تب داغ تابستان در بازار میوه پاییز

ميوه خیال ارزان‌شدن ندارد

نیمه دوم سال با کاهش دمای هوا قیمت انواع میوه سر به فلک کشیده است و نه‌تنها میوه‌های پاییز قصد ارزان‌شدن ندارند، بلکه محصولات تابستان هنوز افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. همچنین خبری از ارزانی میوه‌های وارداتی نیست و نرخ آن‌ها پا‌به‌پای ارز بالا می‌رود. ولی این کل ماجرای بازار میوه نیست و این روزها میوه در فضای مجازی نیز خریدوفروش می‌شود؛ میوه‌هایی که علاوه بر اسامی‌ عجیب و غریبی، قیمت‌های چند صدهزار تومانی دارند و در این روزهای کرونایی با تبلیغ‌های مختلفی در اینستاگرام به فروش می‌رسند.

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹

قیمت میوه بالاست و درچنین شرایطی عده ای میوه‌هایی با نرخ‌های نجومی‌در فضای مجازی عرضه می‌کنند که قیمت یک عدد آن‌ها برابر با هزینه ماهانه میوه یک خانواده در اصفهان است.

نوبرانه‌های چند قیمتی

میوه‌های نوبرانه پاییزی با نرخ‌های متفاوتی به فروش می‌رسند و قیمت آن‌ها در هر منطقه از شهر متفاوت است. طبق مشاهدات میدانی از بازار میوه اصفهان، هر کیلوگرم انار دانه سیاه 15 تا 22هزار تومان، انار دانه سفید 7 تا 13هزار و 500 تومان، کیوی 15 تا 33هزار تومان، لیمو شیرین 8 تا 16هزار تومان، سیب دو رنگ 8 تا 14هزار تومان، سیب  زرد 7 تا 10و سیب قرمز 4هزار و 500  تا 9 هزار تومان قیمت دارد. پسته تازه و نارنگی باوجود نوبرانه‌نبودن، با نرخ بالایی عرضه می‌شوند و قیمت هر کیلوگرم پسته تازه 48 تا 83 هزار تومان، نارنگی انشو 3هزار و 800 تا 8 هزار تومان و نارنگی تخم ژاپنی 7تا 13هزار تومان است. گران‌ترین نوبرانه پاییز نیز خرمالوست که قیمت آن در بعضی از میوه فروشی‌ها به 38 هـــــزار تومان می‌رسد. دربین سبزیجات نوبرانه بازار میوه اصفهان باید به قیمت شلغم، چغندر بورش و کدو حلوایی اشاره کرد که هر کیلوگرم آن‌ها به ترتیب 4 تا 8هزار تومان، 5تا 7 هزار و 500تومان و 2تا 5هزار تومان قیمت دارد.

گران‌فروشی در کار نیست!

نرخ میوه از اوایل مهرماه افزایش یافت و به گفته اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه، در حال حاضر به دلیل افزایش هزینه‌‌های تولید و عرضه با بحث گرانی میوه مواجه هستیم، نه گران‌فروشی! قیمت میوه در این زمان از سال به دلیل عرضه محصولات تابستانی و پاییزی به طور هم‌زمان باید بین 10 تا 15 درصد کاهش یابد، ولی بالارفتن هزینه‌های تولید مانع کاهش قیمت میوه شده است. عرضه میوه‌های فصل تابستان روند نزولی پیدا کرده ولی قیمت آن‌ها همچنان بالاست و در میوه فروشی‌های سطح شهر اصفهان هر کیلوگرم انگور بی‌دانه زرد 6 تا 12 هزار تومان، انگور بی‌دانه قرمز 10 تا 16 هزار تومان، انگور شاهانی 8 هزار و 500 تا 12 هزار و 500 تومان، انگور عسگری 5 تا 9 هزار تومان، انگور کندری 7 تا 13 هزار تومان و انگور مهری 4 تا 9 هزار تومان ، خربزه 2 تا 5 هزار و 500 تومان، خیار رسمی‌4 تا 8 هزار تومان، شلیل شب رنگ 5 تا 12 هزار تومان، انواع هلو 8 تا 13هزار تومان، طالبی 3 تا 5 هزار تومان و هندوانه یک هزار و 500 تا 3هزار  قیمت خورده اند. از این رو، میوه‌های فصل تابستان با قیمتی مشابه نوبرانه‌های پاییز به فروش می‌رسند؛ به طوری که انگار فصل آن‌ها به پایان نرسیده است! میوه‌های وارداتی نیز با نرخی بالاتر از قیمت میوه‌های نوبرانه عرضه می‌شوند و رشد نرخ ارز تاثیر مستقیمی‌بر قیمت محصولات وارداتی دارد؛اکنون نرخ هر کارتن آناناس در عمده‌فروشی‌ها 500 تا 700هزار تومان است و آناناس میوه لوکس بازار اصفهان به شمار می‌رود.

لاکچری‌ها در فضای مجازی

میوه‌های نام‌برده تنها محصولات بازار را شامل نمی‌شوند و در حال حاضر میوه‌های با قیمت‌های چند صدهزار تومانی در فضا مجازی موجود هستند. این میوه‌ها به واسطه قیمت بالا برای عموم ناشناخته‌اند و میوه‌فروشان آن‌ها را عرضه نمی‌کنند، بلکه فقط با سفارش قبلی و به مقدار محدودی می‌توان آن‌ها را از صفحات اینستاگرامی ‌خرید. پاپایا، رامبوتان، پاملو،استارفروت، دراگون فروت سفید، دوریان، لیچی، کیوانو، فیسالیس و رزاپل از جمله آن‌ها هستند. این میوه‌ها به دو صورت عددی یا در بسته‌های 100 گرمی ‌به فروش می‌رسند که برای خرید هر عدد آن‌ها باید 95 تا 850 هزارتومان هزینه کرد؛ برای مثل هر عدد استارفروت بین 95 تا 60 هزار تومان، پاملو بیش از 350 هزار تومان، دوریان 800 تا 850 هزار تومان قیمت خورده اند  یا بسته‌بندی ۲۰۰ گرمی‌منگوستین بین 95 تا 130 هزار تومان و لیچی 100 تا 160 هزار تومان قیمت خورده‌اند. همچنین این محصولات به صورت مخلوط  در جعبه‌هایی با وزن 250 تا 300 گرم با قیمت 400 تا 600 هزار تومان فروخته می‌شوند؛ هرچند قیمت میوه‌هـــــای لاکچری در فضای مجازی ثابت نیست و روزانه تغییر می‌‌کند. فروشندگان مجازی نیز این میوه‌ها را به عنوان منابع سرشار از ویتامین معرفی می‌کنند و مشتریان آن‌ها در این روزهای کرونایی کم نیست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.