صدای «منبت‌کاران برخوار» شنیده شود

این صنعت در شهرستان ظرفیت برند سازی دارد

هنر منبت از آثار هنری و صنایع دستی شهرستان برخوار و شهر دولت آباد است. اما هنرمندان این عرصه با مشکلات متعددی از جمله تهیه مواد اولیه، فروش محصولات و راکد بودن بازار دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و همین موضوع باعث تعطیلی برخی از کارگاه‌های این شهرستان شده است. شهرستان برخوار و شهر دولت آباد قطب تولید هنر اصیل منبت است.

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹

امروزه اکثر منبت‌کاران با استفاده از دستگاه سی‌ان‌سی به تولید مبل می‌پردازند. اما هنرمندان شهرستان برخوار همچنان به روش سنتی و با استفاده از کاردهای مخصوص روی چوب حکاکی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد، فقط شهرستان برخوار توانسته اصالت این صنایع دستی را حفظ کند و همچنان مبل‌های با کیفیت تولید و عرضه کند؛ اما متأسفانه در حق این هنرمندان اجحاف شده است. از آنجایی که مبل با کیفیت در این شهرستان تولید می‌شود،متأسفانه در زمینه تبلیغات برای عرضه محصولات ضعیف عمل کرده اند ، همچنین هنرمندان این عرصه باید برای تهیه نفت سفید به عنوان مواد اولیه تولیدات محصولات دستی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کنند.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان برخوار با اشاره به فعالیت 100 کارگاه صنایع دستی منبت‌کاری در برخوار گفت: نزدیک 500 نفر در این کارگاه‌ها مشغول به کار هستند. نسرین غزنوی ادامه داد: 150‌نفر از این هنرمندان بیمه صنایع دستی هستند. سایت بیمه صنایع دستی چند سالی است که بسته شده، اما خوشبختانه این امکان برای هنرمندان صنایع دستی فراهم شده که از مزایای بیمه ای صندوق بیمه کشاورزی استفاده کنند و اداره میراث فرهنگی نیز آماده پذیرش این افراد بوده و بسیاری از هنرمندان شهرستان از این طریق بیمه شده‌اند. او تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی ، که از این طریق بیمه شده اند،  از دفترچه تامین اجتماعی برخوردار نیستند و هر ماه مبلغی را به حساب سازمان   تأمین اجتماعی واریز می‌کنند و پس از 15‌سال بازنشسته می‌شوند. رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا امسال به اقتصاد صنایع دستی آسیب زد، ادامه داد: ایجاد نمایشگاه نقش مهمی ‌در فروش محصولات هنرمندان دارد، اما امسال نمایشگاه برگزار نشد ؛بدین منظور برای کمک به هنرمندان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای اعطای تسهیلات به هنرمندان اقدام کرده است.

تهیه نفت سفـید برای منبت‌کاران گران تمام می‌شود

رئیس اتحادیه چوب و فلز برخوار با اشاره به اینکه اصلی‌ترین مشکل منبت‌کاران این شهرستان تهیه نفت است، بیان کرد: نفت سفید از جمله مواد اولیه و نیاز اساسی منبت‌کاران است و واحدهای کارگاهی شهرستان برای تأمین این نیاز اساسی ناچار به تهیه نفت با چندین برابر قیمت از طریق دیگر شهرستان‌ها شده است و قانونی برای ارائه نفت به این هنرمندان برای استفاده روی چوب وجود ندارد. علی فتاحی با اشاره به اینکه سختی کار زیادی متحمل سازندگان مبل شهرستان می‌شود و سود چندانی عاید آن‌ها نمی‌شود، بیان کرد: منبت شهرستان برخوار اصیل ، سنتی و دستی است، در حالی که منبت‌کاران ملایر و سایر شهرها با استفاده از دستگاه سی ان سی فعالیت می‌کنند و مسئولان اصلا به این موضوع توجه نمی‌کنند که باید برای حفظ اصالت این هنر حداقل یکی از نیازهای این هنرمندان برای تولیدات محصولات که نفت است را تأمین کنند. او با اشاره به اینکه 40 لیتر نفت برای انجام فعالیت منبت‌کاران شهرستان برخوار لازم است،تصریح کرد: مشکل نفت هنرمندان شهرستان می‌تواند با تعامل اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ،سازمان صنعت معدن و شرکت پخش فراورده‌های نفتی حل شود، اما علی‌رغم پیگیری‌های انجام‌شده تا‌کنون در این زمینه اقدامی ‌صورت نگرفته است. فتاحی خاطرنشان کرد: وظیفه اتحادیه سامان‌دهی رسته‌های صنفی، رسیدگی به تخلفات صنفی، صدور و تمدید پروانه کسب و رسیدگی به مسائل  واحدهای صنفی است که در این راستا پیگیری لازم برای حل مشکلات واحدهای صنفی انجام شده است، اما مسئولان نیز باید مساعدت کنند.

کرونا مشکلات را دوچندان کرد

داوری، یکی از منبت‌کاران برخوار در خصوص منبت برخوار گفت: منبت برخوار سابقه طولانی دارد و افراد زیادی در این حرفه مشغول به کار هستند، اما متأسفانه مسئولان حمایت لازم را از ما نمی‌کنند و هم اکنون با شیوع بیماری کرونا مشکلات ما نیز دو چندان شده است. او افزود : ما برای تهیه مواد اولیه خود از جمله نفت مشکل داریم  و بارها درخواست کرده‌ایم که در حد نیاز تولیدات مقداری نفت به ما اختصاص بدهند؛ اما تاکنون مسئولان  در این زمینه اقدامی ‌نکرده اند. این هنرمند ادامه داد: تولیدات برخوار بالاست و این صنعت برخوار ظرفیت برندسازی دارد؛ این درحالی است که گمنام مانده و تولیدات ما به عنوان مبل رهنان به فروش می‌رسد درحالی رهنان تولیدات زیادی ندارد  و در اکثر فروشگاه‌های آن‌ها مبل‌هایی که در دولت آباد تولید شده است به فروش می‌رسد و حتی برخی از این منطقه نمی‌دانند مبل‌هایی که در دولت‌آباد تولید می‌شود، در رهنان عرضه می‌شود و  برای خرید مبل به رهنان می‌رود. داوری، فروش محصولات را یکی از مشکلات  دانست و افزود:ما برای فروش محصولاتمان مشکل داشته و داریم، همین امر باعث شده است که بسیاری از هنرمندان ما کارگاه‌های خود را تعطیل کنند.  هنر ما نباید گمنام بماند؛ دراین راستا  تبلیغات و ایجاد نمایشگاه دائمی ‌برای فروش محصولات نقش مهم دارد که به‌نظرم سرمایه‌گذاران باید در این زمینه اقدام کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.