در جست‌و‌جوی ترکیب اصلی

تحلیل مدرس اصفهانی AFC از عملکرد تیم‌های اصفهانی در لیگ بیستم

رقابت‌های هفته چهارم لیگ برتر فوتبال امروز و فردا پیگیری می‌شود که نمایندگان فوتبال نصف‌جهان فردا به مصاف حریفان خود می‌روند و تیم سپاهان از تیم سایپا پذیرایی می‌کند و تیم ذوب آهن نیز به مصاف صنعت نفت آبادان می‌رود. هفته سوم لیگ برتر فوتبال با یک پیروزی خارج از خانه و یک تساوی خانگی برای تیم‌های اصفهانی همراه بود. در حالی که تیم ذوب آهن همچنان روی دور مساوی و تقسیم امتیاز با حریفان است، تیم سپاهان دومین برد فصلش را هم دشت کرد. در آستانه دیدارهای هفته چهارم به سراغ محمود یزدخواستی، مدرس اصفهانی AFC رفتیم تا از دیدگاه این عضو تیم کارشناسی اصفهان‌زیبا به تحلیل وضعیت تیم‌های اصفهانی بپردازیم.

دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

فکر می‌کنید با گذشت سه هفته از لیگ برتر، بتوان درباره کیفیت واقعی تیم‌ها قضاوت کرد؟

اصــولا برای اظـــهــار‌نـــظر بــهتر درخصوص تیم‌ها یکی دو هفته دیگر لازم است؛ زیرا بسیاری از تیم‌ها به دنبال نهایی‌کردن ترکیب اولیه هستند، برای لیگ بیستم حدود 150بازیکن بین تیم‌های لیگ برتری جابه‌جا شدند و جایگزین کردن این بازیکنان در ترکیب اصلی تیم‌ها زمان‌بر است؛ به خصوص اینکه بسیاری از این بازیکنان نزدیک هم بازی می‌کنند و طول می‌کشد تا کادر فنی تیم‌ها از ترکیب نهایی و مدنظرشان شناخت پیدا کنند.

از لحاظ فنی چند هفته سپری شده از لیگ را چطور ارزیابی می‌کنید؟

کیفیت بازی‌ها به سمت تاکتیکی‌شدن رفته و بازیکنان خلاق و تکنیکی کمتر در لیگ دیده می‌شوند؛ زیرا تعدادی از بهترین‌ها به لیگ‌های خارجی رفته و لژیونر شدند و در حال حاضر شرایطی در لیگ را شاهد هستیم که بازیکنی نیست که تماشاگر خاص داشته باشد یا تعدادی از هواداران به جد پیگیر بازی او باشند؛ مثل سال‌های گذشته که بازیکنانی مثل علی کریمی‌و علی پروین یا محرم نویدکیا که به واسطه سبک بازی خود از محبوبیت قابل توجهی بین هواداران برخوردار بودند.

تغییرات تاکتیکی در سپاهان لیگ بیستم بارز بوده است؟

قلعه‌نویی زمان حضور در سپاهان، نقطه‌نظرات متفاوتی برای روش بازی تیمش داشت و با جابه‌جایی در کادر فنی، طبیعی است که سیستم بازی تیم دچار تغییراتی شود. تیم محرم نویدکیا تمایل زیادی برای حرکت توپ روی زمین دارد، اما بازیکنان سپاهان دو فصل با تفکرات قلعه نویی خو گرفته‌اند. تلاش قلعه‌نویی برای هدف قراردادن محوطه 18 قدم حریف بود و بازیکنانی مانند حسینی، محبی یا اسماعیلی فر بدین منظور انتخاب شدند که نظر او را تأمین کنند و در سیستم او زیاد مالکیت توپ مدنظر نبود.محرم درنظر دارد سبک بازی این تیم را تغییر بدهد که کاری زمان‌بر است، به خصوص با آن بازیکنانی که قلعه‌نویی برای روش بازی خود به خدمت گرفته بود و بازیکنان باید تجربه این تغییر را پیدا کنند و بازیکنان خاص این روش انتخاب شوند؛ از این رو در لیگ قهرمانان آسیا و اولین بازی که سپاهان مقابل گل‌گهر سیرجان داشت، موفقیتی به دست نیامد. با اضافه‌شدن مرزبان به کادر فنی که مربی بادانشی است، اندیشه‌های تیم سپاهان تقویت شد و تغییراتی در روش بازی این تیم در دو بازی اخیر ایجاد شد که با کسب نتیجه همراه بود.
تغییرات فردی در پست‌ها ایجاد شد که این تغییرات نیاز است مدتی بگذرد و بازیکنان بیشتر هماهنگ شوند، به طور مثال مهدی کیانی از بازی کنار گذاشته شد و کریمی‌ به بازی گرفته شد که حالت دفاعی ‌هافبک‌های مرکزی سپاهان کمتر شد، کریمی ‌یک بازیکن بازی‌ساز است یا سروش رفیعی رو به جلو حرکت می‌کند و در این شرایط محبی کمتر به بازی گرفته شد یا پاس‌هایی که به محبی می‌رسد، بیشتر از سمت چپ است و به او که می‌رسد، دفاعی پشت سر اوست؛ اما اگر‌هافبک مرکزی به او پاس بدهد، زاویه برای حرکت دارد. محبی وقتی صاحب توپ می‌شود، مجبور است رو به عقب پاس بدهد یا چرخش کند که کارش سخت تر شده و همین باعث شد در بازی گذشته به چشم نیاید. یک مربی با توجه به خصوصیات بازیکن از او بازی بگیرد. شاهد بودیم دفاع چپ و راست سپاهان بهتر شدند و نورافکن و مرتضی منصوری قابلیت‌های انجام وظایف و حرکات طولی را داشتند یا در خط دفاع حضور نژاد مهدی، روحیه تیمی‌خوبی به خط دفاعی بخشیده، ‌به ویژه اینکه در خط حمله می‌تواند روی ضربات ایستگاهی تأثیرگذار باشد. دریافت سه گل در سه بازی برای تیمی ‌که می‌خواهد مدعی قهرمانی باشد، آمار خوبی نیست و نیاز به کار بیشتری دارد. هر‌چند شکل‌دادن ساختار دفاعی یک تیم کار پیچیده ای است و امیدوار هستیم سپاهان به مرور زمان با تکمیل کادر فنی نوید روزهای بهتری را بدهد، اما در مجموع سپاهان امیدوار‌کننده ظاهر شد.

شرایط ذوب آهن چطور؟

ذوب‌آهن به دنبال پیدا‌کردن ترکیب اصـــلی است. مــنــظمی، شـــنــاسی، نبی‌زاده، حقدوست، پورافراز و عکاشه بازیکنانی هستند که در سه دیدار قبلی ذوب آهن به کار گرفته شدند، اما جایگاه ثابتی پیدا نکرده‌اند و این نشان می‌دهد هنوز مورد تأیید کادر فنی نیستند و بازیکنان جدیدی مثل مؤمنی و دشتی هنوز به بازی گرفته نشده‌اند. دارکو بیدوف، دو گل به ثمر رسانده ولی در جریان بازی زیاد دیده نمی‌شود یا مارکوویچ قابلیت یک مهاجم رأس در یک تیم تک مهاجمی‌را ندارد. در مقابل حسینی و قریشی در خط دفاعی ذوب آهن مؤثر بازی کرده اند و محمدی مهر نیز مسیر رو به رشدی داشته و از سمت راست، ذوب‌آهن را تهاجمی ‌کرده و در خط دفاعی هم فعال است. شهاب گردان یک نقطه مطمئن برای تیم ذوب‌آهن است ومعلوم است از قابلیت‌های ذهنی و روانی بالایی برخوردار است. وقتی در بازی با پیکان برای ذوب‌آهن پنالتی گرفتند، گردان هیچ عکس‌العملی نشان نداد و خودش را برای گرفتن پنالتی آماده کرد. امیدوار هستیم رحمان رضایی ذوب‌آهن را در جایگاهی قرار بدهد که شایسته این تیم است.

به نظر می‌رسد جو داوری روی تیم ذوب آهن سایه انداخته و عملکرد این تیم را تحت الشعاع قرار داده است!

لیادین مربی روس تیم ذوب‌آهن به ما یاد داده بود در خصوص عملکرد داوری هیچ قضاوتی نداشته باشیم، حتی تأکید کرده بود اگر در یک بازی، شما گلی زدید و داور گل شما را به نفع تیم مقابل در نظر گرفت، اعتراضی نکنید. این پدیده از مدیریت قبلی باشگاه ذوب آهن بر جای مانده؛ زیرا اعتراضات مکرر مدیرعامل قبلی، داوران را نسبت به بازی‌های این تیم حساس کرده است. به هرحال داور هم می‌خواهد بهترین عملکرد را داشته باشد؛ اما تفکر پرداختن به قضاوت داوران را از خود دور کند زیرا این بحث‌ها روی اعتماد به نفس داوران تأثیر می‌گذارد و اگر بازیکنان داور را یک عامل مخرب می‌دانند، وقتی اعتماد به نفسشان کم شد، روی عملکرد فنی‌شان تأثیر می‌گذارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.