مینا ایزدی

چین‌ و اقتصاد ایران

کمیل طیبی و مرتضی سامتی، از استادان اقتصاد دانشگاه اصفهان و مهدی خورسند، کارشناس مسائل چین و اروسیا به نقد و بررسی توافق ایران و چین پرداختند

وبینار نقد و بررسی سند همکاری 25 ساله ایران و چین بعدازظهر روز سه‌شنبه به همت گروه اقتصاد و قطب اقتصاد بین‌الملل دانشگاه اصفهان برگزار شد. در این وبینار، مرتضی سامتی و کمیل طیبی از اساتید دانشگاه اصفهان و مهدی خورسند، کارشناس مسائل چین و اوراسیا به اظهارنظر پرداختند. در ابتدای این وبینار مرتضی سامتی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: کشور ما به ورود سرمایه‌های خارجی نیازمند است؛ به دلیل نبود ارتباط با کشورهای خارجی حتی سرمایه‌گذاران داخلی نیز دچار مشکل شده‌اند؛ از این لحاظ تفاهم و همکاری با کشورهای خارجی دارای اهمیت است.

شریک معتمد یا سرمایه‌گذار منفعت‌طلب؟

علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل و میرهادی رهگشای، کارشناس اقتصاد بین‌الملل از آینده توافق ایران و چین می‌گویند

در متن توافق‌نامه ایران و چین هیچ عدد و رقمی دیده نمی‌شود. این توافق‌نامه صرفا بندهای کلی است و هنوز چهارچوب همکاری‌ها و تعاملات اقتصادی بین دو کشور به‌صورت جزئی مشخص نشده است. از زمانی که زمزمه این توافق‌نامه به راه افتاد، واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی واز سوی کاربران در خصوص پیامدهای اقــتــصــادی ایـــن تــوافــق‌نــامـــه یـــا بــعضـــا دستاوردهایی که می‌تواند به دنبال داشته بـــاشـــد، مـــطــرح‌ شـــده اســـت. مـــوافــقــان توافق‌نامه، این تعاملات را مسیری برای کمک به رونق تجارت بین‌الملل و رشد اقتصادی می‌دانند و در مقابل منتقدان این توافق‌نامه این طرح را طرحی استعماری می‌دانند که منجر به باخت اقتصادی ایران و صرفا دادن امتیاز به چینی‌ها خواهد شد.

سالی مبهم برای اقتصاد ایران

کسری بودجه، سرنوشت نامشخص تحریم‌ها و پایداری کرونا اقتصاد 1400 را مه‌آلود کرده است

سال 1400 سال مبهم اقتصادی است. در سال جاری هنوز سرنوشت تحریم‌ها مشخص نیست و از سوی دیگر، کرونا همچنان دست بر گلوی اقتصاد گذاشته است. آنچه مسئولان درخصوص سیاست‌های تورمی خود در سال 99 اعلام کردند و از هدف گذاری 22 درصدی برای تورم سخن گفتند، محقق نشد و در سال جاری نیز با توجه به کسری بودجه دولت، افزایش نرخ تورم و افزایش نرخ ارز دور از انتظار نیست. رقم کسری بودجه براساس پیش‌بینی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس 180 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. البته این رقمی است که فقط روی کاغذ تخمین زده شده و باتوجه به دسترسی محدود دولت به منابع درآمدی و از سوی دیگر، افزایش هزینه‌های دولت، احتمال اینکه میزان کسری فراتر از این رقم باشد نیز وجود دارد. باوجوداین، برخی مسئولان اعلام کرده‌اند که اقتصاد ایران در سال 1400 باثبات‌تر از سال 99 خواهد بود.

نایب‌رئیس اتحادیه موادغذایی و لبنیات اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از دلایل گرانی احتمالی می‌گوید
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: پرسش‌های مالکان به‌صورت آنلاین پاسخ داده می‌شود
سعید ساویز، کارشناس انرژی در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از بازار جهانی نفت در آینده می‌گوید

اغلب اقلام رمضان قیمت مصوب ندارند

رئیس اتحادیه آش، حلیم، کباب و بریانی اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از قیمت‌ها می‌گوید

با توجه به استقبال مردم از آش، حلیم و زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان، هرساله نزدیک به این ایام نرخ‌های مصوبی برای این کالاها اعلام می‌شود. امسال این‌طور که از زبان فعالان صنفی اصفهان بیان می‌شود فقط آش شله‌قلمکار و حلیم‌بادمجان قیمت مصوب دارند و سایر انواع آش بسته به نوع کیفیتشان قیمت می‌خورند؛ ضمن اینکه قیمت کباب و بریان نیز برای ماه رمضان نرخ مصوب ندارد و دلیل آن نوسان‌های قیمت گوشت عنوان می‌شود. در خصوص شیرینی‌ها نیز فقط زولبیا و بامیه قیمت مصوب دارند و سایر انواع شیرینی‌ها در واحدهای صنفی بر اساس کیفیتشان و زیر نظر اتحادیه صنف گز و شیرینی اصفهان قیمت برایشان تعیین می‌شود.

لبنیات بازهم گران می‌شود

نایب‌رئیس اتحادیه موادغذایی و لبنیات اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از دلایل گرانی احتمالی می‌گوید

زمزمه‌ها از افزایش قیمت لبنیات حکایت دارد. فعالان صنعت لبنیات اصفهان می‌گویند به‌خاطر افزایش دستمزدها در سال جاری قیمت لبنیات درصدی افزایش پیدا خواهد کرد؛ ولی هنوز آنالیز قیمتی و درصد مشخصی برای افزایش قیمت تعیین نشده است. اگرچه برخی متولیان همچون سید محمدرضا بنی‌طبا، سخن‌گوی انجمن صنایع لبنی، اعلام کرده‌اند که نگرانی بابت افزایش قیمت لبنیات در ماه مبارک رمضان وجود ندارد، اما از سوی دیگر، فعالان صنایع لبنی می‌گویند به خاطر افزایش هزینه‌ها در سال جاری همچون هزینه دستمزد، قیمت‌ها با درصدی افزایش روبه‌رو خواهد شد.

خانه‌های خالی در تله‌های مالیاتی

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: پرسش‌های مالکان به‌صورت آنلاین پاسخ داده می‌شود

پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر طرح مالیات بر خانه‌های خالی بالاخره قرار شده از امسال این طرح عملیاتی شود. بر اساس اظهارنظرهای رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی، مردادماه امسال اولین مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شود. بر این اساس، مالکان املاک مسکونی مکلف شدند ظرف حداکثر دو ماه، ریز هویت ملکی خود شامل تعداد خانه‌ها و وضعیت سکونت یا عدم سکونت در آن‌ها را در سامانه دولتی ثبت کنند. بر اساس این قانون صرف‌نظر از اینکه هرکدام از مالکان واحدهای مسکونی مالک یک یا چند واحد مسکونی باشند، باید اطلاعات هویتی و مالکیتی خود و تمام این واحدها را در سامانه‌ای به نام سامانه ملی املاک و اسکان کشور، ثبت کنند؛ درغیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مینا ایزدی