صدای پای بهار در منطقه8 پیچید

مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان گــفــت: بــا اجرای پــروژه‌هــای نورپردازی و زیباسازی از ابتدای اسفند به استقبال بهار و نوروز 1400 در منطقه8 رفتیم و سعی کردیم صدای پای بهار را به گوش ساکنان منطقه برسانیم. به گزارش امور ارتباطات منطقه8 شهرداری اصفهان، محمد کیهانی با اشاره به فرارسیدن فصل بهار و نوروز باستانی ایران که نماد بیداری طبیعت از خواب زمستانی است، اظهار کرد: همان‌طور که ایرانیان از دیرباز در روزهای پایانی اسفندماه، با خانه‌تکانی که یکی از رسم‌های دیرینه و نشان‌دهنده رسیدن بهار است به استقبال نوروز می‌روند، معابر، میادین و پارک‌های سطح منطقه را نیز با آذین‌بندی، نورپردازی و گل‌کاری‌های ویژه، آماده بهار و نوروز 1400 کردیم.

چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

رنگ‌آمیزی بیش از 127 هزار مترمربع از جداول و نرده‌ها

او با اشاره به رنگ‌آمیزی تابلوی گذرها و معابر و همچنین تابلوهای ترافیکی سطح منطقه، افزود: از ابتدای اسفند رنگ‌آمیزی جداول و نرده‌های سطح منطقه آغاز شد و تا پایان اسفندماه ادامه داشت که درمجموع بیش 120 هزار متر طول جدول خیابان‌های اصلی و فرعی و 7 هزار مترمربع از نرده‌های بزرگراه‌ها و اتوبان‌های منطقه8 رنگ‌آمیزی و همچنین معابر و باغچه‌های سطح منطقه شســـــت‌وشـــــو و پاک‌سازی شد.
مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان افزود: گل‌کاری‌های ویژه میادین و چهارراه‌ها، طرح گل‌کاری باغچه‌های سرتاسر خیابان کاوه، میدان جمهوری و میدان گل‌ها، گل‌کاری و نصب نمادهای فضای سبز در میدان نگهبانی، خیابان جابرانصاری، میدان شهدا و 25آبان، نصب گلدان‌هایی در ابعاد و طرح‌های مختلف در خیابان جابرانصاری، سامان‌دهی فنجان‌ها و نماد سبدگل در میدان رباط، نصب سبزه ساعت بزرگ تزئین‌شده با گل در میدان 25 آبان و... ازجمله اقدامات ویژه نوروز امسال در سطح منطقه بود که جلوه خاصی به فضای شهر داد و به‌نوعی، رسیدن بهار طبیعت را یادآور می‌شد.

اجرای نورپردازی‌های ویژه در نقاط مختلف منطقه

کیهانی با اشاره به نورپردازی‌های ویژه و منحصربه‌فرد منطقه8 در ایام نوروز، خاطرنشان کرد: اجرای حلقه‌های نوری در خیابان گلستانه خانه‌اصفهان که با استقبال بسیار زیاد ساکنان منطقه روبه‌رو بود، تونل هندسی نوری به طول 30 متر و اجرای 70 گوبو پروژکتور (اسلایدهای نوری) با طرح گل‌های چهارفصل در میدان نگهبانی ازجمله نورپردازی‌های ویژه این ایام بود.

نصب 30 نماد نوری گل نقره در منطقه

کیهانی اضافه کرد: گل نقره یکی از صنایع‌دستی اصفهان است؛ به همین منظور تصمیم گرفتیم هنر فاخر هنرمندان دیار نصف‌جهان را به‌صورت نمادهای نوری به تعداد 30 نماد نوری گل نقره در خیابان‌های جابرانصاری و شهید خلیفه‌سلطانی در معرض دید شهروندان قرار دهیم. مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان گفت: اجرای گوی‌های نوری میدان نوبهار، نورپردازی آب‌نمای میدان نگهبانی، چترهای نوری میدان ماه‌فرخی، نورپردازی درختچه‌های خیابان جابرانصاری و درختان شاخص سه‌راه استاد شهریار، میدان پنج‌طبقه، چهارراه سپاه و پارک میرعماد و همچنین نورپردازی کامل پل امام خمینی با بیش از 800 پروژکتور در رنگ‌های مختلف از دیگر پروژه‌های نورپردازی در سطح منطقه به شمار می‌رود.

گستردن سه سفره هفت‌سین با طرح‌های متفاوت در سه محله

کیهانی با بیان اینکه گستردن سفره هفت‌سین که هرکدام از اجزای تشکیل‌دهنده آن نمادی از فراوانی و برکت، رویش و زایش و غیره است و از مشهورترین رسوم نوروزی ایرانیان است، ادامه داد: در میدان پنج‌طبقه، خیابان جابرانصاری جنب ساختمان شـــــــهــــــرداری منطقه8 و میــــــدان شهدا ورودی خیابان کاوه، سفره هفت‌سین در طرح‌های مختلف گسترانده شد. او اضافه کرد: نصب نماد سال 1400 در میدان رباط و همچنین نماد سال جدید در میدان شهدا از دیگر اقدامات منطقه8 برای استقبال از سال نو است.

نصب نماد ویژه نیمه‌شعبان در میدان رباط

مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان با اشاره به تقارن ایام نوروز و اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: نماد ویژه «تو را من چشم در راهم» با محوریت نیمه‌شعبان روی آب‌نمای میدان رباط نصب شد. کیهانی در خصوص اکران‌های فرهنگی و زیباسازی شهر در ایام نوروز، خاطرنشان کرد: هنر شهری و دیوارنگاره به‌عنوان یکی از اشکال هنری در طول تاریخ همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و اثر آن بر زندگی انسان از دیرباز تاکنون پایدار و ماندنی است.

اجرای 9 دیوارنگاره با مضمون‌های مختلف در سطح منطقه

او افزود: علاوه بر رنگ‌آمیزی دیوارهای مخروبه در اکثر محله‌های منطقه به‌منظور زیباسازی نمای شهر، در 9 محله از منطقه نیز دیوارنگاره‌هایی (نقاشی روی دیوار) یا طرح‌های مختلف اجرا شد که هرکدام تداعی‌کننده موضوعی خاص متناسب با مکان در نظر گرفته شده است.

حکاکی نام 52 شهید آرمیده

در گلزار شهدای مارچین بر دیواره آنپ کیهانی با اشاره به دفن 52 شهید گلگون‌کفن در گلزار شهدای مارچین، یکی از محلات 17گانه منطقه8  واقع در شمال غرب اصفهان، ادامه داد: بر دیواره این گلزار که ابعاد آن 127 مترمربع است «گذر زمان در 50 سال گذشته» -از زمان حکومت پهلوی تا رشد، بلوغ و شکوفایی در جمهوری اسلامی ایران- به‌صورت تصاویر حجمی طراحی شده است و در اصل دوران هشت سال دفاع مقدس، پیروزی انقلاب اسلامی و بازسازی و ترمیم زیرساخت‌های کشور را روایت می‌کند. همچنین در دل این طرح نام 52 شهید آرمیده در گلزار شهدای مارچین حکاکی شده است. او با بیان اینکه خاستگاه ورزش چوگان در اصفهان بوده است و میدان نقش‌جهان اصفهان، قدیمی‌ترین میدان چوگان دنیا است، تصریح کرد: دیواره‌ای به ابعاد 30 مترمربع در خیابان پنج آذر با موضوع «چوگان؛ ورزش ایران باستان» نقاشی شد.

انتقال حس اصفهان قدیم در دیوارنگاره خیابان کاوه

مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان افزود: دیواره خیابان کاوه جنب پل 25 آبان که ابعاد آن 55 مترمربع است با تصویری از خانه‌های قدیمی که نشانگر صفا و همبستگی در زمان قدیم بوده و حس نوستالژیکی از خانه‌های قدیمی اصفهان را در شهروندان ایجاد می‌کند، توسط سازمان زیباسازی به تصویر کشیده شد و طرح‌های تکمیلی آن نیز تا هفته نکوداشت اصفهان که زمان آن در اردیبهشت‌ماه است اجرا و طرح نهایی رونمایی خواهد شد.
طرح دیواره جنب پایانه مسافربری کاوه در خیابان کاوه تجمیعی از اشکال درختان سرو است که به‌نوعی استقامت و ایستادگی مردم اصفهان در دوران هشت سال دفاع مقدس را نشان می‌دهد و 23 رمزنگاره از نمادهای مختلف به یاد 23 هزار شهید استان در دل نقوش رواق‌ها و کاشی‌کاری‌ها به‌عنوان نماد مخصوص اصفهان و ماهی و پرندگان که پیام آزادی، آزادگی و بهار طبیعت را به بیننده القا می‌کند، در ابعاد 47 مترمربع نقاشی شده است.
او با اشاره به دیوارنگاره خیابان جابرانصاری، تصریح کرد: طرح این دیوارنگاره نیز برگرفته از شعر معروف و نوستالژیک «زاغ و روباه» کتاب فارسی دوران مدرسه است؛ دیوارنگاره پارک احرار ورودی خیابان ابونعیم در ابعاد 230 مترمربع و دیواره خیابان سیدرضی به ابعاد 50 مترمربع با موضوع خانواده، همچنین دیواره پارکینگ جنب ساختمان شهرداری منطقه با موضوع ورزشی به‌صورت اشکال حجمی و برش ورق فلزی در ابعاد 200 مترمربع و دیواره ساختمان فضای سبز بوستان گل محمدی با نقاشی طرح‌های الهام گرفته از طبیعت در ابعاد 100 مترمربع از دیگر پروژه‌های هنرشهری و دیوارنگاره منطقه به شمار می‌رود.

جلوه بهار 1400 در پروژه‌های منطقه 8

مدیر منطقه8 شهرداری اصفهان با اشاره به مجموع بیش از 195 هزار گل کاشته‌شده در سطح منطقه و اهدایی به شهروندان ویژه ایام نوروز، اظهار داشت: از دهه سوم اسفندماه با کاشت گل‌های فصلی ازجمله شب‌بو، بنفشه، درختچه‌های گل‌دار و گل‌های دائمی رز و نسترن، گل‌آرایی سبدهای گل جانمایی شده در معابر، خیابان‌ها، میادین، اهدای گل‌های فصلی ازجمله سنبل، آلاله، لاله و شب‌بو به شهروندان و نصب 82 نماد فضای سبز، حال‌وهوای منطقه را از خواب زمستانی درآورده و عطر بهار را در محلات 17گانه پراکنده کردیم؛ همچنین نورپردازی میادین و خیابان‌ها به‌صورت ویژه، اجرای دیوارنگاره‌ها، رنگ‌آمیزی دیوارها، تابلوی گذرها، معابر، جداول و نرده اتوبان‌ها، نصب نمادهای نوروزی و اعیاد شعبانیه، پاک‌سازی ویژه محلات و زمین‌های بایر، نصب گلدان‌ها و اجرای طرح‌های گل‌کاری ویژه در سطح شهر از دیگر اقدامات منطقه8 برای استقبال از نوروز 1400 بود. کیهانی تأکید کرد: گرچه شیوع بیماری کرونا اجازه حضور شهروندان در اماکن عمومی و استفاده حداکثری از خدمات شهری را با محدودیت مواجه کرد، اما سعی شد با انجام اقداماتی از این قبیل حال و هوای خاصی به فضای منطقه بخشیده و جلوه‌هایی از بهار را در پروژه‌های منطقه به نمایش بگذاریم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.