بیسکویت هم پرواز کرد!

مجوز افزایش 26درصدی قیمت به‌دلیل گرانی مواد اولیه صادر شد

بازار بیسکویت و شکلات پس از تحریم‌ها و ممنوعیت واردات در انحصار کامل تولیدکنندگان داخلی قرار گرفت. تولیدکنندگان در طول سال‌های گذشته انواع بیسکویت و ویفر را روانه بازار می‌کردند؛ ولی قیمت تنقلات در سال جاری افزایش بی‌رویه‌ای پیدا کرد؛ به‌طوری‌که نرخ یک بیسکویت عصرانه از حدود سه و چهارهزار تومان به هشت‌هزار تومان رسید. در جست‌وجوی علت وضعیت نابسامان بازار بیسکویت و شکلات مشخص شد گرانی و کمبود مواد اولیه باعث افزایش بهای این تنقلات شده است. انجمن شیرینی و شکلات نیز با درنظرگفتن مشکلات بازار مواد اولیه، مجوز افزایش 26درصدی بیسکویت و ویفر را برای دو شرکت صادر کرد.

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

افزایش قیمت ارز، گرانی مواد اولیه و مجوزهای جدید انجمن شیرینی و شکلات همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا انواع بیسکویت و ویفر گران‌تر از قبل شوند و ساده‌ترین تنقلات دیروز، خوراکی‌های لاکچری امروز باشند.واردات تنقلاتی از قبیل بیسکویت و شکلات به کشور از چند سال قبل ممنوع شد تا بازار کامل در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گیرد. تولیدکنندگان داخلی نیز با استفاده از این شرایط نه‌تنها نیاز داخلی کشور به بیسکویت و شکلات را تأمین کردند، بلکه سهمی در بازارهای خارجی به‌دست آوردند. برآوردها نشان می‌دهد گردش مالی این صنعت در ایران سالانه به‌طور متوسط ۲۰هزارمیلیارد تومان است و طبق گزارش انجمن صنفی شیرینی و شکلات، ایران هم‌اکنون در بین صادرکنندگان شیرینی و شکلات جهان رتبه ۳۴ را به خود اختصاص داده است؛ ولی رشد بی‌رویه قیمت مواد اولیه منجر به گرانی بیسکویت و شکلات در بازار داخلی شده است؛ برای نمونه، روغن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در این صنعت در طول سال جاری در چندین نوبت مجوز افزایش قیمت دریافت کرد؛ به‌طوری‌که روغن جامد از ابتدای پاییز بیش از 110درصد گران شد. در حال حاضر نرخ فعلی روغن در فروشگاه‌ها بالاتر از قیمت مصوب است؛ البته مسئولان بارها وعده توزیع روغن با بهای دولتی را به صنعت شیرینی و شکلات کشور دادند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جمشید مغازه‌ای، رئیس انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در آبان‌ماه گفت: «باوجود قول مسئولان مبنی بر توزیع ۲۰هزار تن روغن برای این صنف و صنعت، توزیعی صورت نگرفته است؛ حتی توزیع 20هزار تن روغن جواب‌گوی نیاز این صنعت نیست؛ زیرا با توجه به پیک تولید و صادرات شکلات در شش‌ماهه دوم سال، در ماه ۳۰ تا ۴۰هزار تن روغن نیاز است.» تأمین شکر نیز در کنار روغن، مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان بیسکویت و شکلات ایجاد کرده است. اکنون شکر با قیمتی بسیار بالا و به میزان پایین در بازار عرضه می‌شود. مواد اولیه وارداتی این صنعت (کاکائو و قهوه) نیز دیگر با ارز دولتی وارد نمی‌شود و تهیه آن‌ها با ارز بازار آزاد تأثیر زیادی بر افزایش هزینه نهایی تولید دارد.

صدور مجوز افزایش قیمت

مجموع مشکلات در بازار مواد اولیه صنعت شیرینی و شکلات کشور موجب شده دو شرکت ایرانی مجوز افزایش قیمت محصولات خود را دریافت کنند. به دنبال مجوز این دو شرکت، سایر تولیدکنندگان نیز در آینده نه‌چندان دور نرخ محصولات خود را بالا می‌برند. شرکت صنعتی پارس‌مینو در روزهای پایانی بهمن از افزایش قیمت مواد اولیه مانند شکر، روغن و ملزومات بسته‌بندی خبر داد و اذعان کرد به مسئولان این شرکت مجوز 26درصدی افزایش قیمت بعضی از محصولات پارس‌مینو داده شده است. این مجوز افزایش قیمت شامل حال انواع بیسکویت و ویفر می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین نرخ قبلی این محصولات سه‌هزارو۲۸۱ تومان بود که درپی این مجوز به چهارهزار تومان تغییر کرد؛ همچنین شرکت ویتانا با دریافت مجوز انجمن شیرینی و شکلات قیمت محصولات خود را بالا برد و اکنون نرخ انواع بیسکویت‌های این برند از سه‌هزار تومان به سه‌هزارو۵۰۰ تومان افزایش یافته است.بررسی‌های میدانی بازار اصفهان نشان می‌دهد ارزان‌ترین بیسکویت و ویفرهای موجود وزنی بین 18 تا 100 گرم دارند و با بهای یک تا دوهزار تومان به فروش می‌رسند. قیمت انواع ویفر نیز از دوهزارو350 تومان شروع و به پنج‌هزار تومان می‌رسد. بیسکویت‌های کرم‌دار پرفروش مانند محصولات سلامت، مینو و گرجی نیز با قیمت بیش از 12هزار تومان عرضه می‌شوند؛ برای نمونه، بیسکویت کرم‌دار کاکائویی سلامت با وزن 400 گرم 15هزار تومان قیمت خورده است یا بیسکویت کرم‌دار با طعم کاکائوی گرجی با وزن 390 گرم 16هزار تومان قیمت دارد. قیمت بیسکویت‌های پذیرایی نیز به بالاتر از 20هزار تومان می‌رسند که ازجمله آن‌ها باید به بیسکویت پذیرایی نارگیلی گرجی با وزن 900 گرم و قیمت 25هزار تومان، بیسکویت کوپا نارگیلی با وزن 900 گرم و نرخ 29هزار تومان، بیسکویت زعفرانی فرخنده با وزن 850 گرم و قیمت 34هزارو900 تومان و بیسکویت جوین با وزن 920 گرم و قیمت 36هزار تومان اشاره کرد. قیمت تعدادی از بیسکویت‌های پرفروش در بازار اصفهان نیز در جدول مشخص شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.