فراخوان اصفهان برای کمدی‌نویسان ایران

دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» از جزئیات این رویداد ملی می‌گوید

جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» به همت تالار هنر وابسته به سازمان  فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و حوزه هنری اصفهان، سومین دوره خود را در تابستان و پاییز 1400 برگزار می‌کند. جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان»  در دو بخش اصلی و جنبی به دریافت آثار شرکت‌کنندگان می‌پردازد. در بخش اصلی که ویژه نمایشنامه‌نویسی است، شرکت‌کنندگان آثار خود را در دو حوزه نمایشنامه‌نویسی کمدی «تألیفی» و نمایشنامه‌نویسی کمدی «اقتباسی» در معرض داوری قرار می‌دهند. در بخش جنبی نیز که ویژه پژوهش است، اولین جایزه سراسری متون پژوهشی کمدی (مقاله، جستار، تجربه نگاری) و اولین جایزه سراسری مطالعه چهره شاخص کمدی (یادبود زنده‌یاد مهدی ممیزان) برگزار می‌شود. برای اطلاع از چندو چون برگزاری سومین دوره این رویداد مهم فرهنگی و سراسری، توضیحات «سعید امامی» دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» را در ادامه بخوانید.

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

اصفهان قابلیت تبدیل شدن به قطب کمدی کشور را دارد

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» توضیحاتش را با این موضوع آغاز می‌کند که از ابتدای فعالیتش در سمت مدیریت تالار هنر اصفهان، درصدد برگزاری رخدادی اثرگذار برای احیا و تثبیت جایگاه اصفهان در حوزه هنر نمایش کمدی بوده است. امامی دراین باره می‌گوید: «شهر اصفهان به واسطه برخورداری از سابقه‌ای درخشان و ارزشمند در حوزه نمایش کمدی که از قبل از دوران هنرنمایی مرحوم ارحام صدر آغاز شده و تا بعد از آن نیز ادامه داشته است، در حال حاضر نیز این ظرفیت را دارد که به قطب نمایش کمدی کشور تبدیل شود. باید توجه داشت که این ظرفیت نه صرفا در میان هنرمندان اصفهان، بلکه در میان عموم مردم نیز رواج دارد و «طنازی» از ویژگی‌های بارز این مردم است.» او می‌افزاید: «از سوی دیگر، در میان جریان‌ها و ژانرهای مختلفی که در حوزه نمایش در کشور فعالیت دارند، ژانر کمدی در اصفهان سابقه بیشتری دارد. تا جایی که می‌توان از این ظرفیت به عنوان یک صنعت خلاق یاد کرد. لازم به یادآوری است که صنعت خلاق عبارت از صنعتی خودجوش در یک شهر است که می‌تواند روی پای خودش بایستد، تولید ثروت کند و به یک جریان صنعت فرهنگی تبدیل شود.»

«خندستان» قابلیت ملی‌شدن را داشت

مدیر دفتر تخصصی تئاتر شهرداری اصفهان در ادامه، از استقبال رضایت‌بخش مرکز هنرهای نمایشی کشور از جایزه خندستان خبر می‌دهد و تأکید می‌کند: «جایزه خندستان در اصفهان با نگاهی حرفه‌ای به نمایشنامه‌نویسی کمدی در سطح سراسری شروع به فعالیت کرده و با تأکید بر اهمیت نوشتن می‌تواند بخشی از جریان هنرهای نمایشی را در مسیری رو به اعتلا قرار داده، علاوه بر اینکه اصفهان را به مرکز تولید هنر نمایشنامه‌نویسی و همچنین اجرای کمدی تبدیل کند. چنانکه شهر مریوان به‌رغم اینکه نسبت به اصفهان از امکانات و بودجه کمتری برخوردار است، توانست به عنوان پایتخت نمایش‌های خیابانی شناخته شود یا همدان به عنوان پایگاه نمایش‌های کودک و نوجوان فعالیتش را ادامه داده است.» او با بیان اینکه تبدیل اصفهان به قطب نمایش کمدی نیازمند احیا و تثبیت جریان اجرای نمایش کمدی در این شهر است، می‌افزاید: «یکی از روش‌ها و زیرساخت‌های لازم برای دستیابی به چنین چشم‌اندازی، راه‌اندازی جشنواره‌های مرتبط در حوزه کمدی است که قوت و قدرت برگزاری آن در گرو همکاری تمام اهالی تئاتر کشور و حضور همه جانبه آن‌هاست.»

چشم‌اندازی چندین‌ساله برای نمایش کمدی در اصفهان

 برگزاری جشنواره نمایش‌های کمدی در اصفهان بی‌سابقه نیست. چنانکه در گذشته چهار دوره از این جشنواره از سوی تالار هنر اصفهان برگزار شده است. امامی با اشاره به این موضوع می‌گوید: «چهار دوره جشنواره نمایش‌های کمدی در سطح شهر اصفهان برگزار شده و اگرچه آثاری از دیگر شهرها نیز در این جشنواره‌ها مورد داوری قرار گرفتند، اما جشنواره به صورت غیرسراسری برگزار شد. در این دوره قصد ما بر احیا و تثبیت این جشنواره در سطح ملی بود تا به دنبال آن اصفهان را به عنوان قطب هنر نمایش کمدی در سطح کشور معرفی کنیم. همچنین به دنبال این هستیم که یک ردیف بودجه مستقل و ثابت برای این رویداد در شهرداری مصوب کنیم و از حیث اجرایی به تأمین شرایط لازم بپردازیم.» اما اینکه چرا جشنواره نمایش کمدی اصفهان در حال حاضر به جایزه نمایشنامه‌نویسی کمدی تبدیل شده، سوالی است که دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» در پاسخ به آن می‌گوید: «مهم‌ترین مشکل برای برگزاری جشنواره کمدی به صورت ملی، موضوع شیوع ویروس کرونا بود که اجازه نداد بتوانیم نسبت به برگزاری این جشنواره با بخش اجرا در شرایط فعلی اقدام کنیم. چراکه لازم بود گروه‌های نمایشی مختلف در یک مکان حضور داشته باشند و این منجر به بروز مشکلاتی می‌شد. بنابراین تصمیم بر این شد که بر حوزه «نمایشنامه» و «پژوهش» به عنوان دو زیرساخت برای جریان نمایش کمدی مطلوب تمرکز نماییم و خروجی آن را مبنا و زیرساختی برای جریان جشنواره اصلی نمایش کمدی قرار بدهیم که امیدواریم بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال 1401 محقق شود.»

فرصت ارسال آثار تا 15 مهرماه

سعید امامی درباره روند سراسری‌شدن جشنواره خندستان ادامه می‌دهد: «با مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد مکاتبه کردیم و با توجه به سوابقی که اصفهان از اجرای نمایش‌های کمدی داشت، نهایتا مجوز اجرای این جشنواره را به صورت ملی اخذ کردیم. اکنون فراخوان جشنواره اعلام شده و تا 15 مهرماه فرصت ارسال آثار وجود دارد. اسامی داوران جشنواره نیز به زودی اعلام می‌شود.»
او تأکید می‌کند: «همه داوران جشنواره از میان افراد کارشناس و متخصص و صاحب‌نام تئاتر و نمایشنامه کمدی کشور انتخاب شده‌اند.»

 معرفی چهره‌های شاخص کمدی اصفهان

یکی از وجوه بارز سومین جایزه سراسری نمایشنامه‌نویسی کمدی «خندستان» که با رویدادهای قبلی در این زمینه متفاوت است و از نقاط قوت آن به شمار می‌رود، تمرکز بر حوزه مطالعه چهره‌های شاخص کمدی است. سعید امامی درباره این موضوع می‌گوید: «این پیشنهاد مطرح شد که در صورت احیا و تثبیت جشنواره نمایش‌های کمدی اصفهان، هرسال یک چهره شاخص کمدی معرفی شود و زندگی‌نامه، آثار، اندیشه‌ها و خدمات او محور مطالعه و بررسی قرار گیرد. امسال باتوجه به تمرکز جشنواره بر نمایشنامه کمدی، شخصیت مهدی ممیزان را که بزرگ نمایشنامه‌نویسی کمدی در اصفهان بوده و نگارش آثار ارحام صدر را برعهده داشته، انتخاب کردیم و شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار خود را در قالب‌های مختلف درباره این شخصیت برای ما ارسال کنند. در پایان، تمامی آثار و پژوهش‌ها درباره این شخصیت جمع‌آوری و به منبعی برای پژوهشگران و علاقه‌مندان تبدیل می‌شود.»

محدودیتی برای ارسال آثار در بخش پژوهش وجود ندارد

مدیر تالار هنر اصفهان سپس به این موضوع اشاره می‌کند که برای ارسال اثر در بخش پژوهش محدودیتی از سوی دبیرخانه جشنواره تعیین نشده است: «ما برای بخش اول از جهت تعداد اثر ارسالی محدودیت قرار دادیم. چنانکه هر شخص می‌تواند چهار اثر (دو اثر در بخش تألیفی و دو اثر در بخش اقتباسی) ارسال کند. البته شرکت در بخش نمایشنامه محدودیت خاصی به لحاظ اینکه نمایشنامه چاپ شده باشد یا در جشنواره‌ای شرکت کرده و یا به روی صحنه رفته باشد ندارد و آثار تولیدی نمایشنامه‌نویسان مختلف به‌راحتی می‌تواند در این جشنواره شرکت داده شود. حتی درباره موضوع اثر هم محدودیتی نیست و تنها رعایت استانداردهای کمدی برای ما اهمیت دارد.» او ادامه می‌دهد: «علاوه بر این، در بخش پژوهش هیچ محدودیتی حتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. یعنی شرکت‌کنندگان اجازه دارند هر تعداد اثری را که می‌خواهند برای دبیرخانه ارسال کنند. به این دلیل که در گام نخست این رویداد به دنبال جمع‌آوری و آرشیوسازی رویدادهای بزرگ در حوزه نمایشنامه و پژوهش‌های کمدی هستیم و می‌خواهیم مرجعی برای پژوهش‌ها و آثار نمایشنامه‌هایی باشیم که به رشد جریان کمدی در کشور کمک می‌کند.»

گردآوری و چاپ آثار برگزیده در قالب یک کتاب

از دیگر اقدامات دبیرخانه سومین دوره جایزه نمایشنامه نویسی کمدی خندستان، تهیه کتابی شامل آثار برگزیده در حوزه نمایشنامه و پژوهش است که با عنوان «خندستان» از سوی انتشارات سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان چاپ و منتشر می‌شود.
سعید امامی  ادامه می‌دهد: «درصددیم پژوهش‌های برگزیده در این رویداد به جز چاپ در کتاب، در برخی مراجع علمی کشور و سایت‌های معتبر مرجع برای پژوهش‌های علمی منتشر شوند که نتایج بیشتری برای پژوهشگران داشته باشد. همچنین در تلاش هستیم تا نمایشنامه‌ها نیز به صورت گسترده‌تر معرفی شده و کارگردان‌ها بتوانند از این آثار استفاده نمایند.»

دعوت همگانی به جشنواره‌ای ملی

او در پایان و خطاب به همه مخاطبان این رویداد سراسری می‌گوید: «از همه افرادی که در سطوح حرفه‌ای در جریان کمدی‌نویسی تئاتر کشور فعالیت دارند می‌خواهم که حتما در این رویداد شرکت کنند و مطمئن باشند که ارتباطی متقابل میان ما و آن‌ها برقرار می‌شود و جشنواره آورده‌ای برای آن‌ها خواهد داشت و این رویداد را مدخلی برای ورود به ارتباط‌گیری با جریان کمدی در شهر اصفهان بدانند، زیرا حتی کسانی که جزو برگزیدگان جشنواره نباشند در فهرست ما برای همکاری قرار خواهند گرفت.
 او از به‌روز شدن سایت جشنواره خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان در این جشنواره برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره می‌توانند به وب‌سایت www.khandestan-isf.ir مراجعه کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.