شتاب‌دهنده‌ای برای سالمندان و بازنشستگان

طی برگزاری رویداد صبانو، 10 تیم ، طرح و ایده مورد حمایت مرکز نوآوری صبا قرار می‌گیرد

مرکز نوآوری صبا عنوان شتاب‌دهنده‌ای است که قرار است خلأ خدمات رفاهی و اجتماعی را برای سالمندان و بازنشستگان پر کند. این مرکز چند ماهی می‌شود که راه‌اندازی شده و به زودی طرح‌ها و ایده‌هایی که در زمینه سالمندی و بازنشستگی مطرح شده و می‌شوند در قالب برگزاری رویداد صبانو به عنوان اولین رویداد جامع استارتاپی در کشور در حوزه سالمندی و بازنشستگی مورد حمایت مرکز نوآوری صبا قرار خواهند گرفت. هدف اصلی مرکز نوآوری صبا ارتقای زیست اجتماعی و بهبود زندگی بازنشستگان و سالمندان است.

شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹

عادل دهدشتی، مدیر مرکز نوآوری صبا در خصوص فعالیت این مرکز توضیحات بیشتری به ما می‌دهد. دهدشتی به اصفهان‌زیبا می‌گوید: باوجود اینکه طی یک دهه گذشته، استارتاپ‌ها و به طور کلی اکوسیستم نوآوری منشأ خدمات بسیاری در جامعه شده‌اند، هنوز هیچ نهادی به طور تخصصی به دنبال توسعه کسب‌وکارهای سفارشی‌شده برای سالمندان و بازنشستگان نبوده است و فقدان خدمات اجتماعی و رفاهی برای این قشر به شدت احساس می‌شود. براین اساس صندوق بازنشستگی کشوری که بیش از یک‌و‌نیم میلیون مستمری‌بگیر تحت پوشش دارد، در راستای سیاست‌های جدید خود در تابستان 99 باهدف ارتقای زیست اجتماعی و کیفیت زندگی بازنشستگان از طریق خدمات و محصولات کسب‌وکارهای نوپا  اقدام به تأسیس مرکز نوآوری صبا کرد و این مرکز ابتدای شهریورماه توسط وزیر رفاه افتتاح شد. عادل دهدشتی تصریح می‌کند: هدف اصلی مرکز نوآوری صبا ارتقای زیست اجتماعی و بهبود زندگی بازنشستگان و سالمندان از طریق تیم‌های نوآور، خلاق و استارتاپی در قالب خدمات اجتماعی است که این تیم‌ها ارائه می‌دهند. درواقع ما تلاش داریم زیست اجتماعی سالمندان و بازنشستگان را ارتقا بخشیم.  او می‌گوید: حدود 160‌استارتاپ تاکنون در این زمینه طرح و ایده ارائه کرده‌اند که به واسطه ارزیابی اولیه و غربالگری 45 تیم و طرح و ایده انتخاب شده است که طی چندهفته آینده در رویداد صبانو شرکت خواهند کرد و در نهایت 10 تیم ، طرح و ایده مورد حمایت و سرمایه‌گذاری مرکز نوآوری صبا قرار می‌گیرد.

محور فعالیت‌ها رفع نیازهای سالمندان است

دهدشتی بیان می‌کند: روش کار ما روی مسئله‌ها و دغدغه‌های اصلی و محوری بازنشستگان و سالمندان و حل این مسائل است؛ بر این اساس روی مباحثی همچون سلامت و روان، آلزایمر، افسردگی و عدم تمرکز، سلامت جسمی‌و حرکتی، پوکی استخوان و مباحث جسمی، حرکتی، ورزشی و حرکات اصلاحی که جزو نیازهای اصلی سالمندان و بازنشستگان به شمار می‌رود و همچنین توان‌افزایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از مباحث گردشگری تا مهارت‌های روز و مهارت‌های زندگی متمرکز هستیم. او ادامه می‌دهد: براساس این محورها، فراخوان اعلام کردیم و تیم‌ها، ایده‌های خود را ارائه کردند، بخش عمده تیم‌ها نیز در حوزه سلامت هستند؛ ضمن اینکه در حوزه‌هایی مانند اوقات فراغت، بازی‌های فکری و حرکتی و تولید محتوا و حوزه‌های دیگر نیز طرح و ایده وجود دارد.دهدشتی عنوان می‌کند: مخاطبان صندوق بازنشستگان کشوری نسبت به صندوق‌های دیگر و سازمان‌های دیگر از یک‌سری امکانات مانند بیمه‌های تکمیلی بهره‌مند هستند و ما بیشتر تلاش می‌کنیم در حوزه ابزارهای نوآورانه و فناوری وارد شویم؛ بحث بیمه بازنشستگان به لحاظ حقوقی و ساختاری از طریق صندوق بازنشستگان قابل پیگیری است.

ارتقای زیست اجتماعی برای سالمندان

مدیر مرکز نوآوری صبا می‌گوید: یکی از اهداف ما ارتقای زیست اجتماعی است، در بحث جسمی‌و حرکتی و توان‌افزایی بحث مناسب‌سازی فضاها در سازمان‌ها و سطح شهر است و تسهیل بهره‌برداری آن‌ها از امکانات و خدمات اجتماعی و موجود شهری است که از طریق ایده‌های نوآور پیگیری می‌کنیم. دهدشتی بیان می‌کند: ایده و طرح‌هایی نیز درحوزه تسهیل استفاده بازنشستگان از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی ‌وجود دارد. براین اساس به واسطه مدیریت مسیرهایی که فرد بازنشسته رفت‌و‌آمد دارد و  براساس نیازهای جسمی‌اش برنامه‌ریزی می‌شود که روزانه از چه مسیری و به چه میزانی پیاده‌روی کند و در چه نقطه‌ای وارد سیستم حمل‌و‌نقل شهری شود و درچه نقطه ای بازگردد و  مشوق‌هایی برای قسمت پیاده‌روی شاملش شود.  

برگزاری اولین رویداد استارتاپی در حوزه سالمندی

مدیر مرکز نوآوری صبا می‌گوید: تأثیرات این اقدامات طی سه سال آینده برای بازنشستگان به ثمر می‌رسد و  تلاش ما براین است که بتوانیم از طریق این اقدامات موج بیماری‌های ناشی از سالمندی، روحی و جسمی ‌و افسردگی ناشی از عدم ارتباطات اجتماعی و سایر اتفاقات را بگیریم و کیفیت زندگی سالمندان و بازنشستگان رابه گونه‌ای پیش ببریم که وابستگی این قشر به یک‌سری خدمات کاهش یابد و این قشر به عنوان قشر مولد سرویس‌دهنده به جامعه مطرح باشد.  دهدشتی تأکید می‌کند: رویداد صبانو به عنوان اولین رویداد جامع استارتاپی در کشور در حوزه سالمندی و بازنشستگی برگزار می‌شود؛ براین اساس از تمامی ‌ایده‌پردازان و تیم‌های استارتاپی دعوت می‌کنیم ایده‌ها و طرح‌های خود را به مرکز نوآوری صبا ارائه کنند. او با اشاره به اصلی‌ترین خدمات ارائه‌دهنده این مرکز توضیح می‌دهد: خدمات مشاوره، توانمندسازی و تسهیلگری فنی، اجرایی، مالی  حقوقی، بازاریابی، خدمات و برنامه‌های آموزشی، تسهیلگری در تأمین سرمایه  و منافع موردنیاز، تیم‌های استارتاپی، خلاق و دانش‌بنیان، تسهیلگری در ایجاد و توسعه ارتباطات با سازمان‌های حمایت ، سرمایه‌گذاری، ایجاد بستر و امکانات معرفی  و ترویج ایده ، طرح محصول و خدمات،  ارائه خدمات مشاوره  و اجرایی در حوزه‌های توسعه سازمان ، تدوین استراتژی، برندینگ، توسعه بازار، سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان و... از جمله خدماتی هستند که در مرکز نوآوری صبا ارائه می‌شوند.

مأموریت‌های مرکز نوآوری صبا

اصلی‌ترین مأموریت‌های مرتبط با حوزه ذی‌نفعان مرکز نوآوری صبا شامل شناسایی، پذیرش، تسهیلگری و توسعه ایده‌ها، طرح‌های خلاق و دانش‌بینان،  استارتاپ‌ها باتأکید بر نیاز ذی‌نفعان  و جلب مشارکت سایر نهادها و عدم نیاز به بودجه‌های ویژه و کلان در قالب مدل‌های همکاری مشارکتی با استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان،  تلاش در جهت طراحی، تسهیلگری و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های منجر به افزایش بهره‌وری افراد در دوره بازنشستگی،ایده‌پردازی، طراحی و تسهیلگری تولید انواع محتواهای آموزشی و اطلاع‌رسانی، تلاش در جهت تسهیلگری طراحی و سامان‌دهی بسته‌های رفاهی و هدایت به سمت تعریف بسته‌های مؤثر و هوشمند، سرمایه‌گذاری و مشارکت در ایده‌ها و پروژه‌های مؤثر براهداف با اولویت بر طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان از جمله اصلی‌ترین این مأموریت‌ها هستند. علاوه بر آن مأموریت دیگر این مرکز در حوزه توسعه کسب‌وکارهای اجتماعی خلاق و دانش‌بنیان است که در این زمینه شامل حمایت از کسب وکارهای نوپا ازطریق مشاوره، ارائه خدمات، مشارکت، شتاب‌دهندگی، سرمایه‌گذاری و تأمین سرمایه ، ارائه خدمات مشاوره در حوزه توسعه کسب وکار، توانمندسازی و بازاریابی برندینگ، تأمین منابع مالی برای کسب وکارهای نوپا مرتبط بامأموریت و ایجاد فضای کاراشتراکی ویژه کسب‌وکارهای نوپا به شمار می‌رود. کاهش هزینه‌های سربار تحمیلی درمان سالمندان و بازنشستگان به صندوق، توسعه مشارکت و بهره‌برداری تجربه بازنشستگان متخصص از طریق صندوق، مدیریت افکار و مطالبات بازنشستگان زیرمجموعه از طریق ارتقای زیست اجتماعی و عدم تجمیع مطالبات صرفا بر مواردی از جمله همسان‌سازی حقوق، کمک به رفع نیازها و چالش‌ها در هرعرصه‌ای با اولویت سالمندان و بازنشستگان از جمله خدمات مرکز نوآوری صبا به شمار می‌رود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.