آنچه در این چهار سال گذشت-8

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و مدیر منطقه 7 اقداماتشان را تشریح کردند

در ادامه گزارش از خدمات مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری، در این شماره صفحه مدیریت‌شهری، سیـــد احـــمد حـــسیـــنی‌نیا، مـــعاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و علی اصغر شاطوری مدیر منطقه 7 شهــرداری اصـــفــهــان، گـــزارشی از فعالیت‌ها و اقدامــات انـجــام‌شــده در این مجموعه‌هارا ارائــه دادنــد که در ادامه می‌خوانید.

شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه معاونت شهرسازی و معماری در کنار دیگر معاونت‌های شهرداری اصفهان با هدف زمینه‌های ساخت شهر اصفهان ایجاد شده است، گفت: مشــارکت و تلاش در زمینه‌های مربوط به برنامه‌ریزی، مطالعات و تحقیقات علمی، فنی، مهندسی و تخصصی، شهرسازی و معماری به این مــعاونــت واگــذار شـــده است. بنا به گفته سید احمد حسینی‌نیا، تهیه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی، رهبری، هـــدایت و نـــظـــارت بر ساخت‌و‌سازهای درون‌شهری شهر اصفهان، برنامه‌ریزی و هماهنگی همه امور مهندسی، معماری و اجرای ساخــت‌و‌سازهـــای شهری، تدوین ضوابط و مقررات اجرایی مربوط در حد قــوانین، وظایف، ضوابط مشخص و مصوب موجود از وظایف معاونت معماری و شهرسازی است.

گزارشی از عملکرد معاونت شهرسازی و معماری

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه یکی از وظایف اصلی معاونت شهرسازی نظارت بر اجرای ضوابط شهرسازی است، تصریح کرد: با توجه به منابع درآمدی شهرداری، عملکرد این حوزه بر درآمد شهرداری تأثیرگذار و مورد توجه قرار گرفته است. حــــسیــنی‌نـــیا در خـــصوص آمـــار پروانــه‌های صــادرشــده در شـهر اصفهان گفت: تعداد پروانه‌های صادر شده در این اداره در سال 96 به تفکیک نوع کاربری، حقوقی و حقیقی، 4882 پرونده بوده که در سال 99 به تعداد 5682 پرونده رسیده اســـت. بیـــشتریـــن تعداد پروانه‌های صادرشده در سال 99 در منطقه 8 به تعداد 700 پرونده رسیده است. در همین سال 5 هزار و 900 مترمربع پروانه صادر شده است که در سال 96 در حدود 4هزار مترمربع بوده است. بیشترین متراژ پروانه‌های صادر شده نیز در منطقه 6 شهرداری و بیش از 1000متر مربع بوده
است. او با بیان اینکه دفتر طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای، یکی از قـــدیمی‌تـــرین و اصـــلـــی‌تـــرین مدیریت‌های شهرداری و حوزه معاونت شهرســـازی و مـــعماری شهرداری اصفهان است، خاطر نشان کرد: این مجموعه با ماهیت اجرایی و کاربردی، مسئولیت‌های بسیار حساسی دارد و تأمین‌کننده بخش عمده‌ای از نیازهای شهرداری‌های مناطق 15 گانه و سایر سازمان‌ها و مدیریت‌های شهرداری اصفهان است.
حسینی‌نیا با اشاره به اینکه اجرای کمیسیون ماده 5، یکی از اقدامات این مجموعه است، افزود: در سال 96، 549 پرونده توسط این مجموعه به کمیسیون ماده 5 ارسال شده که این تعداد در سال 99 به 271 پرونده رسید. همچنین خروجی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان این دفتر درسال 96، 48 مصوبه و در سال 99، 54 مصوبه بوده است. او با بیان اینکه مدیریت معماری و طراحی شهری، یکی دیگر از وظایف معاونت شهرسازی و معماری است، اظهار کرد: مدیریت معماری و طراحی شهری از طیف عملکردی وسیعی برخوردار بوده و عمدتا عهده‌دار ایجاد شرایطی مساعد برای ارتقای کیـــفی مــحیط شـــهری اصـــفهان است. معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان افزود: پروژه‌های طراحی شهری در این مدیریت در سال 96، 10 پرونده و در سال 99، 22 پرونده بوده است.
حـــسیـــنی‌نــیا گـــفــت: بـــودجـــه مـــناســـب‌ســـازی مــــعابر بـــه‌ویــــژه پیاده‌روها در سال 99 رشد قابل توجهی پیدا کرده و پاسخ‌گویی به اعلام نیاز معلولان و مناسب‌سازی فضاهای شهری از طریق سامانه پیامکی معابر در سال 96 صفر بوده که در سال 99 به 5 عدد رسیده است. همچنین بازدید و کنترل و نظارت ستاد مناسب‌سازی در سال 96، 55 مورد بوده که این تعداد در سال 99 به 92 مورد رسیده است.

افزایش دفاتر تسهیلگری در محله‌ها

بنا به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان، اداره مطالعات و برنامه‌ریزی شهری از طریق انجام اقداماتی برای نظام توســـعه، نـــظام ارتــفاعی، نظـــام کاربری‌ها و معابر شهری، کنترل و پایش هوشمند ساخت‌وساز و انسجام فضای کالبدی شهر اصفهان، برای رسیدن به توسعه پایدار و اصلاح بافت‌های ناکارآمد شهری و به منظور هویت‌بـــخـــشی و ارتقـــای منزلت شهر و شهروندان برنامه‌ریزی می‌کند. حسینی‌نیا افزود: طرح‌های محرک توسعه تهیه‌شده در بافت ناکارآمد در سال 96 صفر بوده که در سال 99 به 16 عدد رسیده است. همچنین تعداد دفاتر تسهیلگری و نهاد توسعه محله نیز در سال 96 صفر بوده که در سال 99 به 7 مورد رسیده است. او در ادامه در خصوص عملکرد اداره شهر دوستدار کودک معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: با توجه به اینکه نیــازهـــای کـــودکان مطــابق با برنامه‌های کـــالبدی و اجـــتماعی شهر بوده است، اصفهان در دی ماه 1397 به عنوان پایلوت شهرهای دوستدار کودک کشور و در بهمن ماه 1399، در دومین گام، نشان شهر دوستدار کودک را برای اولین‌بار در کشور دریافت کرد. معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان، خاطر نشان کرد: این اداره در راستای مناسب‌سازی و بستر‌سازی شهر برای کودکان به منظور مشارکت اجتماعی و شکوفایی اســــتعدادهــای کودکان فــــعالیت می‌کند. افزایش بازتاب مسائل کودکان در رسانه‌ها، تشکیل کارگروه مشورتی از کودکان و تشکیل کمیته مشورتی با ذی‌نفعان حوزه کودک از جمله اقدامات این مجموعه
است.

7 درصد پرونده‌های کمیسیون، منجر به تخریب ساختمان می‌شود

حسینی‌نیا مدیریت کمیسیون‌های ماده 100 را یکی از مهم‌ترین مدیریت‌های معاونت معماری و شهرســـازی دانســـت و گــــفت: این کمـــیسیون مــرجـعی بــرای رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ ضوابط شهرسازی و ایمنی است. او اضافه کرد: تعداد 10794 رأی توسط کمیسیون در سال 96 صادر شده که این تعداد در سال 99 به 8951 رسید و بیشترین آرا برای مناطق 8 و 10 در سال گذشته صادر شد. معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان تصریح کرد: 5771 پرونده در سال 97 به کمیسیون ماده 100 ارسال شد که در سال 99 به 4670 پرونده رسید. بیشترین پرونده مربوط به مناطق 8، 4 و 15 مربوط بوده است. در سال 96 رأی تخریب 10 درصد ساختمان‌ها اعلام شد که این میزان در سال 99 به 7درصد رسید. بیشترین رأی تخریب ساختمانی مربوط به مناطق 5، 3 و 15 شهرداری است.

گزارشی از عملکرد منطقه 7 شهرداری

در ادامه علی‌اصغر شاطوری، مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان اقدامات این مجموعه را شرح داد. مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان گفت: منطقه 7 مساحتی بالغ بر 2هزار و 857 هکتار دارد که یک هزار و 357 هکتار آن در محدوده قانونی منطقه و یک‌هزار و 500 هکتار آن در حریم منطقه است. علی اصغر شاطوری افزود: حدود 40 درصد از مساحت این منطقه در محدوده قانونی منطقه و حدود 60 درصد آن در محدوده حریم شهر اصفهان واقع شده است و منطقه 7 وظیفه دارد این حریم را حفظ کند. او با بیان اینکه می‌توان منطقه 7 را به چهار پهنه، شامل بافت فرسوه توسعه‌یافته، محدوده در حال توسعه و محدوده حاشیه‌نشین تقسیم کرد، اظهار داشت: محدوده بافت فرسوده این منطقه در پنج محله شاهد، پوریای ولی، مولوی، فروردین و بابلدشت در جنوب بزرگراه شهید چمران در حدود 164 هکتار واقع شده است.
مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان اضافه کرد: محدوده توسعه‌یافته منطقه شامل محله‌های اشراق و برازنده و محدوده‌های در حال توسعه به چهار محله فدک، رحیم‌آباد، شهرک میلاد شهرک کاوه تقسیم می‌شوند؛ همچنین می‌توان برای محدوده‌های حاشیه‌نشین به محله شهرک ولیعصر و اراضی خارج از محدوده که در شمال شهر اصفهان است، اشاره کرد.

کمبود سرانه فضاهای ورزشی‌تفریحی در منطقه 7

شاطوری با بیان اینکه بودجه مصــوب ســال 1399 مــنطقه 7 حدود 100 میلیارد تومان بوده است، گفت: با تلاش همکاران در شهرداری منطقه 7، بودجه حدود 160 میلیارد تومان در سال 1399 محقق شد که تأثیر بسیاری در توسعه و سرعت پروژه‌های عمرانی، خدماتی و ترافیکی منطقه داشته است.
او با اشاره به چالش‌های موجود در سطح منطقه 7، اظهار کرد: سرانه فضاهای ورزشی‌تفریحی در منطقه 7 پایین‌تر از سایر مناطق است که با توجه به جمعیت جوان ساکن در این منطقه به فضاهای ورزشی و تفریحی نیاز بیشتری است که باید به این موضوع توجه
شود. او با بیان اینکه منطقه 7، یکی از مناطق در حال توسعه شهر است، افزود: موضوع حاشیه‌نشینی در شهرک ولیعصر، یکی از چالش‌های این منطقه است که با انجام اقدامات و توسعه پروژه‌های عمرانی، خدماتی، فــرهنگی، اجـــتمــاعی و ورزشی در شهرک ولیعصر در حال کمک به رفع معضلات و مشکلات هستیم.

 راه‌اندازی دفتر تسهیلگری و احیای بافت فرسوده

مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان با اشاره به معضلات و موانع بافت‌های فرسوده در شهر، بیان کرد: در این راستا منطقه 7 با مشارکت بخش خصوصی نسبت به راه‌اندازی دفتر تسهیلگری و احیای بافت فرسوده در خیابان لاله اقدام کرده است که در صورت مشارکت شهروندان و دیگر دستگاه‌های خدمات‌رسان شاهد روان‌سازی عبور و مرور و آزادسازی گلوگاه‌ها، خدمات‌رسانی بهتر و ایجاد مراکز امدادی و ایمنی خواهیم بود.
شاطوری با بیان اینکه تعریض کندروهای جنوبی و شمالی بزرگراه شهید چمران با هدف بهبود ترافیکی کندروها و مسیر اصلی بزرگراه چمران انجام می‌شود، گفت: عملیات اجرایی این پروژه شامل افزایش عرض کندروها از 7 متر به ۹ متر و شامل حدود 8 هزار مترمربع عملیات زیرسازی و آسفالت‌ریزی است. او اضافه کرد: این پروژه که از ابتدای اردیبهشت امسال آغاز شده تا پایان فصل تابستان تکمیل و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و تسهیل در عبور و مرور در رینگ سوم شهر را در پی خواهد داشت. هزینه اجرایی تعریض کندروهای جنوبی و شمالی بزرگراه شهید چمران، حدود ۲۸میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده که از محل اعتبارات شهرداری منطقه7 در سال جاری تأمین شده است.

 کیفیت و کمبود آب فضای سبز

مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان، کیفیت و کمبود آب فضای سبز را یکی دیگر از چالش‌های این منطقه دانست و اظهار کرد: این موضوع باعث شده در آبیاری و توسعه فضای سبز در سطح منطقه با مشکل مواجه شویم که با اقدامات زیربنایی در این حوزه، مانند احداث سه مخزن آب فضای سبز در جنوب بلوار فرزانگان با ظرفیت 7 هزار و 500 متر مکعب، احداث ایستگاه پمپاژ و احداث تصفیه‌خانه و خط کلکتوری از شمالی‌ترین نقطه منطقه تا جنوب منطقه در راستای حفظ و گسترش فضای سبز، این مشکل رفع خواهد شد.
شاطوری با اشاره به پروژه‌های درحال احداث منطقه اظهار کرد: احداث خیابان شهید عبدالرسول زرین (حدفاصل خیابان گلستان تا سعدی)، احداث خیابان موازی شهید احمدی (حدفاصل بلوار زیتون تا بزرگراه بعثت)، احداث فرهنگ‌سرای تخصصی کودک و نوجوان در خیابان شهدای فاطمیه و همچنین مجموعه فرهنگی، ورزشی و فضای سبز شاهنامه با مساحتی بالغ بر 17 هزار متر مربع شامل 2 هزار و 400 متر مربع فضای فرهنگی، 2هزار متر مربع فضای ورزشی و 12 هزار متر مربع فضای سبز در جنوب خیابان گلستان در دست احداث است. او با اشاره به احداث بوستان آرزو نیز به مساحت 9 هزار متر مربع در جنوب بزرگراه چمران گفت: با توجه به سرانه پایین فضای سبز در جنوب این منطقه تملک و اختصاص دو قطعه زمین به مساحت یک هزار و 700 متر و 4 هزار و 500 متر مربع در خیابان مولوی با کاربری فضای سبز در حال تملک و آزادسازی است.

 ظرفیت‌های گردشگری باغ فدک

مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری باغ فدک به عنوان تنها کمپ گردشگری شهر اصفهان تصریح کرد: ساماندهی و افزایش خدمات رفاهی و تفریحی در باغ فدک برای حضور گردشگران و شهروندان در دستور کار این منطقه است، همچنین ساماندهی گذرهای مجموعه بهاران (بالغ بر 30 گذر اصلی و فرعی)، ساماندهی گذر نسیم شمالی و شرقی در شمالی‌ترین نقطه منطقه با هزینه اعتبار حدود 7 میلیارد تومان در دست اجراست.
شاطوری با اشاره به پروژه‌های سال 1400، افزود: اصلاح و ساماندهی پل غیر همسطح دکتر شریعتی در ورودی شمال شهر اصفهان، احداث ایستگاه آتش‌نشانی در زمینی به مساحت دو هزار و 500 در میدان حج، تملک ایستگاه مترو شاهد و آزادسازی ادامه خیابان شهید احمدی در راستای کاهش بار ترافیکی خیابان گلستان و همچنین احداث فاز دوم خیابان شهید احمدی پیش‌بینی شده است. او تصریح کرد: امسال احداث و احیای فاز چهارم مادی چشمه خونین، احداث و احیای مسیر گردشگری مادی صفی‌میرزا، احداث و تکمیل شبکه مسیر دوچرخه، ساماندهی میدان بـــرازنده، بــازگـــشـــایی و روان‌سازی گـــلـــوگاه‌هــای مــحله‌هـــا، احداث پاتوق‌های محلی در سطح منطقه از دیگر اقدامات این منطقه است.

 احداث پارکینگ میدان قدس یکی از پروژه‌های محرک توسعه منطقه 7

مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان با بیان اینکه احداث پارکینگ میدان قدس یکی از پروژه‌های توسعه‌محور این منطقه است، خاطر نشان کرد: با توجه به وجود بیمارستان فیض و همچنین تردد زیاد شهروندان و نزدیک‌بودن به مرکز شهر و مراکز خرید، احداث این پارکنیگ علاوه بر نیاز منطقه، پروژه محرک توسعه در این نقطه از شهر است. شاطوری در خصوص تملک و آزادسازی پارکینگ 25 آبان در ورودی خیابان ادیب، گفت: تملک این پروژه با پیشرفت حدود 50 درصد انجام و مابقی آن در دست اقدام و توافق است. او با اشاره به برخی از پروژه‌های بهره برداری شده در سطح منطقه، اظهار کرد: احداث بوستان بهاران در خیابان گلستان به مساحت 28هزار متر مربع، احداث و سامــاندهی خیابان پوریای ولی، ساماندهی خیابان پرستار، ساماندهی مادی پرستار، ساماندهی مادی چشمه خونین فــاز 1-2، ساماندهی خیابـــان گـــلـــستان، سامـــانـــدهی ورودی و خیابان شهرک ولیعصر، نورپردازی پل غیرهمسطح شهید شاهمرادی و هـــمچـــنین مـــنـــاسب‌ســـازی و پیاده‌روسازی خیابان‌های سطح منطقه و... از دیگر پروژه‌های بهره‌برداری‌شده در این منطقه است.
مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان گفت: سردیس سردار شهید قربانعلی عرب همزمان با سالگرد این شهید در محل پل شهید عرب توسط این منطقه نصب شده و همچنین در 31 خرداد امسال همزمان با سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران، سردیس این شهید بزرگوار در پل شهید چمران نصب خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.