فرازوفرود موبایل با نوسانات ارز و عرضه

بازار موبایل در آستانه پایان سال متلاطم است

دی‌ماه فرصت طلایی خرید موبایل در بازار اصفهان بود، زیرا قیمت‌ها به پایین‌ترین حد در طول شش ماه گذشته رسیدند؛ ولی خیز قیمت دلار در اواسط بهمن‌ماه وضعیت بازار موبایل را تغییر داد و قیمت انواع اسمارت‌فون به‌ویژه پرچم‌داران بالا رفت. دلار تنها مقصر گرانی موبایل نیست و پایین‌بودن موجودی بر رشد قیمت اسمارت‌فون‌ها در بازار اصفهان دامن می‌زد. ازطرفی، تقاضا برای خرید موبایل در آستانه سال نو بالا می‌رود و فعالان بازار موبایل اصفهان معتقدند وضعیت بازار در زمان پیک تقاضا باوجود پایین بودن موجودی مطلوب نخواهد بود.

شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

روزی موبایل‌های پرچم‌دار یک تا دومیلیون تومـــــــان قیمت داشتنـــــــد، ولی دوره و زمانه پرچم‌داران زیر پنج میلیون تومانی به پایان رسیده است و با دلار 20 یا حتی 15هزارتومانی قرار بر بازگشت چنین روزهایی نیست. این روزها نه‌تنها ارز بلکه عوامل دیگر نیز دست‌به‌دست هم داده‌اند تا قیمت موبایل بالا بماند.

کاهش قیمت  پنج‌میلیونی برخی گوشی‌ها

قیمت موبایل‌های هوشمند از اواخر آذرماه روند کاهشی پیدا کرد و این روند تا اوایل بهمن‌ماه ادامه داشت. بررسی میدانی از بازار موبایل اصفهان نشان می‌دهد قیمت اسمارت‌فون‌ها در روزهای پایانی آذر، دی و اوایل بهمن به پایین‌ترین سطح خود در شش ماه گذشته رسید؛ به‌صورتی‌که موبایل‌های پرچم‌دار تا مرز پنج میلیون تومان و محصولات میان رده 500 تا دو میلیون تومان ارزان شدند. علت اصلی کاهش قیمت موبایل در این برهه زمانی، نزولی‌شدن نرخ ارز بود. دلار در این زمان به کانال 23 هزار تومان و پایین‌تر بازگشت. کاهش قیمت اسمارت‌فون‌ها در بازار اصفهان چندان دوام نیاورد و از اواسط بهمن‌ماه قیمت موبایل‌های هوشمند افزایش پیدا کرد. طبق مشاهدات میدانی قیمت دلار در اواخر بهمن از حدود 23 تا بالای 25 هزار تومان افزایش پیدا کرد و به دنبال گرانی دلار، نرخ اسمارت فون‌ها مجدد بالا رفت. در حال حاضر نرخ دلار حدود 24 تا 25 هزارتومان است و انواع اسمارت‌فون با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رسد. طبق مشاهده‌های میدانی از بازار اصفهان، فروشگاه‌داران اسمارت‌فون‌های خود را بر مبنای دلار 24 هزارتومانی عرضه نمی‌کنند و هر موبایل هوشمند قیمتی بر مبنای دلار ۲۷ تا ۲۸ هزارتومانی دارد.
علی رضایی، از موبایل‌فروشان اصفهان گفت:  «در عرض کمتر از سه هفته قیمت دلار سه چهارهزار تومان بالا رفت و قیمت‌ها در بازار موبایل شروع به افزایش کردند. البته سرعت افزایش قیمت موبایل بیشتر از سرعت قیمت ارز است. فروشگاه‌داران به دلیل مشخص‌نبودن وضعیت بازار ارز، اجناس خود را گران‌تر قیمت‌گذاری می‌کنند تا ضرر نبینند.» هوشنگ بهرامی از دیگر فعالان بازار موبایل اصفهان نیز درباره نحوه قیمت‌گذاری موبایل توضیح داد: «موبایل‌ها بر مبنای دلار تا ۲۸ هزار تومان یعنی بیش از بهای دلار روز، قیمت می‌خورند، چراکه فروشندگان باید با دلار گران‌تری همان موبایل فروخته‌شده را در روز بعد تهیه کنند. درنتیجه پیشگیری بهتر از ضرر است!» ازاین‌رو، افزایش سه‌چهار تومانی قیمت ارز موجب شده بعضی اسمارت‌فون‌ها مانند آیفون ۱۲ پرومکس حدود پنج میلیون تومان گران شود یا قیمت گلکسی اس 21، چهار میلیون و 200 هزار تومان بالا رفت. اکنون موبایل‌های هوشمند در بازار اصفهان قیمت مشخصی ندارند و نرخ هر مدل مانند قیمت دلار به‌صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند.
نوسانات ارزی در قیمت موبایل تأثیر چشمگیری دارد ولی فروشگاه‌داران اصفهانی معتقدند تنها دلار عامل تأثیرگذار بر این بازار نیست و پایین‌بودن موجودی از عوامل دیگر در افزایش قیمت این گجت‌ها محسوب می‌شود. همچنین مدل‌های قیمت بالا کمتر در بازار عرضه می‌شود و به دنبال این موضوع، قیمت بالاتری دارند. حسین قدری از ریش‌سفیدان بازار موبایل اصفهان، در این رابطه به اصفهان زیبا گفت: «عرضه موبایل مانند قبل نیست، عده‌ای از سخت‌شدن واردات می‌گویند. ولی من معتقدم شرکت‌های واردکننده نیز بی‌تقصیر نیستند زیرا از ترس دلار و گرانی، موبایل را به‌ویژه مدل‌های قیمت بالای مانند آیفون را قطره‌ای به بازار تزریق می‌کنند!»

واردات میلیاردی موبایل به کشور

 در مقابل، آمارها بیانگر افزایش واردات اسمارت‌فون به کشور در طول سال جاری است؛ آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران، به‌تازگی در یادداشتی میزان واردات کالاها در ۱۰ ماه سال جاری را ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار اعلام کرد و موبایل به‌عنوان دومین کالای وارداتی کشور، ۵,۵ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است. درمجموع میزان واردات اسمارت‌فون‌ها نسبت به همین مقطع از سال گذشته افزایشی حدود ۲۳درصدی را تجربه کرده است. باوجوداین، تقاضای زیادی برای موبایل‌های هوشمند به دلایل مختلفی مانند مجازی‌شدن کلاس‌های آموزشی، ترس از گرانی بیشتر و... وجود دارد. علاوه بر این بررسی میدانی از بازار موبایل اصفهان بیان می‌کند هرسال تقاضا برای خرید موبایل در روزهای پایانی سال بالا می‌رود که کمبود موجودی می‌تواند بر گرانی بیشتر اسمارت‌فون‌ها دامن بزند. محمد ارج‌فر یکی از فروشگاه‌داران در بازار موبایل اصفهان درباره وضعیت آینده بازار توضیح داد: «در صنف ما پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آتی پیک تقاضا شکل گیرد که باوجود کم‌بودن کالا در بازار و بی‌ثباتی قیمت ارز، شرایط مناسبی پیش رو نخواهد بود.»  ازاین‌رو، پایان سال مطلوبی پیش رو بازار موبایل اصفهان، خریداران و فروشندگان نخواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.