احسان امینی

بازخوانی تاریخ اقلیت

تازه‌ترین شماره مجله مدام به بیماری روانی و تاریخ اجتماعی بیمارستان اعصاب و روان در اصفهان می‌پردازد

واقعا چرا حالمان خوب نمی‌شود؟ احتمالا شما هم از خودتان این را پرسیده‌اید. چرا همیشه غمی آن عقب‌ها، در کنه وجودمان هست که نمی‌گذارد خنده یا شادی واقعی داشته باشیم...فوکو می‌گوید جنون مقوله‌ای اجتماعی و نه صرفا روان‌پزشکی است. او به فرایند اجتماعی به‌وجودآمدن گروه‌هایی مثل بیماران روانی توجه می‌کند. او جامعه‌ای را نشان می‌دهد که برای حفاظت از عقل و خرد، گروه‌هایی را که عقل را تضعیف می‌کنند به حاشیه می‌راند و طرد می‌کند...» این بخش‌هایی از مقدمه شماره دوم مجله تاریخی‌اجتماعی مدام است که در 342صفحه و در چهار بخش به موضوع بیماری روانی و تاریخ اجتماعی بیمارستان اعصاب و روان در اصفهان می‌پردازد.

طنین شبانه آواهای کلیسایی

گنجینه موسیقی ارمنیان جلفای نو در اصفهان افتتاح شد

محله جلفای اصفهان از حدود ۴۰۰ سال قبل تا کنون محور تحولات فرهنگی گوناگونی بوده که بخش‌هایی از آن در قالب موزه، پذیرای گردشگرانی است که به قصد آگاهی از این تحولات فرهنگی به اصفهان سفر می‌کنند. به‌منظور رونق و توسعه اقتصادی و حفظ فرهنگ و نگهداری آثار و ابنیه تاریخی محله جلفا، شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب ایران بر آن شده است در یکی از خانه‌های قدیمی جلفا متعلق به سده ۱۹ میلادی، مرکزی با محوریت هنر موسیقی ارامنه احداث کند. «گنجینه موسیقی ارمنیان جلفای نو» در حالی در ابتدای بهار امسال افتتاح شده که یکی از بخش‌های مهم این گنجینه یعنی اجرای زنده گروه‌های کر به دلیل شیوع کرونا تحقق نیافته است. «زویا خاچاطور» فعال فرهنگی و رئیس کارگروه پروژه تأسیس گنجینه موسیقی ارمنیان جلفای نو در گفتگو با «اصفهان زیبا آنلاین» از اهداف و رویکردهای این گنجینه موسیقی می‌گوید.

 

ادای دین به هنرمندان اصفهان

سردیس 11 هنرمند معاصر اصفهانی در خیابان چهارباغ بالا نصب شد

اگر اصفهان را با هنرمندانش بشناسیم و نقش آن‌ها را در شکل‌گیری هویت زیبایی شناسانه اصفهان بااهمیت تلقی کنیم، بیش‌ازپیش به لزوم ایجاد یک گذر فرهنگی برای شناخت آثار و زندگی هنرمندان بزرگ اصفهان پی خواهیم برد. نصب یازده سردیس از هنرمندان معاصر اصفهان در محور گردشگری چهارباغ بالا قدم کوچکی برای شناساندن بزرگان هنر اصفهان به شهروندان و البته گردشگران این شهر است. این پروژه به همت سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان و با همکاری هنرستان هنرهای زیبا و دبیری «محمد فخری» طراح و مجسمه‌ساز اجرایی شده است. سردیس‌های به نمایش درآمده در محور گردشگری چهارباغ بالا ادیشن دومی از آثار ساخته‌شده در سمپوزیوم سردیس‌های هنرمندان بزرگ اصفهان در سال 95 است. 

نزدیک به 80 عنوان برنامه در هفته فرهنگی اصفهان به صورت مجازی از سوم تا نهم اردیبهشت اجرا می‌شود
کتاب«سینماهشت» به روایت‌هایی از سینمای آزاد اصفهان می‌پردازد
میترا پورمعمار، پروانه سیلانی و مریم حسینی مدیران گالری‌های هنری از وضعیت گالری‌ها و دلیل نبود برنامه‌های آنلاین می‌گویند

هفته فرهنگی مجازی اصفهان

نزدیک به 80 عنوان برنامه در هفته فرهنگی اصفهان به صورت مجازی از سوم تا نهم اردیبهشت اجرا می‌شود

 دومین سال است که کرونا هفته فرهنگی اصفهان را در بهترین زمان تقویمی اصفهان یعنی اردیبهشت تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ برنامه‌هایی که هریک رنگ و رونقی به شهر می‌بخشید و شهروندان اصفهانی را در یک ضیافت بزرگ میزبانی می‌کرد. هفته فرهنگی اصفهان که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان چندسالی است برگزار می‌شود، امسال هم به فضای مجازی کوچانده شده است و شهروندان ازطریق پلتفرم‌های فضای مجازی می‌توانند شاهد و ناظر برنامه‌های متنوع این رویداد فرهنگی و هنری باشند. در هفته فرهنگی اصفهان 80 عنوان برنامه در قالب‌های متنوع هنری و فرهنگی تدارک دیده شده است.

بازخوانی تاریخ رفقای هشت‌میلی‌متری

کتاب«سینماهشت» به روایت‌هایی از سینمای آزاد اصفهان می‌پردازد

جنبش سینمـــــای آزاد ایران یکی از قدرنادیده‌ترین جنبش‌ها و دوره‌های سینمایی تاریخ سینمای ایران است، دوره‌ای که در آن مفهوم سینمای مستقل در تمام طول تاریخ سینمای ایران به‌غایت خودش نزدیک می‌شود و پایه‌های فیلم‌سازی فیلم کوتاه در دهه‌های بعد از خود را شکل می‌دهد. بازخوانی دوباره این جنبش در سال‌های اخیر توسط برخی مراکز تخصصی و گروه‌های سینه فیلی به دلایل مختلف پیگیری شده است.  دفتر تخصصی سینمای سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان یکی از این مجموعه‌هایی است که متمرکزترین مطالعات را روی سینمای آزاد ایران و اصفهان شکل داده است.

نمایشگاه مجازی، گالری‌های اصفهان را نجات نمی‌دهد

میترا پورمعمار، پروانه سیلانی و مریم حسینی مدیران گالری‌های هنری از وضعیت گالری‌ها و دلیل نبود برنامه‌های آنلاین می‌گویند

سیزده ماه از همه‌گیری کرونا می‌گذرد و به نظر می‌رسد مشاغل و حرفه‌های هنری چاره‌ای جز سازش و زندگی با شرایط دشوار کرونا ندارند. واقع‌بینی حاصل از نامعلوم بودن زندگی در زیر سایه شوم کرونا دو راه پیش رو می‌گذارد: تعطیلی و تسلیم‌شدن یا کنار آمدن با ایده و طرح‌هایی که حداقل‌ها را تأمین می‌کند. طرح حداقلی گالری‌های هنری هم برگزاری نمایشگاه‌هایی به‌صورت مجازی است؛ نمایشگاه‌هایی که چندان هم موردعلاقه مدیران گالری‌ها و هنرمندان نیست. حالا و پس از آزمون‌وخطاهایی که در عرصه نمایشگاه مجازی شکل گرفته است، با سه نفر از مدیران گالری‌ها در اصفهان یعنی میترا پورمعمار، پروانه سیلانی و مریم حسینی درباره موفقیت یا عدم‌موفقیت نمایشگاه‌های مجازی و آنلاین و همچنین شرایط کنونی گالری‌ها گف‌توگو کردیم.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - احسان امینی