچون سال گذشته شیوع بیماری کرونا باعث شد که محدودیت‌هایی برای سفر کردن به وجود آید و سازمان پایانه مسافربری مجبور شد محدودیت‌هایی در این مجموعه‌ها اعمال کند و همین موضوع باعث کاهش تعداد مسافران شد و این موضوع نشان داد که افراد به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از این خدمات استفاده نمی‌کنند.

اجرای پیرایش شهری در منطقه 9

علیرضا رفیعی مدیر منطقه 9 از نوسازی بافت فرسوده بدنه میرزا طاهر می‌گوید

در اغلب مناطق پانزده‌گانه اصفهان بافت سنتی و قدیمی وجود دارد که در سال‌های اخیر مدیران شهری درصدد برآمدند این‌گونه مجموعه‌ها را احیا کنند. به گفته علیرضا رفیعی، مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان در حال حاضر فضاهایی در شهر اصفهان وجود دارد که دچار اغتشاشات بصری و فرسودگی شده است که باید با نگاه پیرایشی و رویکرد طراحی شهری به فضای حیات شهر بازگردانده شود. در این راستا منطقه 9 توانسته است با اجرای طرح‌هایی در زمینه پیرایش شهری موفق عمل کند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - شهر