فرهنگ

«نگار»خانه بخردی

با مهندس مرتضی بخردی درباره بیش از پنج‌دهه دغدغه فرهنگی و زیست هنرمندانه در اصفهان

اگر خانه‌اش را وجب‌به‌وجب سیاحت کنید حتما شگفت‌زده می‌شوید. تنوع، تجمع و ظرافت زیبای آینه‌ها،‌ تابلوها، گلدان‌ها، چراغ‌ها و حتی کلکسیون خورشیدخانم‌ها و خروس‌ها مصداق‌های اصالت و کیفیت‌اند. در خانه بخردی حتی جاخودکاری روی میز منشی هم خروس است!نماد خانه را نه در یک گوشه و نقطه خاص که هر جا چشم بچرخانی می‌بینی.می‌گوید «خانه جایی است که با ایده زندگی‌کردن ساخته شده و باید خانه بماند» و نتیجه این تفکر، بازسازی خانه‌ای پر رنگ و نقش و وفادار به گذشته‌اش برای اقامت مسافران در اصفهان است. جایی که هم حس صمیمیت و راحتی یک خانه را به تو القا می‌کند و هم چنان پر و پیمان تزیین و چیدمان شده که ویژگی‌های یک موزه را دارد.

بیش از نیم‌قرن تفرج عکاسانه

برای 79سالگی رضانور بختیار، عکاس سال‌های اصفهان

عکاسی، باغ و شانس زندگی من است. باغی که وقتی سال‌های دور لحظه‌ای در آن باز شد، پایم را  لایش گذاشتم و با فشار خود را به درونش هل دادم؛ همان‌طور که آینده مانند باغ زیبایی است که برای بعضی‌ها یک لحظه در آن باز می‌شود و آن‌هایی که هوشیارترند پایشان را لای در می‌گذارند، سپس با فشارخود را درون آن باغ هل می‌دهند.این تعبیری است که در کتاب «مردی با دوربین عکاسی» که شرح زندگی و کارش است، به کار می‌برد. حالا در آستانه 80سالگی هرچند آردش را بیخته و الکش را آویخته، اما هنوز دست از علاقه و تفرجش در باغ عکاسی نکشیده است.

مینیاتور و نگارگری نه، نقاشی ایرانی آری!

دکتر اصغر جوانی، استاد دانشگاه هنر، از بایدها و نبایدهای ثبت جهانی نقاشی ایران می‌گوید

«هنر مینیاتور» (نگارگری) در پانزدهمین اجلاس کمیته بین‌الدول میراث فرهنگی ناملموس در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت رسید. پرونده‌ای که پیش‌تر به صورت مشترک با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تهیه و به یونسکو ارسال شده بود و بعد از آن با اعتراض کشور افغانستان مواجه شد. حضور چند کشور در کنار ایران برای ثبت جهانی نگارگری حرف و حدیث‌های فراوانی را درباره چرایی اشتراک ایران با این سه کشور در راه ثبت جهانی مینیاتور به‌وجود آورد. این پرسش و همچنین باخبرشدن از اهمیت این اقدام ما را به گفت‌وگو با دکتر اصغر جوانی، استاد دانشگاه هنر اصفهان، ترغیب کرد؛ گفت‌وگویی که در آن این استاد دانشگاه به بایدها و نبایدهای ثبت جهانی هنر نگارگری ایران پرداخت و به برخی اشتباه‌های مصطلح حوزه هنر تصویری ایران اشاره کرد.

تولید فیلم کاهش داشته، اما دستمزد بازیگران میلیاردی شده است!
به تماشای آثار نمایشگاه گروهی و مجازی «جایگزین» در گالری تام بنشینیم

«رستخیز» دومین رویداد پروژه‌ی تجربی چگالش

۳بهمن لغایت ۲۹اسفند۱۳۹۹
بازدید: همه‌روزه (به جز شنبه‌ها) ۱۶ الی ۲۱
اصفهان، خیابان خاقانی، نبش بن بست30، گالری نگرش
چیدمانی از عاطفه قوامی‌فرد
موسیقی: علی عقیلی 
متن: احسان قاسمی 
 
طراحی پروژه:

طراحی تمبر، بروزدادن تشخص هنری خودتان است

در آستانه آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی خانه گرافیک حوزه هنری اصفهان، چراغ خانه هنرمندان را این‌بار با برگزاری کارگاه یک‌روزه «تمبر یادبود سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی» روشن کرد. به گزارش روابط‌عمومی حوزه هنری استان اصفهان، پس از شیوع ویروس کرونا و لغو برگزاری جلسات حضوری، سه‌شنبه (سی دی‌ماه) کارگاه یک‌روزه «تمبر یادبود سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی» با حضور استاد احمدرضا میرمقتدایی، امیرمسعود حلاج، حامد مغروری و مجتبی مجلسی در میان جمعی از هنرمندان گرافیست اصفهان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

وقت رونمایی از سلطان‌های سینماست!

تولید فیلم کاهش داشته، اما دستمزد بازیگران میلیاردی شده است!

روزهای ابتدایی اسفند 98؛ زمانی که کرونا، مهمان ناخوانده ما ایرانی‌ها شد و نخستین تبعاتش را در زمینه شــغـلــی، بر ســیــنــمــا و سینماگران گذاشت. سینماها به‌عنوان نخستین پــایــگاه‌هــای اجتمــاعی، تعطیل و گروه‌های فیلم‌برداری از ادامه کار منع شدند. درحالی‌که همه چشم به بازگشایی سینماها و ادامه فعالیت‌ها در روزهای آخر اسفند داشتند، اما این خوش‌بینی، برای گروه‌های فیلم‌برداری تا اردیبهشت‌ماه و برای سینماداران تا تیرماه امسال به‌طول انجامید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - فرهنگ