سود‌جویی جدید از کریپتو

بیت‌کوین‌ سقف تاریخی 18 هزار دلار را رد کرد

بیت‌کوین‌ سقف تاریخی 17 هزار و سپس 18 هزار دلار را رد کرد تا بار دیگر جذابیت بالای سرمایه‌گذاری در کریپتو را به رخ بکشد. اگر پنج‌سال قبل پنج‌میلیون تومان بیت‌کوین خریده‌بودید، امروز بیش از یک‌میلیارد و 190 میلیون تومان سرمایه ‌داشتید؛ ولی این فقط روی زیبای سرمایه‌گذاری در رمز‌ارز‌هاست. ماه‌های گذشته با شروع روند صعودی جدید بیت‌کوین در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات گسترده‌ای برای جذب مردم به بازار کریپتو انجام می‌شود.

سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹

در این صفحات به ظاهر اساتید با معرفی رمز‌ارز و آموزش خرید و فروش‌ مبالغ سنگینی دریافت می‌کنند و البته برای جذب مخاطب دست‌ به دامان بزرگ‌نمایی در تبلیغات می‌شوند. یکی‌دو‌سال گذشته اساتید‌ سیگنال‌فروش با حضور در بازار‌های ارز، طلا و البته بورس از بازدهی بالای این بازار‌ها تبلیغات غیرقابل‌باوری کردند تا موفق به جذب دنبال‌کننده‌ شوند. آن‌ها با وعده سود‌های چند صد‌درصدی در مدت کوتاه مردم را فریب دادند تا دارایی‌ خود را بفروشند و به ارز، طلا و سهام شرکت‌های زیان‌ده تبدیل کنند و حالا همین اساتید به صورت گسترده‌ تبلیغ برای سرمایه‌گذاری در بازار رمز‌ارز‌ها را آغاز کرده‌اند.

کریپتو بدون‌ آموزش خطرناک‌ است

برای خرید ارز کافی است‌ به نزدیک‌ترین صرافی مراجعه‌ کنید و برای خرید سهام در بورس هم راه‌های متفاوتی وجود دارد ولی خرید ارز‌های دیجیتال نیاز به تخصص دارد. کامران بیگی یکی از متخصصان بازار رمز‌ارز‌ها با بیان اینکه کلاهبرداری در این حوزه افزایش یافته‌است، به اصفهان‌زیبا گفت: «یکی از مراجعه‌کنندگان فلش‌ مموری همراه با پنج‌میلیون تومان پول نقد به من داد و خواست چند بیت‌کوین داخل آن ذخیره کنم.» بازار رمز‌ارز‌ها در یک فضای آنلاین قرار دارد و احتمال سرقت دارایی در هر لحظه وجود دارد، با این وجود بسیاری از تازه‌واردان به این‌ حوزه هیچ‌ شناختی نسبت به آن ندارند و به راحتی سرمایه‌ خود را از دست می‌دهند.برای خرید و نگهداری رمز ارز «والت‌ها» یا کیف‌های پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کاربرد بالایی دارند؛ این‌ کیف‌پول‌ها از 24کلمه انگلیسی ساخته می‌شوند و هر کسی این 24 کلمه را بداند مالک دارایی داخل آن است. قصری یکی دیگر از  فعالان بازار رمز‌ارز در این‌باره ‌گفت: «بعضی از مراجعه‌‌کنندگان 24کلمه شخصی کیف پول را به من یا همکارانم می‌دهند تا برای آن‌ها ارز بفرستیم. اصلا نمی‌دانند این کار چقدر خطرناک است و آموزش ندیده‌اند؛ برای دریافت رمز ارز باید آدرس بفرستند نه رمز شخصی بدهند.» در کنار این‌ مباحث پایه‌ای اطلاعات پایین تازه‌واردان به بازار رمز‌ارز‌ها باعث شده‌ تا دارایی زیادی بلوکه از بین برود. آی‌پی کاربران ایرانی در صرافی‌های معتبر خارجی بسته‌است و فرد مراجعه‌کننده اگر بدون آموزش در یک‌ صرافی خارجی کار کند، دارایی‌اش را از دست خواهد داد. قصری در این‌باره گفت:«گاهی رعایت‌نکردن یک سری نکات ساده و کوچک تمام دارایی یک نفر را نابود می‌کند، برای مثال اگر در صرافی خارجی خاصی باشید و ساعت سیستم‌ شما با آی‌پی هماهنگ نباشد، دارایی شما بلاک خواهد شد.»

بزرگ‌نمایی دروغ است

«دارایی شما در بازار کریپتو تا دو سال آینده 50 برابر خواهد شد.» این تبلیغ در یک صفحه اینستاگرامی ‌روزانه چند مرتبه منتشر می‌شود یا در صفحه دیگری مدیر بنری نصب کرده‌ بود با این مضمون «تنها با 500‌هزار تومان، دو سال دیگر 300 میلیون تومان داشته‌باشید.» این تبلیغات جذاب در کنار ارائه مدارک فیک و واقعی در کنار یکدیگر هر کسی را برای سرمایه‌گذاری در بازار رمز‌ارز‌ها تحریک می‌کند و افرادی حتی شروع به فروش دارایی‌های خود کرده‌اند. فرزان‌پور کارشناس کریپتو در این‌باره گفت: «چند روز قبل آقایی به من مراجعه کرد و گفت دومیلیارد تومان رمز‌ارز می‌خواهد. گفت‌ خانه‌ام را فروخته‌ام و دو سال مستأجرنشینی می‌کنم تا پولم چند برابر شود!» همین‌ اتفاق طی یکی ‌دو سال گذشته در بازار‌های ارز و طلا و البته بورس رخ داد و افرادی دارایی خود را از دست دادند. کارشناسان کریپتو یا حتی بورس تهران بار‌ها به مراجعه‌کنندگان تأکید کرده‌اند با پس‌انداز اضافه سرمایه‌گذاری کنند ولی تبلیغات و بزرگ‌نمایی در فضای مجازی مردم را نسبت به فروش دارایی‌های خود تحریک‌ می‌کند. نوسانات در بازار رمز‌ارز‌ها دامنه ندارد و بیت‌کوین 18 هزار دلاری امروز، اسفند‌ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا به چهارهزار دلار رسید. فرزان‌پور در این‌باره گفت: «جایی را دیدم که مردم را تشویق می‌کرد تا فرش زیر‌پای خود را بفروشند و بیت‌کوین بخرند. کریپتو بی‌رحم ‌است، چرا مردم به دنبال تبلیغات دروغ دارایی‌ خود را می‌فروشند؟» کارشناسان این‌ حوزه تازه‌واردان را دعوت به احتیاط می‌کنند؛ ولی سودجویان با بزرگ‌نمایی مردم را با تبلیغات گسترده در این حوزه دعوت می‌کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.