خانه تکانی یا بدن تکانی؟

از همین الان تمیزکاری را شروع کنید

خانه تکانی را از همین الان شروع کنید و برای روزهای آخر نگذارید و گرنه به جای خانه تکانی، دچار بدن تکانی می‌شوید! چرا که انبوه شدن کارها در اواخر سال باعث می‌شود استرس بیشتری را بر خود تحمیل کنید و از طرف دیگر مجبور به تعجیل و پشت سر هم کار کردن می‌شوید که نتیجه آن چیزی جز آسیب بدنی نخواهد بود. حالا چگونه خانه تکانی کنیم؟ در این زمینه می‌توانید از راهنمایی‌ها و توصیه‌های سعیده پورعابدین، مسئول واحد آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شماره یک اصفهان استفاده کنید.

 

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

همین الان دست به کار شوید

خانه تکانی را پیش از دوران پر تنش آخر سال انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام می‌دهید و به اندازه کافی برای کارهای وقت‌گیری مثل تغییر دکوراسیون یا برق انداختن اسباب خانه فرصت کافی خواهید داشت.

برنامه‌ریزی کنید

قبل از شروع خانه تکانی، فهرستی از آنچه باید تمیز شوند، تهیه کنید. سپس کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و بدانید که اختصاص دادن ۳۰ تا 60 دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت‌بخشی خواهد داشت.
در ضمن بهتر است کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید تا کمتر دچار خستگی و فشار بدنی شوید.

اضافه‌ها را دور بریزید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیء اضافه راحت‌تر از دور انداختن آن به نظر می‌رسد اما این روش در دراز‌مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از وسایل اضافی که هیچ‌وقت به دردتان نمی‌خورد و یا لباس‌هایی که دیگر اندازه‌تان نیست یا بیش از دوسال است آن‌ را نپوشیده‌اید، راحت کنید. یادتان باشد خانه هر چه خلوت‌تر باشد، وضعیت بهتری پیدا خواهید کرد و احساس بهتری در شما ایجاد می‌شود.

شادی را چاشنی خانه تکانی کنید

یک موسیقی مناسب می‌تواند شما را سرحال‌تر کند و با اشتیاق بیشتری به تحرک وا دارد. همچنین می‌توانید بین افراد خانواده‌تان مسابقه برگزار کرده و خانه تکانی را به یک برنامه شاد و مفرح تبدیل کنید. شاد بودن به شما انرژی و لذت بیشتری خواهد بخشید.

مراقب بدنتان باشید

در هنگام خانه تکانی مواظب سلامت بدنتان باشید، بخصوص ناحیه کمر می‌تواند آسیب‌پذیر باشد ولی با کمی دقت و احتیاط می‌توانید مانع بروز آن شوید. از آنجا كه كمر بسیار آسیب‌پذیر است، حتی بلند كردن جسمِ سبك ولی به شیوه‌ای نادرست، می‌تواند مشكلاتی جدی برای ستون فقرات شما ایجاد كند. از این رو هنگام بلند كردن اجسام دقت كنید و اینگونه كارها را در حالت نشسته انجام دهید. سعی كنید كمترین فشار را به كمر خود وارد كنید و به جای كمر، وظیفه حمل و جا به جا كردن اجسام را به پاها و عضلات پای خود بدهید. به نحوی که به جای خم شدن و فشار وارد كردن به كمر، پشت خود را صاف نگه دارید و با كمك زانوها و عضلات ران‌ها جسم را بلند كنید. در ضمن بهتر است زمان بلند كردن اجسام، عضلات شكم خود را منقبض كنید و جسم را نزدیك به بدن خود نگهدارید. اگر هم  جسمی سنگین است، برای جابه‌جایی آن از دیگران کمک بگیرید. توجه داشته باشید كه شما انسانی معمولی هستید و نه یك انسان با نیرویی فوق‌العاده یا یك تراكتور.

 همچنین وقتی می‌خواهید جسمی را جابه‌جا كنید، مطمئن شوید در طول مسیر و در محلی كه در نظر دارید آن را قرار دهید، وسیله دیگری سر راهتان نباشد و با آن برخورد نکنید. آسیب مهم دیگری که معمولا در این ایام ممکن است عارض شود، مسمومیت‌ در اثر استفاده غیراصولی از شوینده‌هاست. بنابراین بهتر است هنگام استفاده از مواد شیمیایی در و پنجره‌ها را باز كنید بویژه وقتی از ضد‌عفونی‌كننده، سفیدكننده، جوهرنمک و... استفاده می‌كنید، از تهویه مناسب هوای محیط مطمئن شوید تا دچار مسمومیت نشوید. در ضمن مواد سفیدكننده را با موادی كه محتوی آمونیاك و مواد اسیدی هستند، مخلوط نكنید تا امکان تولید گازهای سمی ایجاد نشود .هنگام كار كردن با این‌گونه مواد، از دستكش و ماسك هم استفاده کنید. از طرف دیگر بهتر است به جای مواد شیمیایی، از مواد طبیعی مثل جوش شیرین، سركه و... استفاده كنید.

مواظب کودکانتان باشید

 بهتر است زمانی كه كودكان در منزل نیستند، نظافت كنید ولی اگر امکان آن نیست یا آن‌ها دوست دارند در  کارهای خانه به شما كمك کنند، می‌توانید کارهای ساده و بدون خطر را به کودکانتان واگذار کنید و هرگز مواد شیمیایی در اختیارشان قرار ندهید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.