مدعیان فوتبال ایران آماده رزم

قرعه‌کشی به استقلال لبخند زد

بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در روز دوشنبه این هفته قرعه‌کشی شد و 16 تیم حاضر در مسابقات این فصل رقبای خودشان را به صورت هفته به هفته شناختند. مهم‌ترین تفاوت قرعه کشی این فصل با ادوار قبلی در این مسئله خلاصه می‌شد که به واسطه جولان ویروس کرونا در کل جامعه، خبری از حساسیت‌های قبلی در مراسم قرعه‌کشی نبود و در سکوت خبری و بدون حضور رسانه‌ها تکلیف 30 هفته رقابت لیگ بیستم مشخص شد.

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹

در سال‌های قبل هواداران فوتبال بلافاصله بعد از مشخص شدن رقبای تیم محبوبشان نسبت به شرح و تفسیر لیگ اقدام می‌کردند و خودشان را آماده حضور در استادیوم و کری‌خوانی برای تیم‌های رقیب می‌کردند، اما آنچه که مشخص است در این فصل به احتمال زیاد تا پایان دور رفت خبری از حضور تماشاگران در استادیوم نیست و مسابقات باید در استادیوم‌های خالی از تماشاگر و به‌صورت سوت‌و‌کور برگزار شود. بر اساس برنامه تنظیم شده، مسابقات فصل پیش رو قرار است از روز دهم آبان آغاز شود و به همین خاطر همه تیم‌ها این روزها مشغول برگزاری تمرینات بدن‌سازی هستند تا در شروع فصل آماده رقابت با بقیه تیم‌ها شوند. در این چند روز نظرات متفاوتی از زبان کارشناسان بیان شده که یک تیم برای موفقیت در طول فصل نباید به قرعه کاری داشته باشد و در نهایت باید با همه 15 تیم دیگر بازی کند؛ اما آن‌هایی که فوتبال را به صورت حرفه‌ای‌تر دنبال می‌کنند و حتی دستی بر آتش دارند، به خوبی می‌دانند که قرعه خوب می‌تواند کمک حال یک تیم چه در ابتدای فصل و چه در انتهای فصل باشد و چه بسیار اتفاقاتی که در ادوار گذشته لیگ در هفته‌های پایانی رقم خورده و حتی سرنوشت قهرمان فصل را هم عوض کرده است. به همین خاطر نوع چیدمان بازی‌ها در شروع و پایان، میزبانی از رقبای مستقیم در دور رفت یا برگشت، بازی زمستانه در هوای سرد شهر تبریز هم از دیگر موضوعاتی است که قرعه تیم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال نگاهی مختصربه قرعه‌کشی لیگ بیستم و شانس تیم‌ها در این زمینه شاید برداشت بهتری از شانس تیم‌ها در قرعه‌کشی این فصل را به نمایش بگذارد.

کوه به کوه رسید

سپاهان فصل جدید لیگ را در حالی با محرم نویدکیا آغاز می‌کند که طلایی‌پوشان با سرمربی جدیدشان در لیگ قهرمانان آسیا چند بازی انجام داده‌اند و محرم خیلی از شرایط مسابقه دور نیست، ولی قرعه‌ای مثل بازی هفته اول آن هم در خانه گل گهری که امیر قلعه‌نویی را روی نیمکت خودش دارد، از آن دست اتفاقاتی بود که می‌تواند لیگ را از همان ابتدا برای هواداران سپاهان داغ کند. جدا از بحث هفته اول سپاهان  در روزهای پایانی لیگ هم قرعه خوبی ندارد و اگر سرنوشت قهرمانی لیگ به هفته‌های پایانی کشیده شود سه بازی سنگین در خانه شهرخودرو(هفته 28)، دربی اصفهان( هفته29) و بازی در خانه استقلال تهران در هفته سی ام یک قرعه بسیار سخت برای سپاهان همیشه مدعی است و محرم باید تا آن زمان امتیازات خوبی را جمع آوری کرده باشد تا بیش از حد درگیر اتفاقات این سه‌هفته نشود. در بقیه رقابت‌های فصل سپاهان و محرم قرعه متوسطی دارندو بازی های سخت سپاهان این هفته‌ها تقسیم شده است.

ذوب‌آهن خوش شانس در هفته‌های پایانی

اما دیگر تیم اصفهانی یعنی ذوب‌آهن هم باید هفته اول را با یک رقابت داغ آغاز کند و بازی در مقابل فولادی که سعید آذری را به عنوان مدیرعامل در کنار خودش دارد می‌تواند مهم‌ترین بازی هفته اول لیگ هم لقب بگیرد.با این وجود ذوب‌آهن بعد از فولاد سه مسابقه نه چندان سنگین در پیش رو دارد و این بازی‌ها می‌تواند برای رحمان رضایی بسیار مفید باشد. اما کار سخت ذوب‌آهن از هفته پنجم تا هفتم است که باید در سه هفته متوالی به دیدار شهرخودرو، پرسپولیس و استقلال برود که بدون شک بازی‌هایی بسیار سخت خواهد بود. ذوب‌آهن در هفته‌های پایانی هم با قرعه خوبی روبه‌رو شده و از هفته یازدهم به بعد به‌جز دربی اصفهان بقیه بازی‌های ذوب‌آهن شانس امتیازگیری را به این تیم خواهد داد و تیم رحمان با مدعیان روبه‌رو نخواهد شد.

بهترین قرعه نصیب استقلال شد

محمود فکری و تیمش در قرعه کشی بسیار خوش‌شانس بودند و این تیم می‌تواند از هفته اول تا پنجم در رقابت با تیم‌های نه‌چندان مدعی البته به‌جز فولاد خودش را کم کم وارد کورس رقابت کند. استقلالی‌ها یک شانس دیگر هم در قرعه‌کشی آورده‌اند و در دور رفت مهمان همه تیم‌های مدعی خواهند بود و این یعنی در دور برگشت که امتیازگیری اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند استقلال در تهران می‌تواند میزبان فولاد، شهرخودرو، تراکتور و سپاهان باشد که این یک نکته مثبت برای آبی‌ها به حساب می‌آید.

پرسپولیس بی رقیب تا هفته ششم

پرسپولیس مدافع عنوان قهرمانی که این روزها درگیر مشکلات بسیار زیادی شده و حتی ممکن است با کسر امتیاز هم لیگ را شروع کند، در شش هفته ابتدایی رقبای مستقیم خودش را به چشم نخواهد دید و این می‌تواند یک نکته مهم در قرعه این تیم باشد. قرمزها در هفته هفتم و هشتم باید با سپاهان و استقلال بازی کنند که خودش داستانی متفاوت دارد، ولی قرمزها در چهار هفته پایانی هم با آلومینیم، ماشین‌سازی، تراکتور  و پیکان بازی دارند که به‌جز تراکتور سه مسابقه دیگر می‌تواند فرصت مناسبی برای امتیازگیری باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.