پگاه ظاهری

پانزدهمین خواهرخوانده برای اصفهان

با حضور شهردار اصفهان، شهردار پورتو و سفیر ایران در پرتغال سند خواهرخواندگی اصفهان و پورتو به امضا رسید

روز گذشته (5 مرداد) پانزدهمین سند خواهرخواندگی اصفهان با پورتو از پرتغال منعقد شد و در قالب ویدئوکنفرانس به امضای شهرداران این دو شهر رسید. این مراسم  به صورت مجازی و با حضور قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان، روئی موریرا، شهردار پورتو و مرتضی دامن‌پاک جامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور پرتغال،  برگزار شد.

مذاکره با طالبان؛ ضرورت‌ها و چالش‌ها

«اصفهان‌زیبا» در گفت‌وگو با کارشناسان، مذاکرات دیپلماتیک ایران با طالبان را بررسی می‌کند

درحالی‌که روزبه‌روز برشدت ناامنی در افغانسـتان افزوده می‌شود، تحلیلگران معتقدند تنها راه برون‌رفت از این فضا، ایجاد بستری مناسب برای مذاکره و گفت‌وگو میان قومیت‌ها و جـناح‌های مختلف سیاسی در افغانستان است. از سویی، به‌طور حتم ناامنی‌ها در افغانستان به خارج از مرزهای این کشورها نفوذ کرده و بسیاری از کشورهای همسایه، ازجمله ایران را هم دچار چالش خواهد کرد؛ ازاین‌رو، ایران نیز مانند همیشه و با تکیه‌بر رویه میانجیگری در منطقه بار دیگر به میزبانی نمایندگانی از دولت افغانسـتان، شخصیـت‌های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان از روز 16 تیرماه در آمد و زمینه یک سری گفت‌وگوهای بین الافغانی را در قالب یک اجلاس در تهران فراهم کرد.

نباید با صندوق رأی قهر کنیم

الهه کولایی در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» به بررسی آرایش سیاسی در انتخابات 28 خرداد می‌پردازد

در حالی به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم که جبهه اصلاحات ایران هنوز به‌طور رسمی از کاندیداتوری هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات حمایت نکرده است. آن‌طور که از محافل رسمی و غیررسمی شنیده می‌شود، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی هر دو مشغول رایزنی برای به دست آوردن اعتماد سران اصلاحات هستند تا از آن‌ها حمایت کنند و بتوانند در روزهای باقی‌مانده آرای هواداران اصلاحات را به سبد خود بریزند. الهه کولایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» با تأکید بر حق مشارکت سیاسی مردم می‌گوید: «قانون‌گذار باید شرایط مشارکت سیاسی را برای مردم ایجاد کند؛ چراکه مردم صاحبان اصلی نظام سیاسی در جهان امروز هستند و هر نظام سیاسی مشروعیت خود را از مردم دریافت می‌کند.»

حسن بهشتی‌پور، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل، در گفت‌وگو بااصفهان‌زیبا آنلاین از نتایج دور جدید مذاکرات دو کشور می‌گوید
اصفهان‌زیبا آنلاین در گفت‌وگو با جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا روابط تهران_ مسکو را در سایه تحولات مرزهای شمال غربی ایران بررسی می‌کند
حسن هانی‌زاده، به بررسی تحرکات گروهک‌های تروریستی علیه ایران در اقلیم کردستان عراق پرداخت

احیای کامل روابط ایران و عربستان زمان‌بر است

حسن بهشتی‌پور، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل، در گفت‌وگو بااصفهان‌زیبا آنلاین از نتایج دور جدید مذاکرات دو کشور می‌گوید

سیر مذاکرات ایران و عربستان به منظور عادی سازی روابط ادامه دارد و در حال حاضر دو طرف در مراحل اولیه توافق‌ها بر سر بازگشایی کنسولگری‌های خود هستند. از ماه آوریل سال جاری میلادی، چهار دور گفت‌وگو پس از شش سال عدم روابط دیپلماتیک میان این دو کشور برگزار شده است و این روزها خبر اعلام توافق نهایی طی چند هفته آینده میان آن‌ها از سوی برخی رسانه‌های بین‌المللی شنیده می‌شود. این در حالی است که فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی از جدیت و تمایل ریاض در خصوص مذاکرات و ترمیم روابط با تهران می‌گوید و از آخرین تغییرات برای یک توافق نهایی طی روزهای آینده خبر داده است و امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز عنوان کرده که به نتیجه و توافق‌هایی رسیده‌ایم اما هنوز به گفت‌وگوهای بیشتر نیاز است.

فراز و فرودهای تعامل ایران و مسکو

اصفهان‌زیبا آنلاین در گفت‌وگو با جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا روابط تهران_ مسکو را در سایه تحولات مرزهای شمال غربی ایران بررسی می‌کند

دور جدید روابط دیپلماتیک ایران با تأکید بر اولویت سیاست همسایگی و منطقه‌ای و بر مبنای گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه دردولت سیزدهم آغاز شده است. تعاملاتی که این روزها بر پایه سفــرهای منطقه‌ای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان می‌چرخد و موضوع تحولات مرزی شمال غربی ایران نیز پایه ثابت دیدارهای او با همتایانش در کشورهای میزبان بوده است.

خاتمه یک صبر استراتژیک

حسن هانی‌زاده، به بررسی تحرکات گروهک‌های تروریستی علیه ایران در اقلیم کردستان عراق پرداخت

با وجود هشدارهای مکرر مقامات امنیتی ایران به سران کردستان عراق نسبت به تحرکات اخیر گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب، این گروهک‌ها همچنان در راستای نفوذ به کردستان ایران و انجام اقدامات ضدامنیتی علیه کشورمان فعالیت می‌کنند. این در حالی است که توافقی میان ایران و اقلیم عراق به منظور جلوگیری از اقدامات ضد امنیتی در مرزهای دو کشور وجود دارد، اما پایگاه‌های عملیاتی این گروهک‌ها در این منطقه دایر و اصل حسن همجواری از سوی اقلیم و دولت مرکزی عراق زیر سؤال رفته است. این عامل باعث نفوذ دشمنان به مرزهای غربی ایران و نا امنی در این ناحیه  از کشورمان شده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - پگاه ظاهری