6 تا 9 میلیون تومان برای خواب آسوده

کالای خواب چقدر آب می‌خورد؟

یک خواب آسوده با حسابی سرانگشتی برای تهیه کالای خواب یک نفره 6 میلیون تومان و برای کالای خواب دو نفره به 9 میلیون تومان می‌رسد. مشاهده‌های میدانی از بازار اصفهان از رشد قیمت تختخواب، تشک، سرویس ملحفه، پتو و... حکایت می‌کند و از فروردین سال جاری قیمت کالای خواب تا سه برابر بالا رفته است. البته بخشی از مواد اولیه تولید ملزومات خواب وارداتی است؛ ولی بخش قابل‌توجه آن‌ها از طریق پتروشیمی‌های داخلی تأمین می‌شود. باوجوداین، گرانی ارز به بهانه‌ای برای عرضه‌کنندگان تبدیل شده تا تشک تختی را که در ابتدای سال حدود 800 هزارتومان قیمت داشت، اکنون با نرخ یک میلیون و 400 هزارتومان به فروش برسانند.

سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹

یک خواب راحت تمام تنش‌های روزانه را برطرف می‌کند؛ ولی در این شرایط اقـتـصـادی امکان تهیه ساده‌تـرین ملزومات برای خواب، چند میـلیون تومانی آب می‌خورد.

قدم اول: تختخواب

قدم اول برای داشتن خوابی آسوده، تهیه تختخواب مناسب است. قیمت تختخواب در طول چند ماه گذشته نوسان‌های زیادی داشته است و اکنون تخت‌های باکس‌دار ارزان‌ترین نمونه‌ها در بازار به شمار می‌روند. تختخواب‌های باکس‌دار طراحی ساده‌ای دارند و شش ماه قبل با 300 هزار تومان می‌توانستید یک تـخـتـخـواب یـک‌نــفــره تـهـیـه کنید. نرخ فعلی مدل یک‌نفره تختخواب‌های باکس‌دار به 800 هزار تا یک میلیون و 600 هزارتومان رسیده است و مدل‌های دونفره با قیمت یک میلیون و 200 هزارتا دو میلیون تومان به فروش می‌رسند.   اگر قصد خرید تختخواب باکس‌دار را ندارید، می‌توانید مدل‌های چوبی با طراحی ساده را بخرید که قیمت مدل یک‌نفره آن بین یک میلیون تا دو میلیون و 650 هزار تومان متغیر است و تختخواب‌های دونفره چوبی یک میلیون و 850 هزار تا سه میلیون و 200 هزارتومان قیمت خورده‌اند.
گران‌ترین تختخواب‌ها در بـازار اصفهان نیز ساختاری از چوب و پارچه مخمل دارند و در قسمت زیرین آن‌ها کشوهایی تعبیه شده است.  این مدل تختخواب‌ها برای نمونه یک‌نفره سه تا پنج میلیون و نمونه دونفره چهار تا هفت میلیون تومان قیمت دارند. از این رو حداقل قیمت تختخواب یک نفره و دو نفره به ترتیب 800 هزار و یک میلیون و 200 هزار تومان و حداکثر آن پنج و هفت میلیون تومان است.

قدم دوم: تشک

تشک اصلی‌ترین قسمت در بین کالاهای خواب به شمار می‌رود و به دنبال این موضوع، قیمت تشک از بعضی مدل تختخواب‌ها بیشتر است. تشک‌های تخت یک‌نفره با برندهای بستا، زرخواب و سوپر آسایش با نرخ کمتر از یک میلیون تومان به فروش می‌رسند. قیمت محصولات یک‌نفره برندهای رؤیا، رویال، کاپری، کاسپین و... نیز بالاتر از یک میلیون تومان است و تا سه میلیون تومان هم می‌رسد. قیمت تشک‌های تخت ایرانی دونفره از یک میلیون و 200 هزار تومان شروع و تا پنج میلیون تومان نیز می‌رسد. با وجوداین، تشک‌های تخت وارداتی گران‌ترین نمونه‌ها محسوب می‌شوند؛ برای خرید تشک تخت دونفره ریکو حدود 30 تا 57 میلیون و مدل یک نفره آن 18 تا 28 میلیون تومان باید پرداخت یا مدل‌های پرومدی، کسپر، اسلیپ ول بسته به یک یا دونفره بودن 10 تا 30 میلیون تومان قیمت دارند. باوجود چنین قیمت‌هایی، خرید تشک‌های تخت ایرانی به صرفه‌تر بوده؛ ولی عرضه آن‌ها در بازار اصفهان با کاهش همراه است. درمجموع برای خرید یک تشک تخت ایرانی با کیفیت یک نفره یک تا سه میلیون و دونفره یک میلیون و 200 هزار تا پنج میلیون تومان باید بپردازید.

قدم سوم: بالش

تهیه بالش مناسب درمقایسه با سایر کالاهای خواب هزینه چندانی ندارد و با کمتر از 50 هزار تومان می‌توانید یک بالش ساده بخرید؛ برای مثال بالش رویال 35 هزار تومان، طبی ارکیده 36 هزار تومان و بالش لاله 46 هزار و 500 تومان قیمت دارند. بالش‌های خارجی نیز تا سه میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند و از قابلیت‌هایی مانند حرارتی بودن، نانو بودن و... بهره می‌برند. ولی برای خرید باید آن‌ها را تهران سفارش داد؛ زیرا در بازار اصفهان به دلیل نرخ بالا عرضه نمی‌شوند. بنابراین سقف قیمت بالش مناسب برای یک نفر 50 هزار تومان و برای دونفر 100 هزار تومان است.

قدم چهارم: سرویس ملحفه

آخرین قدم برای داشتن خوابی آسوده تهیه سرویس ملحفه است. سرویس ملحفه بستـه به مدل و تعداد اقلام آن قیمت مـتفاوتی دارد. با وجوداین، خرید یک سرویس ملحفه یک نفره شامل روبالشی و روتشکی با قیمت 60 تا 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. سرویس‌های دونفره نیز 90 تا 450 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. همچنین باید به قیمت پتو اشاره کرد که خرید پتوی گلبافت یک نفره 300 تا 700 هزار تومان و پتوی گلبافت دونفره 830 هزار تا یک میلیون و 600 هزار تومان هزینه‌بر است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.