کتابخانه‌های اصفهان در آستانه تحول دیجیتال

رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه شهرداری اصفهان از اقدامات و تحولات تازه کتابخانه‌های شهرداری می‌گوید

«دلیلی برای داشتن منابع نیست، مهم دسترسی به آن منابع است.» این یکی از جملات کلیدی رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان است؛ جمله‌ای که لزوم حرکت از تفکر مالکیتی به سمت تفکر جایگزینی در امر کتاب را نشان می‌دهد. محور و بستر تحقق چنین هدفی هم ایجاد کتابخانه دیجیتال و کتابخانه‌های بدون دیوار است. با هدفگذاری‌های تازه مدیریت کتابخانه‌های شهرداری اصفهان می‌توان گفت این عرصه در آستانه یک تغییر بزرگ ایستاده است. تغییری که می‌تواند به طور کلی رویکرد سنتی به کتاب، کتاب داری و امانت کتاب را با تغییر روبرو کند و عرصه تازه‌ای را در مدیریت و اداره کتابخانه‌ها شکل دهد.

ایده نامیرا

گای فاکس از دیدن سربازانی که برای دستگیری‌اش آمده بودند، تعجب کرد؛ هنوز هم کسی نمی‌داند چه کسی نقشه‌اش را برای به هوا فرستادن پارلمان لو داده است. او می‌خواست پارلمان انگلیس را در روزی که جیمز اول افتتاحش می‌کند، منفجر کند و حداقل لندن ناامن‌تر از گذشته بشود. بعد از اعتراف گای فاکس تحت شکنجه، او و همدستانش جلوی همان پارلمان اعدام شدند و روز پنجم نوامبر، به روزی ماندگار و معروف به روز فاکس در بریتانیا تبدیل شد. انگار هنوز هم عروسک‌هایی را به شکل او درست می‌کنند و در آن روز آتش می‌زنند.

به دنیای هم‌ودو خوش آمدید

متصدیان «هم‌ودو» از شکل‌گیری و پرداخت برنامه‌شان می‌گویند

امروزه وقتی پای دغدغه به میان می‌آید، ناخودآگاه فارغ از تمام مسائلی که بزرگ‌سالان با آن سروکار دارند، به یاد نوجوانانی می‌افتیم که مخصوصا در این زمان کرونا دغدغه‌هایشان دوبرابر شده است؛‌ مشکلاتی مثل کلاس‌های آنلاین و کاهش سطح یادگیری، دغدغه‌های فکری و درونی و خیلی چیزهای دیگر که روزهایشان را خسته و خسته‌کننده‌تر می‌کند.  اما دغدغه‌های نوجوانان که در حساس‌ترین مرحله زندگی خود قرار دارند و در عصری به نام عصر تکنولوژی زندگی می‌کنند به اینجا ختم نمی‌شود و حتی بیشتر و بیشتر هم می‌شود و بالاخره باید در این وسط کسی گره کور این دغدغه‌ها را باز کند و اینجاست که نام «هم‌ودو» به‌میان می‌آید.

صفحه‌ها

اشتراک در اصفهان زیبا RSS