سپاهان 7- ذوب‌آهن 3

معرفی تیم منتخب نیم‌فصل فوتبال اصفهان

با پایان یافتن هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال،‌ تیم سپاهان، در صدر جدول جای گرفت و تیم ذوب‌آهن نیز با رتبه چهاردهمی به استقبال نیم‌فصل دوم رفت. از ابتدای لیگ بیستم، به روال مرسوم در نشریه‌های معتبر دنیا چون کیکر، طرح نمره فنی به بازیکنان تیم‌های اصفهانی در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس، به بازیکنان تیم اصفهانی میزبان نمره فنی یک تا ده تعلق گرفت. باوجوداینکه تیم سپاهان صدرنشین لیگ است و قاعدتاً بازیکنان این تیم نمرات فنی بهتری دریافت کردند اما در بررسی عملکرد میانگین اصفهانی‌ها در بازی‌های خانگی سعی شده تا با کمی چشم‌پوشی از شرایط امروز ذوب‌آهن نام چند بازیکن این تیم که عملکرد نسبتا بهتری نسبت به بقیه داشتند در لیست تیم منتخب قرار گیرد.

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
در ادامه می‌توانید تیم منتخب نیم‌فصل فوتبال اصفهان را بر اساس میانگین نمرات کسب‌شده در دیدارهایی که میزبان بوده‌اند را مشاهده کنید.
پیام نیازمند ۷/۵ از ۱۰
فرشاد محمدی مهر ۷ از ۱۰
امید نورافکن۷/۵ از ۱۰
محمد نژاد مهدی ۷ از ۱۰
سید محمدرضا حسینی ۷/۷ از ۱۰
دانیال اسماعیلی فر۷/۲ از ۱۰
قاسم حدادی فر۶/۹ از ۱۰
محمد کریمی ۷/۵ از ۱۰
میلاد جهانی ۶/۸ از ۱۰
سروش رفیعی ۷/۸ از ۱۰
سجاد شهباز زاده ۸/۵ از 10
 
فوتبال اصفهان هم از صدر سهم دارد و هم از قعر. یک نگاهش به شرایط بالای جدول و رقابت مدعیان است و نگاه دیگرش به قعر و تیم‌های فانوس به‌دست است. فوتبال نصف‌جهان همان اندازه که چشم انتظار جام قهرمانی است، به همان نسبت هم نگران سقوط یکی از نمایندگانش است. هرچند که هنوز یک مسابقه تا پایان رقابت‌های نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران باقی مانده و همین تک‌بازی پرسپولیس در مقابل گل‌گهر وضعیت قهرمان نیم‌فصل را بلاتکلیف گذاشته است؛ با این حال باید گفت که عملکرد سپاهان در این فصل از رقابت‌های لیگ بسیار خوب بود و شاگردان محرم نویدکیا با بردی که در مقابل استقلال تهران کسب کردند  تا به امروز یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این فصل لیگ برتر فوتبال هستند. اما هرچقدر که اوضاع در اردوی زردهای اصفهان خوب بود و هواداران سپاهان بازی‌های بسیار خوبی از تیمشان دیدند،  در مقابل، در اردوی سبزپوشان آسمان ابری بود و دیگر نماینده فوتبال اصفهان نتوانست در طول ۱۵مسابقه‌ای که در نیم‌فصل اول لیگ برگزار کرد، نتایج دلخواه هوادارانش را به دست بیاورد. حواشی بسیار زیادی که اطراف اردوی ذوب‌آهن وجود داشت تا به امروز اجازه موفقیت به این تیم نداده و درنهایت، رحمان رضایی هم با ذوب‌آهن خداحافظی کرد تا ذوب‌آهنی‌ها با نگرانی بسیار زیاد نگاه به نیم‌فصل دوم لیگ داشته باشند. نمایندگان فوتبال اصفهان در شرایطی ۱۵ مسابقه را در خانه برگزار کردند که ویروس منحوس کرونا باعث شد استادیوم‌های نقش‌جهان و فولادشهر حضور تماشاگران را به چشم نبیند و این مسئله تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت مسابقات این فصل داشت و باید امیدوار بود در سال جدید شاید مسیر حضور هواداران فوتبال در اصفهان به سمت استادیوم‌ها باز شود. غیبت تماشاگران در بازی‌های خانگی و تشویق‌های صوتی لذت بازی فوتبال را از بازیکنان گرفت و همین مسئله دلیلی شد تا نتایج بازی‌های خانگی سپاهان و به‌خصوص ذوب‌آهن آن‌چنان مطلوب نباشد.روزنامه اصفهان زیبا به روال لیگ نوزدهم، در لیگ بیستم نیز روال نمره فنی و بررسی عملکرد بازیکنان تیم‌های اصفهانی در دیدارهایی را که میزبان هستند، در پیش گرفت که نمره فنی هر هفته در سایت روزنامه منتشر و عملکرد فنی نیز در روزنامه چاپ می‌شد؛ حالا با پایان‌یافتن نیم‌فصل نخست، ترکیب منتخب نیم فصل فوتبال براساس میانگین نمرات به دست آمده معرفی می‌شود. گفتنی است در بررسی عملکرد میانگین اصفهانی‌ها در بازی‌های خانگی سعی شده تا با کمی چشم‌پوشی از شرایط امروز ذوب آهن نام چند بازیکن این تیم که عملکرد نسبتا بهتری نسبت به بقیه داشتند در لیست تیم منتخب قرار گیرد.

پیام نیازمند

اول فصل کسی باورش نمی‌شد پیام نیازمند در پایان رقابت‌های نیم فصل در مجموع ۱۵ مسابقه ۱۸ گل دریافت کرده باشد، با وجود این، نیازمند در تعدادی از بازی‌های سپاهان نقشی تعیین‌کننده داشت و انتظار می‌رود که با تثبیت بازیکنان در ترکیب خط دفاعی سپاهان، نیازمند بتواند در نیم فصل دوم عملکرد بهتری نسبت به نیم فصل اول داشته باشد.

میلاد جهانی

 در ابتدای فصل با امیدواری فراوان به ذوب آهن پیوست تا شاید در ترکیب این تیم بتواند روزهای خوب خودش در نفت آبادان را تکرار کند. اما جهانی آن طور که باید و شاید چهره موفقی در ترکیب ذوب آهن نداشت و حواشی فراوانی که خودش در صفحات مجازی ایجاد کرد به نوعی کیفیت بازی او را هم تحت تأثیر قرار داد.

محمد کریمی

 ناز کردن‌های مهدی کیانی و قهر او از سپاهان و البته علاقه محرم نویدکیا به بازیکنان فانتزی باعث شد تا هافبک جوان سپاهان که در دوران حضور امیر قلعه نویی آنچنان مورد اعتماد قرار نمی‌گرفت، تبدیل به یک بازیکن فیکس در ترکیب تیمش شود و البته نمایش قابل قبول او هم مزید بر علت شد تا کریمی بتواند بعد از چند فصل حضور در سپاهان یکی از بهترین سال‌های فوتبالی خودش را پشت سر بگذارد.

سجاد شهباززاده

 با هر متر و معیاری سجاد شهباززاده بهترین بازیکن دو تیم اصفهانی در نیم‌فصل اول لیگ و به‌خصوص در بازی‌های خانگی سپاهان بود و گل‌های فراوانی که برای تیمش به ثمر رساند اسباب مدعی‌بودن و صدرنشینی سپاهان را فراهم کرد. شهباززاده برخلاف خیلی از بازیکنان شاغل در فوتبال اصفهان به جای اینکه حواسش را به تغییرات ظاهری بدهد، بیشتر روی فوتبال تمرکز کرده و همین موضوع،  او را در درون مستطیل سبز موفق کرده است.

سروش رفیعی

سروش در این فصل هم خوب گل زد و هم خوب پاس گل داد تا تبدیل به همان بازیکنی شود که هواداران سپاهان انتظار دیدنش را داشتند. هافبک تکینکی و البته دونده سپاهان کم‌کم فکر پرسپولیس را هم از فکرش خارج کرده و تبدیل به بازیکنی شده که میانه میدان سپاهان به‌خوبی در اختیار گرفته.

فرشاد محمدی‌مهر

مدافع راست ذوب‌آهن در بازی‌های ابتدایی فصل عملکرد خوبی نداشت ولی کم‌کم توانست خودش را با ذو‌اهن وفق دهد و در تیمی که بازیکنانش نمایش خوبی نداشتند، محمدی‌مهر توانست در لیست سه بازیکن برتر ذوب‌آهن از لحاظ آماری قرار بگیرد. اگر بقیه بازیکنان ذوب‌آهن هم در نیم‌فصل دوم سعی کنند خودشان را به کیفیت محمدی‌مهر برسانند بدون شک ذوب‌آهن فصل را با یک رتبه تک رقمی به پایان خواهد برد.
 

محرم نویدکیا

وقتی امیر قلعه‌نویی دو هفته مانده به پایان لیگ از سرمربیگری تیم سپاهان کنار رفت، هواداران یکصدا خواستار حضور محرم نویدکیا به عنوان جانشین او بودند، اما تحقق خواسته آن‌ها زمانی محقق شد که محمدرضا ساکت یک بار دیگر مدیرعاملی باشگاه سپاهان را برعهده گرفته است.سپردن هدایت تیم سپاهان به محرم نویدکیا، به نوعی ریسک محسوب می‌شد؛ زیرا او سابقه مربیگری نداشت و برخی مدعی بودند باید او مدتی در کنار دیگر مربیان بیاموزد و بعد به طور مستقل هدایت سپاهان را برعهده بگیرد، اما با نظر مدیران باشگاه کاپیتان سابق به عنوان سرمربی معرفی و قرار شد در کنار او مربیان با تجربه‌ای قرار بگیرند.سپاهان بانویدکیا، با باخت سه به یک به گل‌گهر فصل را آغاز کرد تا تردیدهایی جدی نسبت به سرمربی جدید ایجاد شود، با این حال، هواداران پرتعداد محرم یک لحظه از حمایت محرم و تیمش دست نکشیدند که نتیجه آن صعود به صدر جدول رده‌بندی در پایان هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال بود.محرم از ابتدای حضور در تیم سپاهان، تلاش کرده تاکتیک موردنظرش را در این تیم پیاده کند که در هفته‌های اولیه ناهماهنگی بین بازیکنان این تیم و عدم پیاده‌شدن تاکتیک کادر فنی مشهود بود، اما به مرور سپاهان همان تیمی شد که هواداران انتظار دارند.محرم نویدکیا که در دوران بازی خود نیز، بازیکن کم‌حاشیه‌ای بود و تنها به فوتبال می‌اندیشید، در دوران مربیگری نیز همان نویدکیای بی حاشیه است و بارها تاکید کرده به داوران اعتراض نمی‌کند.او برخلاف دیگر مربیان که برای دیده‌شدن خود راه جنجال و حاشیه را برگزیده‌اند، تلاش دارد تیمش را از هر حاشیه‌ای دور کند، کاری که در تیمی پرستاره که بازیکنان روی نیمکت از بازیکنان درون زمین، دست کمی ندارند، دشوار است؛ اما محرم و دستیارانش در کادر فنی تا بدین جا موفق به انجام این مهم شده‌اند. رفاقتی که محرم با بازیکنانش دارد، تا بدین جا جواب داده و او تلاش ندارد مانند برخی مربیان تمام تقصیرها را گردن شاگردانش بیندازد. سپاهان لیگ بیستم کم‌نوسان و بی‌نقص نبوده، سه بار در این فصل متحمل شکست شده که هر سه باخت هم با نتیجه 3 بر 1 رقم خورده است. سپاهان در سیرجان از گل‌گهر، از نفت در مسجد سلیمان و از شهرخودرو در اصفهان باخته، با این حال این باخت ها نتوانسته حاشیه‌ای را به این تیم وارد کند یا از حمایت هواداران بکاهد. محرم در نیم فصلی که از تجربه سرمربیگری او گذشته، نمره قبولی گرفته است و فعلا روزگار به کام اوست.

امید نورافکن

بازیکن محبوب هواداران سپاهان در این فصل به خاطر مشکلاتی که در سمت چپ خط دفاعی سپاهان وجود داشت مجبور شد یک خط عقب‌تر بازی کند و همین مسئله نورافکن را از دروازه رقبا دور کرد،  ولی با وجوداین، او نمایش تقریبا ثابتی داشت و توانست نمره قابل قبولی در ترکیب سپاهان به دست بیاورد.

دانیال اسماعیلی فر

اگر اسماعیلی فر در بازی‌های پایانی سپاهان در نیم فصل اول لیگ هم قرار بود مانند ابتدای فصل بازی کند، شاید در بین ۱۰ بازیکن با کیفیت سپاهان هم قرار نمی‌گرفت، اما به قول امیر قلعه نویی لیگ امسال برای اسماعیلی‌فر دو نیمه متفاوت داشت و هر چقدر او در ابتدای فصل اسیر نیمکت‌نشینی در اردوی سپاهان بود،  در بازی‌های پایانی نیم‌فصل تبدیل به یک بازیکن ثابت و با کیفیت در ترکیب تیمش شد.

محمد نژاد مهدی

مدافعان میانی سپاهان در نیم فصل اول لیگ آنچنان خوب نبودند و مشکلات فراوانی که برای آن‌ها ایجاد شد محرم نویدکیا را مجبور کرد تا در بازی‌های مختلف دست به تغییرات فراوان بزند،  ولی از بین چهار مدافع مرکزی سپاهان نژاد مهدی نسبت به مهدی زاده، گولسیانی و پورقاز نمایش باثبات‌تری داشت و همین مسئله نام او را در ترکیب تیم منتخب نیم‌فصل قرار می‌دهد.

سید محمدرضا حسینی

هافبک گران‌قیمت سپاهان بعد از پشت سرگذاشتن یک دوره مصدومیت توانست کم‌کم در ترکیب تیمش جا بیفتد و به‌خصوص در بازی‌های خانگی سپاهان در ورزشگاه نقش جهان فرارهای حسینی از سمت راست زمین سپاهان بارها و بارها فرصت را برای گلزنی مهاجمان این تیم فراهم کرد.

قاسم حدادی‌فر

کاپیتان باتجربه ذوب‌آهن تلاش بسیار زیادی کرد تا بتواند تیمش را از این وضعیت نجات دهد، اما حدادی‌فر در ترکیب ذوب‌آهن تنها بود و ارتش یک نفره نمی‌تواند به‌خودی‌خود این مشکلات را حل کند. باید امیدوار بود تا در نیم‌فصل دوم و با بهبود شرایط ذوب‌آهن حدادی‌فر هم بتواند در سال‌های آخر فوتبال خودش در اصفهان با موفقیت لیگ امسال را به پایان برساند.

سکاندار جدید سبزها

ذوب آهن در پانزدهمین دیدار لیگ با هدایت میلیچ به میدان رفت، اما قرار است طی روزهای آینده سرمربی جدید ذوب آهن معرفی شود. فرهاد مجیدی و مجتبی حسینی گزینه‌های مطرح‌شده برای سرمربیگری تیم ذوب‌آهن هستند؛ اماگفته می‌شود شرایط او مورد قبول مدیران باشگاه اصفهانی قرار نگرفته و شانس مجتبی حسینی بیشتر شده و احتمالا او سکاندار جدید سبزها خواهد شد.

رحمان رضایی

زمـانی که رضایی به‌عنوان سرمربی ذوب‌آهن معرفی شد، دودستگی آشکاری در بین اعضای هیئت‌مدیره بـاشگــاه ذوب‌آهـن ایجاد شده و با توجه به اینکه یک مربی دیگر در آستانه پذیرفتن سرمـربـیـگـری تیم اصفهانی بود، گـفته می‌شد این مربی با فشار یکی از اعـضـای هـیئت‌مـدیـره انـتخـاب شــده است. در آن مقطع احمد جمشیدی، سرپرست وقت باشگاه مدعی شد رضایی قول کسب سهمیه آسیایی را داده و با این ادعا و تغییراتی که در هیئت‌مدیره باشگاه صورت گرفت، شرایط در این تیم به آرامش برگشت و کادر فنی جدید با خاطری آسوده وارد فصل نقل‌وانتقالات شد. با این حال در آستانه شروع فصل جدید لیگ، رضایی در مصاحبه‌هایی درخصوص نقل‌وانتقال‌های تیمش گلایه‌هایی را مطرح کرد. با شروع مسابقات لیگ، تیم ذوب‌آهن در هفته‌های ابتدایی لیگ درگیر اشتباه‌های داوری شد که این موضوع صدای اعتراض رحمان رضایی را بلند کرد و باشگاه نیز بیانیه‌هایی را صادر کرد. در ادامه و با استمرار روند نتیجه‌نـگـرفــتـن تـیـم ذوب‌آهن، صــدای اعتراض رحمان رضایی بلندتر شد و درخصوص واکنش نـشـان ندادن باشگاه در قبال اشتباه‌های داوری که به زعم او تنها عامل ناکامی تیمش بوده است، مصاحبه‌هایی را انجام داد. در پایان هفته دهم لیگ برتر و بــا کسب 7 امتیاز از 10 بازی، هیئت‌مدیـره باشگاه با تشکـیـل جـلـسـه‌ای بـه سرمربی تیم برای کسب امتیاز در 5 دیدار آینده اولتیماتوم داد که این خبر توسط رسول کربکندی، سخن‌گوی باشگاه اعلام شد. انتشار این خبر با واکنش شدید رضایی همراه شده و او صحبت‌های تندی را علیه این پیش‌کسوت باشگاه ذوب‌آهن مطرح کرد. رضایی رسما نتوانسته تا بدین جا به اولیتماتوم امتیازی باشگاه عمل کند و بر اساس اولتیماتوم قبلی باشگاه او را باید برکنار شده قلمداد کرد؛ اما با توجه به تغییرات مدیریتی در باشگاه ذوب‌آهن، برخی احتمال تغییر در این تصمیم را می‌دادند، به ویژه اینکه مدیرعامل جدید باشگاه ذوب‌آهن از همان ابتدا بر بحث حمایت از کادر فنی تأکید داشت و رضایی نیز برخلاف اینکه با مدیرعامل قبلی رابطه خوبی نداشت، با مدیریت فعلی باشگاه رابطه حسنه‌ای داشت اما در نهایت این تغییر رفتار نیز منجر به بقای او نشد و هیئت مدیره باشگاه رأی به رفتن او دادند تا این مربی جوان در اولین تجربه مستقل ناموفق باشد. رضایی که در دوران بازیگری به عنوان یک ملی پوش و لژیونر موفق شناخته می‌شد، در اولین تجربه سکانداری، یک مربی پرحاشیه نشان داد این موضوع تمرکز او را از روی تیمش برداشت. تیم رضایی نمایش خوبی داشت، اما اشتباهات داوری باعث شد این تیم امتیازات زیادی را از دست بدهد و اختلافات رضایی با کادر مدیریتی باشگاه و اعضای هیئت مدیره مانع از آن شد این تیم کیفیت مورد نظر تماشاگران را ارائه کند و با وجود اینکه گفته می‌شد مقامات بالادستی سفارش او را کرده‌اند، در نهایت تصمیم به برکناری او گرفته شد.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.