خط پایان بر حاشیه‌های یک خطای سهوی

شهردار در پاسخ به نامه استاندار درباره یک تابلو در پارک شهدای شهرداری، با تشریح اقدامات گسترده شهرداری در تکریم و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بر پیگیری و برخورد با عاملان خطای سهوی تأکید کرد

خطای سهوی پیمانکار در نصب یک تابلو در پارک شهدای شهرداری باعث بروز حاشیه‌هایی در فضای مجازی شده است. ماجرا از این قرار است که   در اثر غفلت پیمانکار، در این پارک برای سرویس بهداشتی از ترکیب اضافی با عبارت «شهدای شهرداری» استفاده شده است. این ترکیب موجب بروز حاشیه‌هایی شده است.

سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

در این باره رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه یکشنبه شورا، با اشاره به این خطای سهوی، بابت بروز آن از خانواده شهدا عذرخواهی کرد. علیرضا نصر اصفهانی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به موضوع پارک شهدای شهرداری در منطقه 6، تأکید کرد: این اشتباه یک غفلت بوده و به‌صورت سهوی رخ داده است. او از مدیریت‌شهری درخواست کرد که در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کند. نصر اصفهانی تصریح کرد: اگر این موضوع با غفلت مدیر یا پیمانکار رخ داده باشد هم نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. او ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی هم با فرض اینکه منکری انجام شده نباید آن را اشاعه دهند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر اینکه در این موضوع تعمدی در کار نبوده است، اظهار داشت: شهدا عزیز هستند و جایگاه رفیعی دارند و هرکسی در هرجای کشور با هر دین و عقیده‌ای و جایگاهی به‌هیچ‌وجه به خود اجازه نمی‌دهد به شهدا جسارت کند. او افزود: در پارک شهدای شهرداری اطلاعاتی درباره سرویس‌های بهداشتی نصب شده که غفلتی هم رخ داده، اما دامن‌زدن به این موضوع به صلاح هیچ‌کس نیست. نصر اصفهانی تأکید کرد: نباید این موارد را به‌عنوان نقطه‌ضعف مدیریت شهری به رخ کشید و با انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی، ذهن خانواده شهدا را مخدوش کرد.

نامه استاندار، پاسخ شهردار

استاندار اصفهان هم در این باره طی نامه‌ای به شهردار خواستار رسیدگی به موضوع و برخورد با خاطیان شد. در نامه استاندار آمده است: «احتراما همانگونه که آگاهی دارید طی دو روز گذشته در فضای مجازی اخبار و تصاویری از هتک حرمت به علما و شهرداری گرانقدر در یکی از مناطق شهرداری انتشار یافته که باعث جریحه‌دارشدن فضای جامعه به ویژه خانواده معظم شهدا، ایثارگران و متدینان بزرگوار شده است. لذا شایسته است حضرت‌عالی به عنوان جانباز هشت سال دفاع مقدس که همواره دغدغه دفاع از حریم شهدا را مدنظر داشتید مقرر فرمایید در اسرع وقت ضمن بررسی و گزارش علت این رفتار ضدارزشی و سخیف به اینجانب، ترتیبی اتخاذ شود تا ضمن محکوم‌کردن این توهین، نسبت به معرفی مسببین و مرتکبین آن به مراجع قانونی اقدام شود.  بدیهی است انتظار دارم با توجه‌به وجوب دینی و ملی در حفظ حرمت علما و شهدا و شأن  و منزلت خانواده عزیز آنان به مدیران زیر مجموعه به طور جد متذکر گردد که به برنامه‌های اجتماعی و عمرانی نظارت دقیق داشته تا از بروز مجدد چنین پدیده‌هایی جلوگیری شود و تعظیم و تکریم خانواده‌های شهدا را همواره سرلوحه کار خود قرار دهند.»
شهردار اصفهان هم در پاسخ به استاندار در این باره نوشت:  «در پاسخ به نامه مورخ 03/12/ 1399 به استحضار می‌رساند شهرداری اصفهان همواره تمام تلاش و اهتمام خود را بر بزرگداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تکریم خانواده معزز شهدا و ایثارگران عزیز قرار داده که نمونه‌ای از تلاش‌ها و اقدامات این شهرداری در طول سال در قالب بزرگداشت مناسبت‌ها، مراسم ویژه و همچنین تولیدات فرهنگی از جمله تولید فیلم، محتواهای چندرسانه‌ای، نرم افزارهای ترویجی و غیره، برگزاری یادواره شهدای شهرداری اصفهان در سال 96 برای اولین بار، ویژه برنامه‌های شناسنامه شهر با موضوع بزرگداشت شهدا و در نهایت اجرای پروژه‌های عمرانی ازجمله احداث سالن گلستان شهدا در خدمت به جامعه عزیز ایثارگران و خانواده معظم شهدا و نامگذاری پروژه‌های بزرگ شهری به نام شهیدان سرافراز از جمله نامگذاری ابرپروژه در حال احداث شامل مجموعه پل‌های نقطه صفر حلقه حفاظتی در شرق اصفهان به نام سردار رشید ایران و اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و موارد بسیار دیگر که توضیح آن در این نامه نمی‌گنجد، قابل مشاهده است. در موضوع مورد اشاره، همانگونه که در اطلاعیه رسمی منتشر شده در این خصوص نیز بیان شده است، در سطح شهر هیچ سرویس بهداشتی دارای نام نبوده و نامگذاری نشده است. در مورد تصویر منتشرشده، این توضیح ضروری است که پیمانکار نگهداری و تعمیرات ابنیه برای کدگذاری اماکن تحت قرارداد خود بدون هماهنگی با ارکان متولی در شهرداری و با سهل‌انگاری و عدم نظارت دقیق ناظر مربوطه مبادرت به این اقدام کرده و متاسفانه با بدسلیقگی برای سرویس بهداشتی که در پارک شهرداری واقع شده، از همین نام استفاده کرده که قطعا اقدامی اشتباه، خطا و دور از شأن و جایگاه شهدای گرانقدر بوده است و در همان روز اعلام، دستور جمع‌آوری این عنوان و سایر تابلوهای مشابه در سایر سرویس‌های بهداشتی برای رفع این بدسلیقگی و جلوگیری از مورد مشابه در بقیه نقاط شهر صادر و جمع‌آوری شد و دستور شناسایی متخلفین و برخورد قانونی لازم نیز صادر شده است و به صورت جدی پیگیری خواهد شد. لازم به ذکر است شهرداری اصفهان روزانه صدها خدمت را به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط کارکنان و پیمانکاران خود عهده‌دار بوده و احتمال بروز خطا در این حجم از خدمت‌رسانی را صفر نمی‌دانیم و از این حیث، سامانه‌های نظارتی مردمی مانند سامانه تلفنی 137 و دیگر درگاه‌های ورودی برای گزارش‌های مردمی در این خصوص فعال بوده و از قدرت نظارت شهروندان برای بهبود خدمات و جلوگیری از اشتباهات استفاده می‌شود. در پایان ضمن ابراز تاسف از بروز این اتفاق، امید آن داریم تا در آینده با لطف خداوند متعال و دقت بیشتر همکاران و استفاده از نظارت مستمر شهروندان، شاهد تکرار چنین مواردی نباشیم.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.