سمت و سوی بازار رمزارزها

برخی پیش‌بینی‌ها می‌گویند بیت کوین تا پایان سال 2021 به 100 هزار دلار می‌رسد

بازار رمزارزها در ماه‌های اخیر، برای برخی از مردم جذاب شده است. ریزش بورس از یک سو و از سوی دیگر بی ثباتی‌های اقتصادی توجه برخی را به سمت رمزارزها هدایت کرده است. رمزارزها در روزهای نخست سال 99 ریزش شدیدی داشتند ولی در پایان سال 99 با رشد قیمت مواجه شدند. اینطور که کارشناسان تحلیل می‌کنند شیوع کرونا و تغییر روند سرمایه گذاری‌ها از عوامل تاثیرگذار بر صعودی شدن قیمت رمزارزها بوده است. در خصوص اینکه رمزارزها در سال 1400 چه سرنوشتی خواهند داشت و چه وضعیتی را تجربه می‌کنند با چند تن از فعالان این حوزه گفت و کردیم تا از پیش بینی‌های خود در خصوص بازار ارزهای دیجیتال بگویند.

چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

در این خصوص علی حیدری، کارشناس اقتصادی به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: یک تحلیل خوش بینانه نسبت به بیت کوین وجود دارد مبنی براینکه قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 به 100 هزار دلار می‌رسد ولی تحقق این سناریو ضعیف است چون اقتصاد ایالات متحده آمریکا با مدیریت صحیح بحران کرونا تا اواخر 2021 به شرایط قبل از بحران کرونا می‌رسد و این یعنی ریسک پذیری در حیطه بین المللی کاهش می‌یاید و بیشترنگاه‌ها به سمت اقتصاد ایالات متحده و به سمت دلار می‌رود پس احتمال اینکه بیت کوین در رنج قیمتی 40 تا 70 هزار دلار تا پایان 2021 باقی بماند بیشتر است.

حیدری بیان می‌کند: در حیطه داخلی نگاه‌های آنی مردم به سمت بیت کوین متمرکز شده است چون به دلیل رشد تورم که ناشی از مدیریت ضعیف مسئولین است مردم ترجیح می‌دهند پول خود را به کالایی تبدیل کنندکه قابل رشد باشد و از این بحران تورم پولشان را نجات دهند.

این کارشناس ارزی بیان می‌کند: در حال حاضر چون دسترسی به رمزارزها سریع‌تر است و از طرفی نوسانات در حیطه بین المللی شدید شده گرایش به سمت رمز ارزها بیشتر است ولی به خاطر بحران تحریم‌ها و از سوی دیگر خود تحریمی‌ها ممکن است سرمایه افراد بلوکه شود ضمن اینکه در ایران سایت‌های جعلی آموزش بیت کوین فراوان هستند و صرفاً می‌تواند گفت به 10 درصد این سایت‌ها می‌توان اعتماد کرد البته در شرایطی که افراد توان تحلیل رمزارزها را داشته باشند در غیراین صورت افرادی که وارد بازار رمز ارزها می‌شوند متحمل ضرر و زیان خواهند شد.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: تمامی رمزارزها تابع تحولات و نوسانات بیت کوین هستند. اگر بیت کوین صعودی باشد سایر رمزارزها نیز به تناسب سرمایه گذاری که در آن‌ها می‌شود رشد قیمتی را تجربه خواهند کرد.

حیدری اذعان می‌کند: چین قرار است اولین بانک مرکزی رمز ارزی خود را برای سال 2021 افتتاح کند و بانک‌های زیرمجموعه این بانک نیز به اشخاص امکان می‌دهند که رمزارزهای مختلف را به یکدیگر تبدیل کنند ولی تاکنون بسیاری از کشورها بااین تصمیم چین با سردی رفتار کردند، هرگونه تأیید ایالات متحده برای کشور چین تعیین کننده و دارای اهمیت است چون سهام شرکت‌های چینی در بازار سهام امریکا مبادله می‌شود.

قیمت رمزارزها تابع قیمت بیت کوین است

از سوی دیگر محمد نقی دیده بان کارشناس ارشد کارآفرینی و فعال در صنعت رمز ارزها به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: با توجه به پیش بینی‌هایی که انجام شده تا آخر سال میلادی جاری قیمت بیت کوین به حدود ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد همچنین اقبال شرکت‌های بزرگ به خرید بیت کوین افزایش یافته است بنابراین پیش بینی می‌شود قیمت بیت کوین در سال جاری صعودی خواهد بود.

دیده بان بیان می‌کند: در بازار رمز ارزها یا کریپتو کارنسی، شاه رمز ارزها، بیت کوین اس و سایر ارزها تابعی از بیت کوین هستند؛ زمانی که قیمت بیت کوین صعودی باشد قیمت سایر رمز ارزهای نیز صعودی خواهد بود مثالش اتریوم هست که مانند بیت کوین به بالاترین سطح در تاریخ خود یعنی بالای ۲۱ هزار دلار رسید.

او بیان می‌کند: برای ورود به بازار رمز ارزها با توجه به پیچیدگی‌هایی که در این بازار وجود دارد به سه صورت می‌توان ورود پیدا کرد نخست از طریق ماینینگ یا استخراج هست که باید دستگاه ماینر خریداری و به اینترنت وصل شد تا بیت کوین استخراج شود که در ایران مشکلات خاص خودش را دارد دوم سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار رمز است که پیشنهاد می‌شود افرادی که پول اضافی دارند با توجه به پیش بینی‌هایی که مبنی بر صعودی بودن رمزارزها وجود دارد می‌توانند سرمایه گذاری کنند و در نوع سوم هم افرادی که تحلیل تکنیکال همچنین تحلیل فاندامنتال آموزش دیده‌اند می‌توانند در این بازار وارد شده و از طریق نوسان گیری سودهای خوبی داشته باشند ولی برای افرادی که دانش این کار ندارند ورود سخت و سرمایه گذاری خطرناک است.

سال رشد رمزارزها

بهنام سلطانی یکی دیگر از کارشناسان ارز دیجیتال نیز در این باره به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: سال 2017 رمز ارزها سقوط قیمتی شدیدی داشتند و این یک دوره گذار برای ارزهای دیجیتال بود ولی کمپانی‌های بزرگ جهانی حالا وارد این سیستم شده‌اند می‌توان گفت سال 2021 سال خوبی برای بازار رمزارزها به شمار می‌رود.

سلطانی تصریح می‌کند: اگر بازه یکساله را در نظر گرفته و رصد کنیم، بیت کوین کانال صعودی خود را حفظ کرده است. وقتی قیمت بیت کوین بالا می‌رود قیمت سایر ارزها هم افزایش خواهد داشت. او عنوان می‌کند: در حال حاضر قیمت بیت کوین روی 55 تا 60 هزار بازی می‌کند و پیش بینی افزایش قیمت تا پایان سال وجود دارد در مجموع در سال جاری ارز کاردانو، اتریوم، تزوس ویچین و زیلیکا رشد خوبی خواهند داشت.

این کارشناس ارز دیجیتال اذعان می‌کند: در بورس خیلی از افراد متضر شدند چون دانش نداشتند و از چارت و نمودار و بررسی آنها برای ورود به بورس اطلاع نداشتند، بازار ارزهای دیجیتال هم مانند بازار بورس نسازمند سطحی ازدانش است و اگر مردم قصد سرمایه گذاری داشته باشند بدون اطلاعات و دانش ضرر می‌کنند.

سلطانی خاطرنشان می‌کند: مردم باید پولی که نیاز ندارند وارد این بازار کنند درواقع خانه ماشین و طلا نفروشند تا سرمایه خود را وارد بازار کنند بلکه با سرمایه خرد وارد بازار شود و یک بازه زمانی شش ماهه تا یکساله برای سوددهی این سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.