آلکنو ولاسکوی دوم می‌شود؟!

المپیک؛ مبدأ تاریخ‌سازی مرد روسی

خبری که از چندی پیش مطرح شده بــود، ســرانــجام نهایی شد و هیئت‌رئیسه فدراسیون والیبال عقد قرارداد با ولادیمیر آلکنو برای هدایت تیم ملی ایران را تصویب کرد. بعد از به تأخیر افتادن مسابقات المپیک توکیو، قرارداد همکاری کولاکوویچ با فدراسیون والیبال به صورت توافقی پایان یافت تا به واسطه تعطیلی رویدادهای والیبالی، فدراسیون متحمل هزینه دلاری از بابت سرمربی خارجی نشود. پس از آن تصمیم‌گیرندگان فدراسیون والیبال با فراغ بال به سراغ انتخاب سرمربی جدید رفتند و بعد از بررسی گزینه‌های متعدد، در نهایت روی آلکنو به توافق رسیدند.

شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹

آلکنو که هم‌اکنون هدایت تیم زنیت کازان روسیه را برعهده دارد، اما با توجه به توافق‌هایی که شده، حضور او روی نیمکت تیم ملی والیبال کشورمان قطعی است؛ اما آن طوری که نزدیکان به فدراسیون گفته‌اند، قرارداد ولادیمیر آلکنو با فدراسیون از فروردین ماه به مدت پنج ماه است و پس از آن، با توجه به نتایجی که با تیم ملی در المپیک کسب خواهد کرد، درباره تمدید قراردادش تصمیم‌گیری خواهد شد. این مربی روسی ازجمله سرشناس‌ترین مربی‌های دنیای والیبال است و قاعدتا با رقم قرارداد سنگینی هدایت تیم ملی کشورمان را برعهده خواهد گرفت. آلکنو با تیم ملی روسیه، تجربه قهرمانی در المپیک و چندین عنوان مهم دیگر در رویدادهای معتبر ازجمله لیگ جهانی و جام جهانی را دارد؛ از این رو اگر ادعا کنیم، شاخص‌ترین مربی والیبالی است که هدایت تیم ملی را برعهده گرفته، پر بیراه نگفته‌ایم. والیبال ایران که تا کمتر از دو دهه پیش، یکی از تیم‌های متوسط قاره آسیا محسوب می‌شد، با حضور پارک کره‌ای، حرکت به‌سمت موفقیت را آغاز کرد؛ اما اعتبار و جهانی‌شدن این تیم به حضور ولاسکو روی نیمکت تیم ملی برمی‌گردد. این مربی آرژانتینی که با تیم ملی کشورش و تیم ملی ایتالیا، عناوین زیادی را در دنیا کسب کرده، با قراردادی سنگین هدایت تیم ملی کشورمان را برعهده گرفت و هم‌زمانی حضور او با نسل طلایی والیبال، باعث شد این رشته مرزهای قاره کهن را طی و به سمت افق‌های جهانی حرکت کند.تیم ملی والیبال کشورمان طی ده سال گذشته توانسته است به تیمی ‌قابل احترام در دنیا تبدیل شود و کسب سهمیه المپیک ریو 2016 موقعیت این تیم را مستحکم کرد. اولین حضور المپیکی ایران با نتیجه‌گیری خاصی همراه نبود و رقابت با بهترین‌های والیبال دنیا علاقه مندان را راضی می‌کرد؛ اما برای المپیک دوم شرایط متفاوت است و دیگر صرف حضور کافی نیست. فدراسیون والیبال کشورمان نیز با علم به این اتفاق، برنامه‌ریزی‌ها را برای نتیجه‌گیری این تیم در المپیک در دستور کار قرار داده که جذب آلکنوی روسی در این مسیر رخ داده است.
پس از ولاسکو، جانشینان او نتوانستند جایگاه مرد آرژانتینی را در والیبال ایران تکرار کنند؛ اما حالا با حضور آتی آلکنو روی نیمکت تیم ملی، امیدواری‌هایی برای تکرار تأثیرات نهادین ولاسکو در والیبال ایران وجود دارد. البته آلکنو فرصت کوتاهی برای آماده‌سازی تیم ملی برای حضور در المپیک پیش رو دارد و ادامه فعالیت و پیاده‌کردن برنامه‌های بلندمدت منوط به نتیجه‌گیری در المپیک است. روی سکو رفتن تیم ملی ایران، می‌تواند متضمن حضور مرد روسی باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.