سینما و تلویزیون

جولان کرونا در تلویزیون

چرا «خندوانه»، «دورهمی» و «عصر جدید» هنوز به روی آنتن نرفته‌اند؟!
همین چند روز پیش بود که تلویزیون در گزارشی، فهرست پرمخاطب‌ترین برنامه¬‌های ماه اخیر خود را معرفی کرد و در کمال تعجب، صدر این فهرست به برنامه «راز بقا» اختصاص یافت. این برای نخستین بار طی سال‌های اخیر است که برنامه‌هایی نظیر «دورهمی»، «خندوانه» یا «عصر جدید» در این فهرست حضور ندارند؛ برنامه‌هایی که حتی بازپخش آن‌ها نیز سبب می‌شد تا نامشان به فهرست برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون راه یابد. مخاطبان سیما، دلیل این غیبت را عدم پخش این برنامه‌ها در ماه‌های محرم و صفر می‌دانند اما اکنون که بیش از دو هفته از پایان صفر گذشته و اعیاد مذهبی هم آغاز شده، چرا خبری از این برنامه‌های پرمخاطب نیست؟

داستان سینما در اصفهان

کتاب « سینما به روایت اصفهان» به بررسی پدیده سینما در اصفهان از ۱۳۰۴ تا ۱۳۵۷ می‌پردازد

روی جلد قرمز رنگ کتاب «سینما به روایت اصفهان» و زیر عنوان اصلی آن عبارت «یک پژوهش تاریخی تحلیلی» به‌چشم می‌خورد. این گزاره به روشنی رویکرد و جهت‌گیری نویسندگان کتاب برای بررسی پدیده سینما در نیمه اول قرن جاری در اصفهان را نشان می‌دهد. رویکردی که تعمدا با دورشدن از روایت غالب و نوستالژیک بررسی پدیده‌های فرهنگی در اصفهان، سعی در ترسیم نسبت میان جامعه مدرن شهر در دوره‌های پهلوی اول و دوم و هنر مدرنی چون سینما دارد و در این راه ارتباط میان ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و البته هنری جامعه اصفهان با سینما را مورد کنکاش قرار می‌دهد. به بهانه انتشار کتاب «سینما به روایت اصفهان» با نویسندگان این کتاب پژمان نظرزاده آبکنار، نفیسه باقری و مصطفی حیدری گفت‌وگو کردیم.

دیالوگ، در خدمت قصه

هادی قربانی نویسنده سریال نجلا در مورد فیلنامه و داستان این سریال می‌گوید

از شام اربعین تا شب شهادت امام حسن عسگری (ع)، در آنتن شبکه سه شاهد سریالی به نام نجلا بودیم. سریالی که ما را وارد فضا و موقعیتی در سرزمین نخل‌ها می‌کرد. سریالی که دوربینش را نتوانست به کربلا برساند و در آبادان پایانش را اعلام کرد، محوریتش امام حسین علیه السّلام و اربعین است و درون مایه‌ی عاشقانه-عارفانه‌اش را خیلی‌ها با سریال «شب دهم» حسن فتحی مقایسه کردند. نجلا داستان دو دلدادگی بود. تلفیقی از عشق معنوی و زمینی. داستان معجزه و ایثار. قصه سریال نجلا در سال 1358 می‌گذرد. پسر داستان از دختری که عاشق است، شرط می‌گیرد که اگر در آن اوضاع آشفته و ناامنی‌ها بتواند دختر را از مرز رد کند و به زیارت اربعین برساند در قبال عشقش به او پاسخ مثبت می‌دهد، اما همه اینها در طول مسیر دستخوش اتفاق‌هایی می‌شود. در ادامه گفت‌وگوی کوتاهی با هادی قربانی، یکی از نویسندگان سریال نجلا داشتیم تا نجلا را از دریچه چشم نویسنده‌اش ببینیم. 

تولید فیلم کاهش داشته، اما دستمزد بازیگران میلیاردی شده است!
ایمان صالحی، فردین انصاری، بابک مصطفوی و صادق داوری فیلم‌سازان اصفهانی جشنواره فیلم کوتاه تهران از مراحل ساخت فیلم‌هایشان می‌گویند
دلایلی که سبب شد شبکه اول برای نوروز 1400 خود، «پایتخت» نداشته باشد

وقت رونمایی از سلطان‌های سینماست!

تولید فیلم کاهش داشته، اما دستمزد بازیگران میلیاردی شده است!

روزهای ابتدایی اسفند 98؛ زمانی که کرونا، مهمان ناخوانده ما ایرانی‌ها شد و نخستین تبعاتش را در زمینه شــغـلــی، بر ســیــنــمــا و سینماگران گذاشت. سینماها به‌عنوان نخستین پــایــگاه‌هــای اجتمــاعی، تعطیل و گروه‌های فیلم‌برداری از ادامه کار منع شدند. درحالی‌که همه چشم به بازگشایی سینماها و ادامه فعالیت‌ها در روزهای آخر اسفند داشتند، اما این خوش‌بینی، برای گروه‌های فیلم‌برداری تا اردیبهشت‌ماه و برای سینماداران تا تیرماه امسال به‌طول انجامید.

فیلم‌هایی با جهان شخصی

ایمان صالحی، فردین انصاری، بابک مصطفوی و صادق داوری فیلم‌سازان اصفهانی جشنواره فیلم کوتاه تهران از مراحل ساخت فیلم‌هایشان می‌گویند

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که در آبان‌ماه آغاز شده بود، بعد از چندماه قرار است با اکران آنلاین فیلم‌ها به کار خودش پایان دهد. جشنواره‌ای که امسال به دلیل همه‌گیری کرونا به دو بخش تبدیل شد. بخش اول مربوط به کارگاه‌هـــا و نشست‌های تخصصی بود که در همان مقطع در فضای مجازی برپا شد و بخش نمایش فیلم‌ها که حالا با رضایت درصد قابل توجهی از فیلم‌سازان برای اکران آنلاین، قرار است از ۱ تا ۵ بهمن ماه از طریق سامانه‌های اینترنتی هاشور (خانه جشنواره)، وُدیو و تیوال برگزار شود.

بنویسیم فرصت کم بخوانیم قهر

دلایلی که سبب شد شبکه اول برای نوروز 1400 خود، «پایتخت» نداشته باشد

حدود یک ماه پیش بود که برخی منابع غیررسمی از آغاز مذاکرات مدیران شبکه اول با تهیه‌کننده «پایتخت» برای تولید سری جدید این سریال سخن گفتند. خبری که خیلی زود توسط برخی منابع رسمی هم تائید شد. نکته عجیب این خبر آن بود که اولا زمان بسیار کمی تا نوروز باقی مانده که عملا اجازه نگارش فیلم‌نامه و تصویربرداری را به گروه نمی‌داد. در وهله دوم، هنوز تکلیف قسمت‌های پایانی فصل قبلی مشخص نبوده و اینکه سازمان در چنین شرایطی از گروه درخواست تولید سری جدید این سریال را داشته، از نکات عجیبی بود که واکنش گسترده‌ای را به همراه داشت.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - سینما و تلویزیون