آسیب‌های پوستی پاییزی

با راهکارهای رسیدگی به سلامت پوستتان آشنا شوید

در فصل پاییز جهان دچار تغییر می‌شود و انسان‌ها از این تغییرات به دور نیستند، پوست‌انداختن زمین از درختان شروع می‌شود و بدن انسان طبق این تغییرات و‌ شرایط آب و هوایی از این شرایط آسیب می‌بیند. خشک شدن هوا، تغییرات دما‌، فرایندهای موجود در اکوسیستم و حتی شرایط روحی در پاییز شامل این اثرگذاری‌هاست. در مورد شرایط روحی بهتر است بدانید که ذهن انسان بسیار باهوش است و تأثیرات مختلف روی آن اثر می‌گذارد. به طوری که مثلا با آمدن بهار، ذهن انسان با درک تغییرات سعی به تازه‌شدن می‌کند و در پاییز نیز درک این تغییرات جوّی توسط ذهن درک ‌می‌شود و بر روی پوست اثر می‌گذارد. حال برای اینکه بدانید چطور می‌توان در فصل پاییز از آسیب‌های پوستی پیشگیری کرد، نظرات دکتر الهه بهزادفر، کارشناس پوست و مو را جویا شدیم.

چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹

در فصول خشک پاییز و زمستان استفاده از کرم‌های آبرسان، کرم‌های مرطوب‌کننده و انجام پاکسازی یا ماسک صورت می‌تواند تخریبات پوستی را به حداقل برساند. در کنار این مراقبت‌ها، استفاده از دمنوش‌ها و مایعات نیز بسیار مفید است. در ضمن بهتر است بدانید اگر در محل کار یا زندگی خود از دستگاه رطوبت‌زا نیز استفاده می‌کنید، از خشکی پوست در پاییز بیشتر در امان ‌هستید. یکی دیگر از مشکلات فصول خشک، وارونگی هوا و افزایش آلایند‌ه‌هاست. در این فصل معمولا هوای تمیز و سبک به بالای آسمان شهر رفته و آلودگی‌های خودرویی و کارخانه‌ای در نزدیک‌ترین سطح زمین حرکت می‌کنند.
این آلاینده‌ها با تابش نور خورشید تبدیل به گازهای سمی می‌شود که برای پوست بسیار مضر هستند. بنابراین ‌استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در فصول خشک با وجود تابش نور کم خورشید بسیار ضروری است. مورد دیگری که در فصول خشک انسان‌ها با آن روبه‌رو هستند، کاهش ویتامین بدن است.باید بدانید در دسترس نبودن میوه‌های تابستانه و بهاره که مملو از ویتامین هستند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. این سیستم تأثیر مستقیم در آسیب‌پذیری بدن دارد که پوست نیز از آن به دور نیست. از این رو،  مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین در فصول پاییز بسیار مهم است و استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین به‌شدت توصیه می‌شود .پیشنهاد می‌شود برای آسیب کمتر پوست و جوان‌سازی با یک پزشک پوست در ارتباط باشید تا متناسب با پارامترهای مختلف برای پوست شما کرم مناسب تجویز کند. تغییرات دمایی یکی دیگر از موضوعات مهم است که باید به آن دقت کنید، هنگامی که از منزل خارج می‌شوید، پوست با تغییرات دمایی روبه‌رو می‌شود و بسیار آسیب می‌بیند. بهتر است با مراقبت‌های مختلف میزان این تغییرات دما را به حداقل برسانید.گفتنی است یکی از مزایای شرایط کرونایی استفاده از ماسک صورت است که به غیر از جلوگیری از نفوذ آلودگی به ریه، باعث کاهش تغییرات دما در سطح پوست صورت می‌شود. بنابراین استفاده از ماسک در فصول خشک برای پوست مناسب است. حالا در ادامه به چند توصیه می‌پردازم.

کرم مرطوب‌کننده را به دو بار در روز افزایش دهید

از آنجایی که پوست بدن به‌خصوص پوست دست تقریبا هر روز در معرض آلودگی‌ها و مواد شوینده مختلف قرار دارد، نیازمند توجه ویژه‌ای است. باید دو بار در روز از یک کرم مرطوب‌کننده قوی برای کاهش خشکی پوستتان استفاده کنید.

از حمام آب داغ خودداری کنید

حمام‌کردن با آب داغ باعث خشک‌ترشدن پوستتان می‌شود. بنابراین در فصل پاییز و زمستان، حتما با آب ولرم دوش بگیرید و تعداد دفعات حمام را به حداقل برسانید. بعد از استحمام و خشک‌کردن بدن، بلافاصله با استفاده از محلول و لوسیون پوست بدن را مرطوب کنید تا خشک نشود.

ضد آفتاب فراموش نشود

عدم استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل پاییز یکی از آن اشتباه‌های رایجی است که متاسفانه خیلی از افراد مرتکب می‌شوند. بنابراین به‌کارگیری ضد آفتاب در این فصل به شدت توصیه می‌شود. پوست صورت یا بدن شما در این سه ماه به کرم‌های ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵ یا بالاتر نیاز خواهد داشت.

پوستتان را لایه‌برداری کنید

واقعیت این است که پوست شما در طول فصل تابستان به علت تابش مستقیم نور خورشید، شنا در استخر، خشکی هوا و بسیاری از موارد دیگر تا حدی خشک و آسیب‌پذیرتر شده است. بنابراین باید پوست خود را به بهترین شکل آماده کنید. یکی از روش‌ها به‌کارگیری محصولات مراقبت از پوست مثل لایه‌بردارهاست، تا سلول‌های خشک و آسیب‌دیده پوست برداشته شده و به نوعی شادابی خود را به دست آورد.

پوستتان را زیاد نشویید

بهتر است دست‌هایتان را در حد اعتدال بشویید. البته شست‌وشوی دست و صورت به خصوص در این فصل که امکان ابتلا به بیماری‌های ویروسی زیاد است، ضروری است اما از شست‌وشوی بی‌جا و زیاد اجتناب کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.