نفیسه حاجاتی

ایران مهمان آی‌تی‌بی مجازی برلین

آلمانی‌ها از فرصت کرونا برای برگزاری نمایشگاه گردشگری مجازی استفاده کردند

سال گذشته همین موقع‌ها فعالان صنعت گردشگری در تدارک آماده‌سازی مقدمات سفرشان به برلین بودند و پاویون ایران هم قرار بود مثل سال قبل‌تر، در یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا برپا شود؛ اما سه روز مانده به افتتاح، یعنی اوایل اسفندماه، همه چیز متوقف شد. حالا پس از یک سال وقفه قرار است در رویداد مجازی با عنوان بورس بین‌المللی گردشگری «آی‌تی‌بی» برلین ما هم مثل شماری از کشورها حضور مجازی داشته باشیم. آیا ایران می‌تواند با فعالیت‌های خلاقانه مجازی برگ برنده‌ای در این رویداد رو کند؟!

حکمت‌های نماد اصفهان

روایت محمد عیدی از معنا و کارکردهای نماد مهمی که بر سر بازار قیصریه، صنایع‌دستی، سوغات و حتی ماسک و لباس‌هایمان دیده‌ایم

نماد اصفهان روایت‌های ناگفته بسیار جذابی دارد که کمتر شنیده یا حتی نشنیده‌ایم. در متن پیش رو قرار است درباره خاستگاه و مفهوم این نماد بگوییم. از آنجا که این قوس به‌عنوان نماد اصفهان ثبت شده، همه اصفهانی‌ها می‌توانند با خواندن این گزارش، سرنخ‌های جالب معنایی درباره این میراث ناملموس مهم به دست آورند و نقل محافلشان کنند! اما این گزارش فقط برای اصفهانی‌ها نیست؛ چراکه در پس طراحی نماد خلاقانه اصفهان، تفکری ملی وجود داشته و می‌توان گفت این نماد حاصل خلاقیت صفوی در استفاده از تجربه زیست بشری و تبدیل نماد صورت فلکی قوس آذر دایره‌البروج به نماد اصفهان با کارکردهای سیاسی، اجتماعی، بومی، مذهبی و معرفتی بوده است.

یک دقیقه شکوه اصفهان

چهار روایت از یک ویدئوی گردشگری که وایرال شد

«شـــکـوه اصـفـهــان» عنوان فیلمی یک‌دقیقه‌ای بود که به مناسبت روز نکوداشت اصفهان از سوی معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری منتشر و با استقبال گسترده کاربران دنیای مجازی روبه‌رو شد؛ روایتی شیرین، موجز و جذاب از نماهای کمتردیده‌شده نصف‌جهان توانست برگ‌برنده پاییزی مدیریت شهری در حوزه تبلیغات گردشگری و برندینگ شهری اصفهان باشد و ما را هم بر آن داشت که از یک‌سو، در گفت‌وگو با مرتضی رشیدی (معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، در جایگاه سفارش‌دهنده پروژه) و مجید عرفانیان (جهانگرد، فیلم‌ساز و روایتگر سفر به‌عنوان کارگردان و فیلم‌بردار پروژه) روایت‌های ساخت این ویدئوی گردشگری را مرور کنیم و از سوی دیگر در گفت‌وگو با پیمان زندی (فیلم‌ساز و تهیه‌کننده حوزه ایران‌شناسی) و سیاوش گـلشــیـــری (پژوهشگر و مدرس دانشگاه در حوزه سینما و ادبیات داستانی) نگاهی تخصصی‌تر به این ویدئو و کارکردهایش برای اصفهان داشته باشیم.

سه قرن سفر برای دیدن پنج پول اصفهانی
روایت‌هایی از سفر آخر هفته هیئت چهل‌نفره ونزوئلایی به نصف‌جهان
این عکاس شما را عاشقی جنگجو می‌کند!

کدام ریال‌ها نقشی از اصفهان بر خود دارند؟!

سه قرن سفر برای دیدن پنج پول اصفهانی

چند سکه و اسکناس سراغ دارید که با تصاویری از اصفهان ضرب شده باشند؟! پل خواجو و نقش گل و مرغ بر کدام ریال‌ها نقش بسته‌اند؟ اسم اصفهان بر کدام پول‌ها نوشته شده بوده و کدام میراث نصف جهان بر ارز رایج مملکت حضور دارند؟ برای صحبت درباره ردپای اصفهان بر پول ملی باید در زمان سفر کنیم و اجازه بدهید این سفر سه قرنی را از دورانی که اصفهان در اوج بود، آغاز کنیم.

 

سفرنامه علی پادرون به اصفهان

روایت‌هایی از سفر آخر هفته هیئت چهل‌نفره ونزوئلایی به نصف‌جهان

وزرای گردشگری ونزوئلا و ایران آخر هفته را در اصفهان گذراندند و در تنها روز برفی امسال اصفهان با همه مقامات نقش‌جهان و هتل‌عباسی رفتنــــد، در چهارباغ عکس یادگاری گرفتند و در چهلستون اعلام کردند که از اردیبهشت ۱۴۰۰ پرواز مستقیم میان دو کشور  برقرار خواهد شد. جالب‌تر اینکه هیئت چهل‌نفره از بازرگانان ونزوئلایی و به‌خصوص وزیر گردشگری‌شان، آن‌طور که رئیس اداره میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید، علاقه زیادی به صنایع‌دستی اصفهان نشان داده‌اند، بیشترین زمانشان را برای بازدید از مغازه‌های صنایع‌دستی در میدان نقش‌جهان و خرید اختصاص داده‌اند و از قیمت‌های ارزان ایران هم حسابی شگفت‌زده شده‌اند!

زاینده‌رود به روایت نشنال‌جئوگرافیک

این عکاس شما را عاشقی جنگجو می‌کند!

روایت تصویری از شب‌های پرشور زاینده‌رود پرآب و سی‌وسه‌پل باشکوه در صفحه نشنال‌جئوگرافیک، این هفته توجه شماری از کاربران اینستاگرام را به خود جلب کرد. این عکس که در روز عشاق منتشر شد، 12سال پیش توسط سیمون نورفولک گرفته شده؛ عکاسی که می‌گوید هدفش این است که مردم با دیدن عکس‌هایش آن‌قدر عاشق دنیای واقـعـی پـــیـرامـونشــان شونـد کـه بــرای حفاظتش بجنگند!

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نفیسه حاجاتی