توقف گردونه قرعه‌کشی سایپا

شیوه قرعه‌کشی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود

وزارت صــمــت و شورای رقــابـــت اردیــبهــشــت‌مــاه سال جاری با هــدف مدیریت بازار خودرو، حذف دلالان و واسطه‌گران و فروش خودرو به متقاضیان واقعی، فروش محصولات شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا را به‌صورت قرعه‌کشی اعلام کرد؛ ولی با گذشت حدود 10 ماه از اجرای این طرح، مشکل نبود تناسب بین عرضه و تقاضا و افزایش بی رویه قیمت خودرو حل نشد؛ ازاین‌رو زمزمه‌های حذف قرعه‌کشی از طرح‌های فروش خودرو در ماه‌های اخیر به گوش می‌رسد. درنهایت قائم مقام فروش شرکت سایپا چند روز قبل از توقف حرکت گردونه قرعه‌کشی در فروش دو محصول سایپا خبر داد.

سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

حذف فرایند قرعه‌کشی برای خرید یک خودرو آرزوی تعداد زیادی از مــصــرف‌کننــدگان واقــعــی است؛ چراکه سرخوردگی و یأس نتیجه قرعه‌کشی‌هاست. حال با سپری‌شدن چند ماه، حرکت گردونه قرعه‌کشی محصولات سایپا به توقف نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.

شروع با حذف یک محصول

زمزمه‌های حذف قرعه‌کشی از سیستم فروش خودروسازان در طول ماه‌های گذشته مطرح شد و هربار فعالان صنعت خودرو و سیاست‌گذاران زمان حذف قرعه‌کشی را منوط به شرایط آینده بازار خودرو و صنعت خودروسازی اعلام می‌کردند؛ ولی به تازگی مسئولان گروه خودروسازی سایپا خبر از توقف حرکت گردونه قرعه‌کشی فروش خودرو داده‌اند. مجید باقری، قائم‌مقام فروش شرکت سایپا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «با هماهنگی‌های انجام‌شده با کمیته خودرو، خودروی پراید 151 از شمول شیوه قرعه‌کشی خارج شده و به صورت فروش فوری به مشتریان واگذار می‌شود.» قائم‌مقام فروش شرکت سایپا در دی‌ماه،حذف قرعه‌کشی از برنامه فروش محصولات سایپا به مرور زمان را خبرداد تا خریداران بتوانند از طریق سایت رسمی، خودروی موردعلاقه خود را بخرند. پس از گذشت حدود یک ماه وانت ۱۵۱ و نیسان تک‌سوز آپشنال بدون قرعه‌کشی به فروش می‌رسند. البته طرح حذف قرعه‌کشی برای فروش دیگر محصولات سایپا نیز اجرا خواهد شد. قائم‌مقام فروش شرکت سایپا با تأکید بر این موضوع، توضیح داد: «احتمالا به‌زودی فروش محصولات خانواده کوئیک آر، کوئیک اس و ساینا اس از روند قرعه‌کشی خارج می‌شود.»

قرعه‌کشی کاملا کنار می‌رود؟

قرعه‌کشی از اردیبهشت‌ماه سال جاری با هدف کاهش قیمت خودرو و حذف دلالان از بازار به طرح‌های فروش دو خودروساز کشور (ایران‌خودرو و سایپا) اضافه شد؛ ولی این شیوه فروش با گذشت زمان تأثیر چندانی بر بازار خودرو نداشت و حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا طرح قرعه‌کشی به‌طور کامل از طرح‌های فروش خودرو حذف می‌شود؟ مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان، در اواسط دی‌ماه از احتمال حذف قرعه‌کشی خبر داد و گفت: «احتمال دارد سران قوا در خصوص حذف طرح قرعه‌کشی خودرو نیز تصمیم‌هایی را اتخاذ کنند.» بنابراین این احتمال وجود دارد که حذف قرعه‌کشی از محصولاتی با تقاضای پایین مانند وانت 151 شروع شود و به محصولات پرتقاضا برسد.

پرفروش‌ترین محصولات سایپا

شرکت سایپا تاکنون آمار دقیقی از پرفروش‌ترین محصولات خود در طول فرایند قرعه‌کشی‌ها منتشر نکرده است؛ ولی بررسی تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در هر طرح فروش سال جاری نشان می‌دهد تقاضا برای تیبا صندوق‌دار، تیبا دو و ساینا بیشتر از سایر خودروهای سایپا بوده است؛ البته کناررفتن خانواده پراید از خط تولید نیز در رشد تقاضا برای این سه خودرو بی‌تأثیر نیست. درمقابل، کمترین تقاضا برای وانت 151 و نیسان تک‌سوز آپشنال وجود دارد. به‌دنبال این مسئله، اکنون مردم بدون انجام قرعه‌کشی از طریق سایت رسمی می‌توانند دو خودروی نام‌برده را خریداری کنند. طبق گفته‌های قائم‌مقام فروش سایپا، کوئیک آر، کوئیک اس و ساینا اس در شمار خودروهایی قرار می‌گیرند که به‌زودی بدون انجام فرایند قرعه‌کشی عرضه می‌شوند؛ ازاین‌رو تقاضا برای این خودروها مانند تیبا صندوق‌دار، تیبا دو و ساینا بالا نیست. از طرفی، تیبا در شمار پرتیراژترین محصولات سایپا قرار می‌گیرد؛ به‌طوری‌که آمار تولید سایپا در شش ماه ابتدایی سال بیانگر تولید بیش از 99 هزار دستگاه تیباست. باوجود حجم تولید بالا، عرضه نسبت به تقاضا برای این خودرو کم است و کنار رفتن گردونه قرعه از طرح فروش تیبا اکنون بعید به‌نظر می‌رسد. این در شرایطی است که یکی از برندگان قرعه‌کشی طرح فروش قطعی سایپا در گفت‌وگو با اصفهان زیبا اذعان کرد که دو هفته پس از واریز مبلغ اعلامی توسط سایپا، خودروی تیبا به او تحویل داده شده است.

حذف قرعه‌کشی بر  بازار  تأثیر دارد؟

انتشار خبر حذف قرعه‌کشی از فرایند فروش دو محصول سایپا تاکنون تأثیری بر بازار خودرو نداشته است. کارشــنــاســان اقــتــصــادی و فــعالان بازار خودرو معتقدند که  کناررفتن قرعه‌کشی از طرح فروش خودروهای پرفروش بر بازار تأثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر، دولت وعده عرضه خودرو در بورس را داده است و باید دید بورس جایگزین قرعه‌کشی می‌شود یا دولت برنامه دیگری دارد؟

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.