بحران اصفهانی پلاسما

مدیرکل انتقال خون استان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا: ذخیره شهری پلاسما در اصفهان صفر است و رتبه اهدای کشوری دو

پلاسما بخش مایع زردرنگ خون است که پنجاه‌وپنج درصد این مایع سرخ را تشکیل می‌دهد. مایعی حیاتی که برخی بیماران کرونایی در این روزهای سخت به آن احتیاج دارند و تنها کسانی که می‌توانند به ایشان کمک کنند، کسانی هستند که پیش‌ازاین به ویروس کرونا مبتلا شده و بهبودیافته‌اند. این افراد در پلاسمای خونشان آنتی‌بادی قوی برای مقابله با کووید 19 دارند، به همین خاطر از پلاسمای خون آن‌ها برای درمان بیماران بدحال کرونایی استفاده می‌شود. به این روش، پلاسمادرمانی می‌گویند. نوعی درمان مکمل که مدیرکل انتقال خون استان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا آن را تا حدود چهل درصد مؤثر دانسته و می‌گوید: «با توجه به ورود به فصل سرما و کم شدن رغبت مردم به اهدای خون و پلاسما، از همشهریان عزیز تقاضا می‌کنیم تا در صورت تمایل برای انجام این امر انسانی به مرکز خواجو مراجعه کنند. اصفهان با بیش از 850 واحد اهدای پلاسما پس از تهران در رتبه دوم کشور قرار دارد، خزانه اما خالی است.»

سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹

مجید زینلی، پیش‌ازاین نیز در گفت‌وگوی تیرماهی خود با اصفهان‌زیبا، همچنان ذخیره پلاسمای استان را صفر اعلام کرده بود.

آقای دکتر! در مصاحبه‌ای که پیش‌ازاین هم با شما داشتیم، گفته بودید ذخیره پلاسمای خون اصفهان نزدیک به صفر است و حالا می‌بینیم که در رتبه دوم اهدای پلاسما در کشور قرار داریم. در این رابطه توضیح دهید؟

منظور از صفر بودن یعنی موجودی و ذخیره‌مان صفر است، چون هر چه پلاسما به‌صورت روزانه گرفته می‌شود، همان روز یا تا فردا به مصرف می‌رسد. در حال حاضر ازنظر اهدای پلاسما در رتبه دوم کشوری قرار داریم و از اول اردیبهشت که شروع به گرفتن پلاسما کرده‌ایم، بیش از هزار نفر جهت اهدای پلاسما به مرکز جامع اهداکنندگان میدان خواجو مراجعه کرده‌اند که از این میان 850نفر موفق به اهدای پلاسما شده‌اند. اکنون هم به خون و فراورده‌های خونی احتیاج داریم و هم به پلاسما؛ بنابراین از تمامی کسانی که به بیماری کووید19 مبتلا شده و حداقل چهارده و ترجیحا بیست‌وهشت‌روز از تاریخ ترخیص از بیمارستان و بهبودی‌شان گذشته باشد دعوت می‌کنیم تا با مراجعه به مرکز خواجو در ساعت‌های هشت صبح تا دوازده ظهر، پلاسمای خونشان را اهدا کنند.

آیا افزایش تعداد مبتلایان بر میزان مصرف پلاسما مؤثر بوده است؟

به شمار مبتلایان کرونا که روزبه‌روز افزوده می‌شود و وضعیت استان نیز قرمز است، ولی روزانه بین بیست‌ تا بیست‌وپنج نفر جهت اهدای پلاسما مراجعه می‌کنند، درحالی‌که نیاز استان بیشتر از این تعداد است.

با توجه به اینکه پنج شهرستان اصفهان هم به‌شدت درگیر هستند، نیاز استان چقدر است؟

ما پاسخ‌گوی هر میزانی که درخواست بشود هستیم. اسامی بیمارستان‌هایی که درخواست پلاسما دارند به ترتیب اولویت نوشته می‌شوند و پلاسما در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد؛ بااین‌حال، میزان اهدای خون و پلاسمای کووید19 پس از ماه‌های محرم و صفر و با سرد شدن هوا مقداری کاهش یافت. میزان ذخیره خون در استان اصفهان در زمان حاضر برای سه روز است، درحالی‌که در شرایط طبیعی باید برای هفت روز باشد.

اهداکنندگان پلاسما در چه طیف سنی قراردارند و بیشتر از زنان هستند یا مردان؟

تقریبا صد درصد اهداکنندگان پلاسما هم‌اکنون آقایان هستند؛ چون خانم‌ها از سویی زایمان یا سقط‌جنین را تجربه کرده‌اند و از سوی دیگر به خاطر مشکلی که در آنتی‌بادی‌ها دارند و سخت بودن فرایند گرفتن پلاسما، شرایط اهدا را ندارند و به‌طورکلی از آن‌ها پلاسما گرفته نمی‌شود. طیف سنی اهدای پلاسما هم مانند طیف سنی اهدای خون است و شامل 18 سال تمام تا زیر 60سال می‌شود. افرادی که برای اهدای خون یا پلاسما تشریف می‌آورند، توسط پزشک مرکز مورد معاینه و مشاوره قرار می‌گیرند، فشارخونشان گرفته می‌شود و به آیتم‌هایی مثل‌اینکه بیماری خاص نداشته باشند یا تاکنون مورد جراحی قرار نگرفته باشند و اهدای پلاسما برایشان ضرری نداشته باشد، توجه شده و سپس پلاسما از آن‌ها گرفته می‌شود.

آیا اصفهان به شهرها یا استان‌های هم‌جوار هم پلاسما صادر کرده است؟

در حال حـاضر خیر، به دلیل اینکه خود استان‌ها به پلاسمای تولیدی‌شان احتیاج دارند ولی درباره خون قضیه فرق می‌کند. چون شبکه خون‌رسانی هستیم، هر استانی که به خون احتیاج داشته باشد برایش ارسال می‌کنیم، البته درصورتی‌که وضعیت بانک خونمان مناسب باشد.

اندوخته پلاسما صفر است و کرونا در اوج خود قرار دارد، اگر وضعیت همین‌گونه بماند، چه باید کرد؟

تنها راهش این است که از راه تبلیغات در صداوسیما و به کمک رسانه‌ها و فضای مجازی اطلاع‌رسانی کنیم تا مردمی که از بیماری بهبود پیداکرده‌اند، پلاسمای خودشان را اهدا کنند تا ما پاسخ گوی مراکز درمانی باشیم. در غیر این صورت نمی‌توان مردم را مجبور به اهدای پلاسما کرد.

اگر در بلندمدت قادر به تأمین پلاسما نباشیم چه می‌شود؟ اگر دارو نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ پلاسما هم همین‌گونه است! تا آنجا که بشود مردم به ما مراجعه می‌کنند و ما هم با توجه به اولویت‌بندی درخواست مراکز درمانی، پلاسما را در اختیارشان می‌گذاریم.
آیا پلاسمادرمانی یک روش مکمل درمان محسوب می‌شود؟

این موضوع را باید از پزشکان متخصصی که در زمینه درمان فعالیت دارند بپرسید ولی بر اساس تحقیقاتی که انجام‌شده، بالای چهل‌درصد در افرادی که دچار کووید19 شده‌اند مؤثر بوده است. بااین‌حال، یکی از چیزهای کمک‌کننده محسوب شده و به تشخیص پزشک انجام می‌شود. همه‌کسانی که به کووید19 مبتلا می‌شوند، به پلاسما نیاز ندارند.

آیا قادر به تأمین پلاسما از شهرها یا استان‌های دیگر هم هستیم؟

خیر. چون خود استان‌ها به پلاسمای تولیدی‌شان نیاز دارند، قادر به صادرکردن آن به دیگر استان‌ها نیستند.

در شهرستان‌های اصفهان وضعیت چگونه است؟

شهرستان‌ها امکانات اینکه بتوانند از خون پلاسما بگیرند را ندارند. فقط اصفهان در مرکز خواجو قادر به گرفتن پلاسما از خون است، چون امکانات بسیار مجهزی می‌خواهد.

یعنی هیچ‌کدام از شهرستان‌ها این امکانات را ندارند؟

نه. در دانشگاه علوم پزشکی کاشان هم گرفته می‌شود، اما در دیگر شهرستان‌ها خیر. آن‌ها اگر نیاز داشته باشند، خود بیمارستان درخواست می‌کند و برایشان ارسال می‌شود.

فرایند اهدای پلاسما را از اردیبهشت‌ماه تاکنون چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما در این زمینه فعالیتمان را از اردیبهشت آغاز کرده‌ایم و تاکنون 850 واحد پلاسما تولید کرده‌ایم و مردم هم مراجعه می‌کنند.

افرادی که کرونا گرفته و بهبود یافته‌اند، چگونه می‌توانند پلاسمای خونشان را اهدا کنند؟

با مراجعه به مرکز جامع اهداکنندگان خون میدان خواجو از هشت صبح تا دوازده ظهر و قبل از آن‌هم می‌توانند با شماره 322214409 تماس گرفته و نوبت رزرو کنند و از شرایط دقیق آن آگاه شوند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.