شکست ارتش دلال ها در برابر ریزش قیمت‌ها

16 آبان ماه ساعت 21 چند دقیقه پس از اعلام نتایج شمارش آرای انتخابات آمریکا در ایالت جورجیا دلال‌های ارز، طلا، خودرو و حتی مسکن جلسات آنلاینی در شبکه‌های مجازی برگزار کردند تا راهی برای مقابله با ریزش قیمت‌ها پیدا کنند. فردای آن روز تصاویری از صفحات‌ گفت‌وگوی دلال‌های بازار خودرو در فضای مجازی منتشر شد. آن‌ها به هر قیمتی در تلاش بودند تا حتی اگر رشد قیمت‌ها ادامه‌دار نباشد با اقدامات مختلف در مقابل ریزش قیمت‌ها بایستند تا دست‌کم موجودی خود را نقد کنند و برای رسیدن به این هدف راهکار‌هایی مانند انتشار اخبار دروغ، روحیه‌دهی به سفته‌بازان و کاهش عرضه را در پیش گرفتند.
تلاش دلال‌ها برای جلوگیری از ریزش قیمت‌ها اگر‌چه تا یکی دو روز بعد از 16 آبان اثر بخشی داشت، ولی آن‌ها در بازار‌هایی مانند اتومبیل‌های خارجی خیلی زود شکست خوردند. اکنون با شروع آذرماه نیز تلاش آن‌ها برای جلوگیری از ریزش قیمت‌ها هنوز ادامه دارد.

شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹

اخبار دروغ

«فوری و مهم/ خبرگزاری ایسنا به نقل از رویترز نوشت: جوبایدن تصمیم ندارد به برجام بازگردد»، «فوری و مهم/ جو بایدن در جمع طرفداران خود گفت: به توافق اتمی‌با ایران بدون تضمین درباره فعالیت‌های موشکی و حمایت از فعالیت‌های مخرب منطقه‌ای ایران باز نخواهیم گشت./ ایرنا» این‌ دو خبر جعلی فقط بخشی از اخبار منتشر‌ شده پس از 16 آبان است. دلال‌ها در شبکه‌های مجازی به خصوص اینستاگرام، تلگرام و توئیتر صفحات پربازدیدی دارند. این صفحات در 24ساعت شبانه‌روز به انتشار اخبار جهت‌دهنده به نرخ ارز و طلا مشغول هستند. این صفحات روز‌های 14 و 15 آبان انتخاب مجدد ترامپ را جشن گرفته‌بودند و انتشار این اخبار دلار را به بالاتر از 30 هزار تومان سوق می‌داد؛ ولی 16 آبان وقتی نتایج انتخابات تغییر کرد؛ دلال‌ها در این صفحات انتشار اخباری دروغ و با منبع جعلی از خبرگزاری‌های داخلی را آغاز کردند. این اخبار به سرعت در شبکه‌های مجازی منتشر شد و گاهی برای چند ساعت هم دلار را در بازار آزاد صعودی می‌کرد؛ حتی چند ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات از برنامه‌های جوبایدن برای ادامه تنش با ایران اینفوگرافی‌ منتشر می‌شد تا روند نزولی قیمت‌ها متوقف شود؛ ولی این اخبار نتوانست در مقابل موج عرضه در بازار‌ها مقاومت کند.

روحیه‌دهی به سفته‌بازان

«فکر کردید جو‌بایدن از راه نیامده تحریم‌ها را برمی‌دارد؟ اصلا چرا باید از موضع قدرت پایین بیاید؟ مگر می‌شود آل‌سعود و رژیم اشغالگر قدس را به‌خاطر ایران ناراحت کند؟ اگر تحریم‌ها را هم بردارد با لیست سیاه FATF چه می‌کنیم؟» ، « جوبایدن  ماه دیگر رئیس جمهور آمریکا می‌شود، تا بیاید کاررا دست بگیرد سه ماه زمان می‌برد، بعد با دولت روحانی گفت‌وگو نمی‌کند باید صبر کنیم دولت بعدی بیاید، قدرت را به دست بگیرد این‌ها یک سال زمان می‌برد. یعنی تا یک سال دیگر تحریم‌ها باقی می‌ماند و قیمت‌کالا‌های مختلف از جمله ارز و طلا صعودی است» این‌ دو مورد فقط بخشی از پیام‌های دلال‌ها برای دنبال‌کنندگان خود بود. این نوع روحیه‌دهی هفته پس از انتخابات هم ادامه‌ داشت. دلال‌ها با این نوع جملات سعی در کاهش عرضه در بازار داشتند. یکی از دلال‌ها در این‌باره گفت: «کار ما صحبت‌کردن‌است، همان موقع هم که ترامپ بود با حرف‌زدن مردم را راضی می‌کردیم دلار بخرند، برای همین به ما می‌گویند دلال» روحیه‌دادن یا به قول یکی از دلال‌ها «گفتار درمانی!» بر کنترل عرضه‌ها نقش داشت. به خصوص در بازار خودروی داخلی دلال‌ها با اشاره به ثبت‌نام میلیونی متقاضیان پس از انتخابات برای شرکت در قرعه‌کشی ایران‌خودرو فروشندگان زیادی را متقاعد کردند تا از فروش صرف‌نظر کنند.

کاهش عرضه

«خودرو نمی‌فروشیم» ، «فروش دلار و سکه نداریم حتی به قیمت روز پنج‌شنبه» دلال‌های ناامید به رشد قیمت‌ها شنبه هفته گذشته اعلام کردند:«فروش نداریم.» البته فروشنده‌ بودند ولی مدعی بودند فروش‌ ندارند تا بازار همچنان ملتهب باشد. صبح روز شنبه 17 آبان تصویری از گفت‌وگو میان دلال‌های خودرو منتشر شد که قرار گذاشته‌‌اند هیچ اتومبیلی نفروشند تا قیمت‌ها ریزش نکند. یکی از دلال‌ها‌ی خیابان امام خمینی روز یکشنبه 18 آبان ماه در پاسخ به تماسی برای فروش پژو 206 تیپ 5 صفر کیلومتر گفت:«هیچکس فروشنده‌نیست، من نمی‌دانم این قیمت‌های تلگرام از کجا منتشر می‌شود که خودرو ارزان‌ شده‌است؟! هیچ‌کسی حتی با قیمت قبلی نمی‌فروشد و فروشنده می‌گوید باز هم باید قیمت بالاتر برود ولی چون شما به من زنگ زدید و دوست ندارم مشتری‌ام را نا‌امید کنم از زیر سنگ‌ هم که شده‌ یک 206 تیپ‌5 پیدا می‌کنم!» دلال‌ها فروشنده‌ بودند ولی با بازار‌گرمی‌تلاش می‌کردند تا در بالاترین قیمت ممکن بفروشند. این ترفند برای یکی دو روز هم جواب داد، ولی زیاد دوام نیاورد، به خصوص در بازار خودرو‌های خارجی که قیمت‌ها سقوط آزاد سنگینی داشتند. یکی دلال‌های بازار اتومبیل خارجی در این‌باره به اصفهان‌زیبا گفت: «تقصیر خودشان است، ما هر کاری کردیم و به همه گفتیم فروشنده نباشید، هر کسی تماس گرفت از او خواهش کردیم نفروشد تا قیمت‌ نریزد ولی کسی حرف ما را گوش نداد. همه از ترس آنقدر فروختند تا قیمت‌ها اینگونه ریخت.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.