اصفهان صاحب رصدخانه می‌شود

اهداف تأسیس به روایت معاون برنامه‌ریزی شهرداری

«شهر» چه به عنوان مكانی گسترده برای زندگی شهروندان و چه در قالب موجودی زنده و صاحب هویت كه دارای تغییر رفتارهای متأثر از رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است، نیازمند بررسی و رصد دقیق و گاه به‌گاه است. مسئله‌ای كه یكی از ملزومات اصلی و ضروری مدیران شهری در تصمیم‌گیری‌ها، ایده‌پردازی‌ها و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف به شمار می‌آید.

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹

در همین راستا مدیریت‌شهری اصفهان موفق به ایجاد رصدخانه شهری اصفهان شده تا بتواند در سریع‌ترین زمان ممكن رویای «شهر سنجش‌پذیر» را كه از برنامه‌های مهم مدیریت شهری به شمار می‌آید، محقق سازد. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در خصوص راه‌اندازی این رصدخانه كه تا پایان سال جاری محقق می‌شود، توضیحاتی را ارائه داده كه در این گزارش می‌خوانید. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان درخصوص راه‌اندازی رصدخانه شهر اصفهان می‌گوید: «این رصدخانه با انعقاد تفاهم‌نامه مشترک میان شهرداری و دانشگاه اصفهان راه‌اندازی می‌شود. چنانكه در جلسات متعدد اتاق فکر با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مردم‌نهاد به این نتیجه رسیدیم که رصدخانه باید ساختاری بین نهادی داشته باشد.»علیرضا صادقیان می‌افزاید: «بر مبنای این تفاهم‌نامه، دانشگاه اصفهان فضای مناسبــــــی را به منظور طراحی و اجرای سایت فیزیكی رصدخانه در اختیار شهرداری قرار می‌دهد و شهرداری نیز به طراحی و تجهیز و تأمین منابع مالی و انسانی مورد نیاز می‌پردازد.» او امیدوار است كه پروژه رصدخانه شهری تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد و بتواند با پایش مستمر شاخص‌های کلیدی شهری، اطلاعات مورد نیاز برای مدیران و برنامه‌ریزان شهری و نیز  پژوهشگران و عموم شهروندان را فراهم كند. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با اشاره به روند رو به رشد شهرنشینی در اصفهان می‌گوید: «براساس سرشماری سال 1395 هم‌اكنون در استان و شهرستان اصفهان به ترتیب حدود 88 و 94 درصد جمعیت در نواحی شهری ساكن هستند. این امر مسئولیت سنگینی را متوجه نهادهای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شهری می‌کند و از این رو، رصدخانه شهری اصفهان با هدف دستیابی به شناخت غنی و دقیق از وضعیت حال و آینده شهر، تسریع در دسترسی به اطلاعات شهری، گسترش و تقویت شبكه تعاملی مدیران، خبرگان و جامعه محلی، ترویج فرهنگ سنجش و پایش و تصمیم‌گیری مبتنی بر اطاعات ایجاد شده است.»

گام اول: ارائه اطلاعات به‌روز و به‌هنگام

او در پاسخ به این سؤال كه رصدخانه شهری اصفهان قرار است در چه زمینه‌هایی فعالیت كند، توضیح می‌دهد: «این رصدخانه در تلاش است تا اطلاعات به‌روز و به‌هنگام را در زمینه‌های كلیدی مانند توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی، مدیریت شهری، مسائل زیست‌محیطی و ابعاد فرهنگی برای كمک به سیاست‌گذاری‌های آگاهانه‌تر ارائه كند.» به گفته صادقیان، رصدخانـه براساس ساختار سازمانی و برنامه راهبری خود به تدوین‌ چارچوب جمع‌آوری داده‌ها شامل تدوین شاخص‌ها و اولویت‌بندی آن‌ها می‌پردازد و بر اساس همین چارچوب به تدوین و تولید داده‌های ثبتی و غیرثبتی و اعتبارسنجی آن‌ها مشغول می‌شود.

گام دوم: تحلیل اطلاعات و نتیجه گیری

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در تشریح گام بعدی فعالیت رصدخانه اصفهان می‌گویـد: «در گام بعدی داده‌ها تحلیل و نتایج آن‌ها در قالب‌های بصری مستندسازی و ارائه می‌شوند تا در نهایت تمامی فرایند و فعالیت‌های انجام گرفته و زیرساخت‌های نرم‌افزاری ارزیابی و بازنگری  شوند.» او می‌افزاید:  «در پایان نیز، رصدخانه محصولات و خدمات رصدی خود را به ذی‌‍نفعان در سطوح مختلف ارائه می‌کند. نخبگان و موثرین شهــــــری، مراكز علمی داخلی و خارجی، مسئولان حكومتــــــی، رسانه‌ها و مردم از مهم‌ترین ذی‌نفعان و مخاطبان رصدخانه شهری هستند.» به تاكید او، مدیریت شهری اصفهان امید دارد تا در سریع‌ترین زمان ممكن با همكاری ذی‌نفعان رویای شهر سنجش پذیر با بهره‌مندی از رصدخانه شهـری را به تحقق  برساند.

نگاهی به اهداف رصدخانه‌های شهری

در پایان بد نیست بدانید كه رصدخانه‌های شهری با چه اهدافی ایجاد می‌شوند. از جمله این اهداف یكی «ایجاد سامانه پایش شهری در راستای حمایت از برنامه‌ریزی‌های محلی، فرایندهای مدیریتـــــی و جهت‌دهی به خط مشی‌ها (تبدیل داده به خط مشی)» و دیگری «تقویت ظرفیت محلی برای تدوین و استفاده از شاخص‌های شهری است كه گردآوری داده‌های پراكنده را درسطوح شهری تسهیل می‌کند.» در فهرست این اهداف همچنین باید به ترویج فرهنگ پایش و سنجش در بخش شهری اشاره كرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.