هفت حوزه کاری که طعم بیمه را می‌چشند

حق بیمه تأمین اجتماعی در سال جاری به بیش از 700 هزار تومان رسید و این مسئله موجب شده کارفرمایان کمتر زیربار بیمه بروند، چراکه در بعضی از مشاغل مانند فروشندگی، 700 هزار تومان بخش عمده حقوق یک ماه است. باهدف بررسی فرصت‌های شغلی با بیمه، آگهی‌های استخدام اصفهان در طول مهرماه مورد مطالعه آماری قرار گرفت.

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

 نتایج این پژوهش نشان می‌دهد کمتر از 20 درصد از آگهی‌های استخدام به متقاضیان قول بیمه می‌دهند. گاهی کارفرما به کارگر پیشنهاد می‌دهد تا اگر بیمه می‌خواهد بخشی از حقوقش را کسر کند.مسئله بیمه شدن کارگران به قدری اهمیت دارد که طبق اعلام سازمان بیمه تأمین اجتماعی، کارگران روزمزد ساعتی هم مشمول بیمه اجباری تأمین اجتماعی می‌شوند ولی هزینه بیمه برای کارفرمایان سنگین است.

هفت حوزه اشتغال با بیمه

کارمند اداری، کارگر متخصص، ویزیتور، حسابدار، راننده، مشاغل خدماتی و کارگر ساده هفت دسته از مشاغلی هستند که در طول مهرماه استخدام همراه با بیمه داشتند. نتایج پژوهش انجام شده نشان می‌دهد آگهی‌های استخدام کارمند اداری بیشتر از سایر مشاغل حق بیمه دارد. رتبه دوم با سهم 23درصدی به آگهی‌های استخدام کارگر متخصص می‌رسد. بدین ترتیب 49 درصد یعنی حدود نیمی‌از آگهی‌های استخدام مهرماه فقط در همین دو حوزه حق بیمه داشتند. پس از آن باید به آگهی‌های استخدام ویزیتور با سهم 21 درصدی اشاره کرد. رتبه چهارم آگهی‌های اشتغال با حق بیمه با سهم 11 درصدی به استخدام حسابدار تعلق می‌گیرد. آگهی‌های استخدام راننده و مشاغل خدماتی به ترتیب با سهم 10 و 5 درصدی، رتبه پنجم و ششم را در بین نیازمندی‌ها با حق بیمه کسب کردند.

کارمند

آگهی‌های استخدام کارمند اداری در مقایسه با سایر مشاغل بیشتر از حق بیمه برخوردارند. شرکت‌های خصوصی در اصفهان به استخدام کارمند برای سمت‌هایی مانند  امور داخلی، منشی و... می‌پردازند که این کارمندان باید هشت ساعت در روز کار کنند تا بیمه شوند. طبق نتایج این پژوهش فرصت شغلی به عنوان کارمند برای خانم‌ها بیشتر از آقایان است.

کارگرمتخصص

پیدا کردن کارگر متخصص در حوزه‌هایی مثل برق، مکانیک، دستگاه‌های صنعتی و... دشوار است. این امر منجر شده کارفرمایان مزایایی مانند حقوق بالا و حق بیمه برای کارگر متخصص درنظر گیرند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد فرصت اشتغال در جایگاه کارگر متخصص بیشتر برای آقایان وجود دارد.

ویزیتور

21 درصد از نیازمندان کار با حق بیمه مربوط به استخدام ویزیتور است. ویزیتور به عنوان نماینده فروش یک شرکت به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه با توجه به نوع کالا جهت متقاعدکردن خریدار اقدام به دریافت سفارش می‌کند؛ از این رو، ویزیتور باید زمان زیادی کار کند. همچنین موقعیت شغلی ویزیتور با کاهش میزان فروش، به خطر می‌افتد و این قبیل مشکلات باعث شده کارفرمایان برای آن‌ها حق بیمه پرداخت کنند.

حسابدار

حسابدار مانند کارمند اداری باید هشت ساعت در روز کار کند و دست کم دو سه سال سابقه کار داشته باشد. مجموع این شروط سبب شده کارفرما برای حسابدار حق بیمه درنظر می‌گیرد. در بازار کار اصفهان استخدام حسابدار خانم به آقا ترجیح داده می‌شود. البته در بیشتر آگهی‌های استخدام شرط سابقه شغلی وجود دارد. گاهی کارفرمایان برای استخدام یک حسابدار تا 5 سال سابقه شغلی می‌خواهند.

راننده

کارفرمایان شرکت‌های خصوصی مزایایی از قبیل پایه حقوق اداره کار، حق بیمه و... برای رانندگان درنظر می‌گیرند. این دسته از رانندگان باید به صورت تمام وقت کار کنند و شرایط کاری چندان آسانی ندارند. همچنین طبق شرایط درج شده در آگهی‌های استخدام، فقط به راننده آقا نیاز است، گاهی شخص راننده باید خودروی شخصی هم داشته‌باشد. آگهی استخدام راننده خانم با حق بیمه یا بدون آن تقریبا صفر بود.

مشاغل خدماتی

مشاغل خدماتی مانند سرایدار، نظافت کار و... به طور معمول تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند، ولی در میان آگهی‌های استخدام مربوط به مشاغل خدماتی مهر ماه 5درصد از کارفرمایان برای نیروی کار حق بیمه درنظر گرفته‌اند.

کارگر

کارگران ساده به دلیل نداشتن تخصص در حرفه خاصی به طور معمول بیمه نمی‌شوند. با وجوداین 4درصد از آگهی‌های استخدام مربوط به کارگر ساده، به نیروی کار دستمزد روزانه به همراه حق بیمه می‌پردازند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.