میراث

اصفهان در هزار و یک روایت ناب

یادداشتی در پاسخ به پرسش «اصفهان کجاست؟»

مدت‌هاست درباره اینکه روز اصفهان چه روزی است گفت‌وگو می‌شود؛ ولی آنچه رسمیت بیشتری دارد این است که یکم آذر که سرآغاز برج قوس یا کمان است در شورای شهر اصفهان پس از پیگیری اهالی فرهنگ شهر، مدتی پیش تصویب شد. حالا چرا؟ چون در افسانه‌ها آمده که طالع اصفهان برج قوس است و دارای پیشدادی در این برج اصفهان را بنا نهاد. شما در سردر قیصریه اصفهان می‌بینید که دو نماد و نشان برج قوس در دو طرف با کاشی نقش شده است. در این نشان یک شیر سر آدمی دارد و در دستانش کمانی دارد با تیری که رو به اژدهاست و اژدها دم همان شیر است. سر که نشانه خرد است و دم که همان ذنب است. همان گناه آنچه از آدمی و خردش نیست و دنبالچه اوست و باید پی کارش برود؛ چنان‌که خداوند در صورت مادی بنی‌آدم او را از دم و از ذنب رهانید و در گوشه‌کنار اصفهان باز برج قوس را می‌بینید.

زره‌بافی برخوار، هنری آمیخته با تعزیه

آشنایی با میراث ناملموس ویژه‌ای که در دست ثبت است

شهرستان برخوار در استان اصفهان یکی از قدیمی‌ترین مناطق اصفهان و ایران است که صنایع‌دستی در میان مردمان این خطه اصفهان با داشتن فرهنگی ویژه و تأثیرگذار جایگاه خاصی دارد. پرونده ثبتی مهارت زره‌بافی شهرستان برخوار استان اصفهان نیز توسط سید جمال کشاورز، مشاور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در دست اجراست. بر اساس این پرونده، مهارت زره‌بافی علاوه بر اینکه در شاخه هنرهای دستی و سنتی قرار می‌گیرد، در گروه عادت‌ها و رسم‌های اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌ها و همچنین در شاخه هنرهای نمایشی نیز جای دارد.

نجات کاشی‌های سقاخانه نقاشی

کاشی‌دزدها دستگیر شدند و کاشی‌ها به آغوش سقاخانه بازگشتند

کاشی‌های سقاخانه چهارراه نقاشی را از بالا یکی‌یکی دزدیدند تا رسیدند به گلوی اثر ولی دیگر نتوانستند پایین‌تر بروند. با تلاش مردم علاقه‌مند به میراث فرهنگی، یگان حفاظت و بخش امانی اداره کل میراث استان اصفهان، نه‌تنها کاشی‌دزدها و کاشی‌ها پیدا شدند، بلکه روز گذشته بخشی از عملیات استحکام‌بخشی و مرمت و برگرداندن کاشی‌ها به کالبد سقاخانه نیز انجام شد. روایت پیش رو، گزارشی است که طی حضور در کارگاه مرمت برایتان تدارک دیده‌ام به این امید که افزایش آگاهی عمومی درباره میراث ارزشمند اصفهان چراغی باشد بر راه حفاظت و مرمت میراث ارزشمندمان. جا دارد تأکید کنم که مرمت سقاخانه نقاشی می‌تواند آغازی باشد بر جریان حفاظت، شناسنامه‌دار و حتی تـــوریستی‌کــردن ســـقاخــانه‌هـای به‌یادگارمانده در جای جای اصفهان و این مهم فقط با همکاری و هم‌افزایی سه ارگان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، شهرداری منطقه و اداره کل بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان ممکن است.

رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان و شش استاد قلمکار در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از وضعیت این هنر می‌گویند
استاد فرشچیان در گفت‌وگوی آنلاین با شهردار اصفهان، از دغدغه‌های گردشگری و میراثی‌اش برای نصف‌جهان گفت
واگذاری‌های شاهانه‌ای که میراث را شخصی کردند

آقای رئیس روی میزت قلمکار اصفهان هست؟!

رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان و شش استاد قلمکار در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از وضعیت این هنر می‌گویند

عوامل مختلفی موجب شده‌اند که هنر قلمکارسازی مانند دیگر صنایع‌دستی اصفهان مهجور بماند و اگر از مردم و مسئولان درباره پارچه‌های قلمکار بپرسیم، شاید تنها بتوانند به سفره یا رومیزی به‌عنوان کاربرد پارچه‌های قلمکار اشاره کنند، حال‌آنکه به گواه تاریخ و بنا به گفته استادکاران این رشته، هر پارچه‌ای که در خانه کاربرد دارد، می‌تواند به‌صورت قلمکار تهیه شود. این در حالی است که حتی اگر کاربرد قلمکار به سفره و رومیزی مـــحدود بــاشــد، نه روی مــیز آقــای رئیس‌جمهور و مسئولان رده‌بالای مملکت پارچه قلمکار را می‌بینیم، نه حتی روی میز اتاق وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری!

دغدغه‌های استاد برای اصفهان

استاد فرشچیان در گفت‌وگوی آنلاین با شهردار اصفهان، از دغدغه‌های گردشگری و میراثی‌اش برای نصف‌جهان گفت

گفت‌وگوی آنلاین شهردار اصفهان با چهره جهانی معاصر نگارگری ایران، اولین اقدامی بود که اصفهان پس از ثبت جهانی این هنر انجام داد. ثبت هنر مینیاتور به نام ایران و سه کشور دیگر در فهرست میراث ناملموس بشر، خبر بسیار خوبی به‌ویژه برای اصفهان محسوب می‌شود؛ چــراکــه نه فــقـط چـهــره‌های تاریخی صاحب‌نامی از این خطه در هنر نگارگری بــرخــاستــه‌انــد که چــهــره‌های معاصر ارزشمندی از جمله محمود فرشچیان، امیرهوشنگ جزی‌زاده و اکبر مصری‌پور هم پرچم اصفهان را در این حوزه برافراشته نگه‌داشته‌اند. حفاظت از میراث و منظر شهر، محور گفت‌وگوی آنلاینی بود که بین قدرت اله نوروزی، به عنوان چهره حقوقی و مدیریت شهری اصفهان، از یک سو و محمود فرشچیان، در جایگاه چهره هنری بین‌المللی اصفهان، انجام شد و به‌جز نگارگری، پای بلندمرتبه‌سازی، ارگ جهان‌نما، رودخانه سن و زاینده‌رود هم به میان آمد.

دیدار با حکمران رکورددار ساسانی در تاق‌بستان

شاپور دوم که بود و چه کرد

اگر گفتید طولانی‌ترین مدت پادشاهی را در میان شاهان ساسانی چه کسی داشت؟! فکر می‌کنید کدام پادشاه در دوران چهارصد و بیست و هفت ساله پادشاهی ساسانیان، هفتاد‌سال حکومت‌داری کرد؟! بله درست است. احتمالا اگر علاقه‌مند به تاریخ و میراث‌گردی باشید، پاسخ درست داده‌اید؛ شاپور دوم! همان چهره‌ای که با موها و محاسن بلند مجعد بر تاق کوچک تاق بستان می‌بینید. در این کتیبه نوشته‌اند: «پیکره شاپور دوم در طرف راست و پیکره شاپور سوم (383-385) که تاق به فرمان او حجاری شده، در طرف چپ دیده می‌شود.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - میراث