فرش قرمز شهرداری برای پژوهشگران شهری

برگزاری چهارمین جشنواره ملی شهر پژوهی و اولین جشنواره فن پژوهی شهری در اصفهان

صبح دیروز نشست خبری چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی و اولین جشنواره فن‌پژوهی شهری با حضور مسئولان و اصحاب رسانه در سالن همایش دانشگاه پیام‌نور مرکز اصفهان برگزار شد. مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان در این نشست، یکی از تفاوت‌های این جشنواره را هم‌زمانی آن با اولین جشنواره فن‌پژوهی شهری دانست و گفت: این جشنواره برای اولین بار فناوری‌های پژوهشی را موردتوجه قرار داده است. شرکت‌های دانش‌بنیان که محصولات و فناوری مرتبط با مسائل شهری را تولید کرده‌اند، می‌توانند آن‌ها را در اختیار شهر قرار دهند تا مورد ارزیابی قرار گیرد.

سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

مدیریت شهری باید پشتوانه علمی و پژوهش داشته باشد

مرتضی نصوحی با تأکید بر اینکه توجه به بخش علمی کار یکی از پایه‌های اصلی جشنواره شهر پژوهی است، بیان کرد: برای افزایش وجهه علمی جشنواره و اعتماد پژوهشگران به آن با دانشگاه پیام‌نور مذاکره کردیم و با استقبال دانشگاه مواجه شدیم. این دانشگاه به شبکه‌های کشوری متصل است و ظرفیت‌های علمی خوبی دارد و با انتخاب دانشگاه پیام‌نور مرکز به‌عنوان شبکه اجرایی و متخصص، اعتماد دانشگاهیان و پژوهشگران برای ارسال آثار به جشنواره بیشتر خواهد شد. او با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد دبیرخانه دائمی برای جشنواره ملی شهرپژوهی هستیم، افزود: واقعیت این است که شهر و مشکلات آن زندگی همه افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همه افراد جامعه با مسائل و مشکلات روزانه شهر درگیر هستند. یکی از هدف‌های برگزاری جشنواره، ترغیب دانشجویان و پژوهشگران برای توجه به این موضوع‌ها و ایجاد انگیزه برای گرایش آن‌ها به سمت مسائل شهری و ارائه راه‌حل برای رفع مشکلات روزانه شهری است. بنا به گفته نصوحی، تصمیم‌های مدیریتی شهری و اجرای پروژه‌های شهری گاهی برای شهر ناگوار است. گـاهـی اوقـات در حوزه محیط‌زیست، عـمـران شـهــری و حمل‌ونقل تصمیم‌هایی گرفته شده و پروژه‌هایی ارائه می‌شود که ممکن است اجرای آن با مخالفت‌های زیادی همراه شود؛ اما فعالیت‌های پژوهشی می‌تواند این مخالفت‌ها را کاهش دهد.

جریان‌سازی شهری و حساس کردن پژوهشگران به مسائل شهری

بنا به گفته مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان، مدیریت شهری باید پشتوانه علمی و پژوهشی برای اقداماتشان داشته باشند تا از انجام کارهای سلیقه‌ای و اتلاف بودجه جلوگیری شود. نصوحی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف جشنواره جریان سازی در جامعه و حساس کردن جامعه پژوهشگر به سمت مسائل شهری است، ادامه داد: شهرداری بیش از ۲۰۰ وظیفه دارد و بسیاری از حوزه‌ها با این مسائل درگیر هستند. با برگزاری جشنواره می‌توانیم پژوهش‌های برتر را جمع‌آوری و به آن دسترسی پیدا کنیم و از اقدامات و پژوهش‌های تکراری در شهر جلوگیری کنیم. او معتقد است گاهی پژوهش‌های یک شهر در همان شهر قابلیت اجرا دارد؛ اما با جمع‌آوری پژوهش‌های مختلف از شهرهای مختلف می‌توانیم جلوی پژوهش‌های تکراری را گرفته یا ادامه پژوهش‌های مفید را در شهر اصفهان داشته باشیم. بنا به گفته نصوحی، جمع‌آوری بانک اطلاعاتی پژوهشگران در حوزه مسائل شهری یکی از اقدامات چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی است. اولین جشنواره فن‌پژوهی شهری نیز در کنار چهارمین جشنواره برگزار می‌شود که ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند برای حل مشکلات شهر به کمک مدیریت شهری بیاید. شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف شهری مثل آسفالت، بحث‌های نوین مصالح ساختمانی و فناوری‌های جابه‌جایی درختان، محصولاتی تولید کرده‌اند که می‌تواند در این جشنواره موردتوجه قرار گیرد.
عضو شورای سیاست‌گذاری چهارمین جشنواره ملی شهر پژوهی، توجه به فضای کنشگری پژوهشی و پژوهشگران کنشگر فعال در فضای مجازی را یکی از تفاوت‌های ویژه این جشنواره با سایر جشنواره‌ها بیان کرد. جذب پژوهشگران کنشگر یکی از اهداف مهم جشنواره است. پژوهشگرانی که درخصوص مسائل شهری دغدغه‌مند هستند، مطالب و دیدگاه‌‌های آن‌ها با توجه به دغدغه مدیران شهری به‌کار گرفته می‌شود، می‌تواند در جشنواره مورد ارزیابی قرار بگیرد. او گفت: یکی از مأموریت‌های مدیریت پژوهش شهرداری، تأمین پشتوانه علمی برای تصمیم‌های مدیریت شهری است، چنان‌که در این راستا  از اعتبار هشت میلیارد تومانی بودجه برای طرح‌ها و پژوهش‌های مختلف استفاده شده است.

پذیرش آثار تولیدشده پژوهشگران در جشنواره

دبیر عـلـمـی چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی نیز با تأکید بر اینکه این جشنواره شبیه به همایش‌ها و جشنواره‌های عادی نیست، گفت: پژوهشگران می‌توانند آثاری که قبلا در قالب‌های مختلف تولید کرده و به نمایش گذاشته‌اند در این جشنواره شرکت دهند. بازه زمانی ارسال آثار از ابتدای سال۹۶ تاکنون است. پژوهشگران می‌توانند آثارشان را در سایت جشنواره بارگذاری کرده و در قالب مقاله، کتاب، پایان‌نامه، طرح پژوهشی، محصول فناورانه و تولیدات رسانه‌ای ارائه دهند. رضا مختاری شبکه‌سازی و ارتباط با نخبگان، مراکز پژوهشی و علمی را یکی از جنبه‌های جشنواره دانست و افزود: با برگزاری این جشنواره می‌توان از ظرفیت دانشمندان و پژوهشگران استفاده کرد و برای بررسی مسائل شهری به یک خردجمعی رسید.

حرکت در مسیر شعار اصفهان «شهر زیست‌پذیر و رقابت‌پذیر»

امـانـت‌داری، رعـایـت اصــل بـی‌طـرفـی و استقلال کمیته‌های علمی از اصول جشنواره و از تأکیدهای شورای سیاست‌گذاری جشنواره بیان شد. بنا به گفته دبیر علمی جشنواره، یکی از اهداف جشنواره، حرکت در مسیر شعار اصفهان «شهر زیست‌پذیرو رقابت‌پذیر» است. برای اینکه به سمت زیست‌پذیرکردن شهر اصفهان قدم برداریم، باید جامعه دانشگاهی را به حرکت در این مسیر ترغیب کنیم. یکی از مشکلات امروز ما جدایی دانشگاه از صنعت و جامعه است. باید سعی کنیم این جشنواره پررنگ اجرا شده و محصولات فناورانه در حل مشکلات شهری ارائه شود.  بنا به گفته این استاد دانشگاه، تلاش جشنواره ایجاد بانک اطلاعاتی از آثار ارائه شده در جشنواره و کمک شهروندان به حل مشکلات شهر است. مختاری تصریح کرد: شهروند مسئول یکی از بحث‌هایی مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد و باید همه در حل مشکلات شهر به کمک شهرداری بیایند. ما با اجرای جشنواره فضای لازم را برای ارائه دیدگاه‌های مختلف پژوهشگران و شهروندان ایجاد کرده و از همه برای شرکت در این جشنواره دعوت می‌کنیم.
دبیر علمی جشنواره جلوگیری از تکرار پژوهش‌های ناموفق در شهرداری و ایجاد هم‌افزایی علمی در کشور را یکی دیگر از هدف‌های برگزاری این جشنواره عنوان کرد و ادامه داد: شهر یک شبکه به‌هم‌پیوسته است و ما زمانی می‌توانیم موفق باشیم که همه برای حل مسائل شهر کمک کنند. او در خصوص توجه به معضلات شهری و موضوع‌های خرد شهری گفت: موضوع‌هایی مانند محله‌محوری و حاشیه‌نشینی در محور آینده‌پژوهی می‌تواند در جشنواره موردبررسی قرار گیرد. موضوع‌های مختلف در جشنواره دیده شده و پژوهشگران می‌توانند در ۱۰ محورحوزه‌های مختلف آثار خود را به جشنواره ارائه دهند. او با اشاره به استقبال خوب از جشنواره ملی شهرپژوهی خاطرنشان کرد: تاکنون طرح‌های بسیار خوبی به جشنواره رسیده و در حوزه مقالات 200 مقاله به جشنواره ارسال شده است. در حوزه پایان‌نامه و طرح‌های پژوهشی نیز طرح‌ها و آثار قابل‌توجهی به جشنواره ارسال شده است. پژوهشگران کل کشور از جشنواره استقبال کرده‌اند، حتی آثاری به زبان انگلیسی به جشنواره رسیده است.

تلاش برای کاربردی شدن پژوهش‌ها

دبیر اجرایی جشنواره نیز با تأکید بر اینکه درصددیم از پژوهش‌های محققان استفاده کنیم، گفت: تلاش می‌کنیم مسائل کاربردی را از قالب کتاب، مقاله و پایان‌نامه بیرون بکشیم و آن‌ها را به‌صورت کاربردی استفاده کنیم. مسائل و مشکلات شهر امروز بسیار زیاد است و بسیاری از پژوهش‌ها می‌تواند راه‌حلی برای حل این مشکلات باشد. صدیقه واعظی‌فر تأکید کرد: یکی از شاخص‌های ارزیابی آثار، قرار گرفتن در کاربست شهرداری و مشکلات مرتبط با مسائل شهری است. از شاخص‌های اصلی ارزیابی آثار، ارتباط مستقیم داشتن پژوهش‌ها با مسائل شهری و شهرداری است.

راه‌اندازی سامانه مدیریت دانش شهرداری

رئیس اداره پژوهش شهرداری نیز با تأکید بر اینکه محورهای این جشنواره بر اساس برنامه ۱۴۰۵ اصفهان طراحی شده است گفت: از پژوهش‌ها برای برنامه‌ریزی برنامه اصفهان ۱۴۰۵ و تحقق شعار اصفهان زیست‌پذیر استفاده می‌شود. محورهای اصلی جشنواره نیز به کاهش آلایندگی محیطی، روان‌سازی عبور و مرور شهری و بهره‌وری اقتصادی شهری مربوط می‌شود. دیبا هاشمی با اشاره به راه‌اندازی سامانه مدیریت دانش شهرداری اصفهان افزود: این سامانه در کل کشور نمونه است و کل طرح‌های پژوهشی در این سامانه گردآوری‌شده و در اختیار مدیریت شهری در آمده است. بسیاری از شهرداری‌های اطراف اصفهان و برخی کلان‌شهرها مثل اهواز، شیراز و سایر کلان‌شهرها می‌توانند به این سامانه دسترسی پیدا کرده و از پژوهش‌ها برای مدیریت شهری استفاده کنند. زمان دریافت آثار چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی و اولین جشنواره فن‌پژوهی تا ۱۵ اسفند سال جاری است. پژوهشگران می‌توانند آثار تولیدشده خود از سال۹۶ تاکنون را با آدرس جشنواره به نشانی www.fpisfahan.ir ارسال کنند. آثار در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ داوری و اعلام نتایج خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.