احسان ناجی

ورزش با نظر پزشک خطرات را کمرنگ می‌کند

ارتباط پزشکی و ورزش، ارتباطی دوسویه، تنگاتنگ و نزدیک است. ورزش و فعالیت‌های بدنی، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ارکان سبک زندگی‌‌(LIFESTYLE)  همیشه مدنظر پزشکان قرار داشته است. بر اساس نظر محققان و کارشناسان نیز تا 50‌ درصد علل و عواملی که مانع ارتقاء سلامت فرد و جامعه می‌شوند، مربوط به مجموعه عواملی است که از آنها به عنوان «سبک زندگی» یاد می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم؛ چاقی، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه ناسالم و غیربهداشتی، آلودگی هوا، آلاینده‌های محیطی، استرس و اضطراب فزاینده زندگی امروزی و... که نقش آنها در بروز و شیوع بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌ها و... ثابت شده است، از اشکالات سبک زندگی هستند اما با اصلاح آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد و یا روند درمان آنها را سرعت بخشید. 
 

سه شیرهای ناکام

نگاهی به ناکامی‌های تیم ملی انگلستان و بررسی دلایل آن
انگلستان نخستین محل شکل گیری و گسترش فوتبال است و از آغاز این ورزش جهانی و هیجان انگیز، نزدیک به 160 سال گذشته و با قاطعیت می‌توان بیان کرد که انگلستان در شروع و پس از آن در نوآوری‌های این ورزش بسیار تاثیر گذار بوده است.نخستین جوانه‌های شکل گیری فوتبال در کشورهای مختلف جهان همچون هلند، برزیل، آرژانتین و اتریش نیز به دست مربیان انگلیسی و یا دانش آموختگان آن کشورها در بریتانیا شکل گرفته است. این موضوعات سالیان سال دلیل فخر فروشی انگلیسی‌ها بوده و حتی در بدترین شرایط فوتبالی خودشان نیز از آن برای اعاده حیثیت فوتبالی خود استفاده می‌کردند، اما با این حال تیم ملی این کشور یکی از بزرگترین ناکام‌ها در تمام طول تاریخ بوده است

رژه نیروهای مسلح در اصفهان

مراسم رژه نیروهای مسلح در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد. 

ثروت‌های جزیره ایرانی رو به نابودی می‌روند
مسیر گردشگری کازرون، جره و بیشاپور را این‌روزها دریابید

بریم به درک

گشت‌وگذاری در چابهار، دنیای متفاوت گردشگری ایران

چند سالی است که تور چابهار با برقراری امنیت کامل در استان سیستان و بلوچستان خواهان زیادی پیدا کرده است و هر سال در نیمه دوم سال با رشد آمار مسافران و کیفیت سفر به شهرت بیشتری دست پیدا می‌کند. در این میان روستای «درک» از مهم‌ترین جاذبه‌های دوست‌داشتنی و آرامش‌بخش آن محسوب می‌شود که با توجه به دوری مسیر و جاده به نسبت نامناسب آن خیلی سخت اجرا می‌شود؛ با این‌حال با توجه به درخواست زیاد مسافران در بیشتر پکیج‌های ارائه‌شده گنجانده می‌شود. وصف آن را تلاقی کویر و دریا نامیده‌اند. در اصل واژه کویر برای آن به طور کامل اشتباه است و تپه‌های رمل یکی از اشکال بیابانی است و قیاس کویر که پدیده‌ای ژئومورفولوژیک است با بیابان که پدیده‌ای اقلیمی است، از پایه و اساس اشتباه است.

حمله گردشگرانه به قلعه پرتغالی‌های هرمز!

ثروت‌های جزیره ایرانی رو به نابودی می‌روند

هرمز جزیره رنگارنگ که حاصل گنبد نمکی عظیمی است و باوجود، داشتن حدود هشتاددرصد کانی‌های دنیا و خلق رنگین‌کمان زمینی محبوبیتی خاص در بین طبیعت‌گردان ایران و زمین‌شناسان جهان یافته است. این تنها امتیاز هرمز نیست و هرمز دارای یکی از زیباترین قلعه‌های به‌یادگارمانده از استعمار پرتغالی‌ها بود. از فعل بود استفاده کردم؛ چون هنگامی‌که با درب بسته و چهره مرمت‌کاری‌شده آن مواجه شدم، بیشتر حس خانه‌ای در یکی از محله‌های معمولی شهر را داشتم. نمی‌دانم مرمت‌کاران آن را از کجا انتخاب کرده‌اند و دلیل موافقت با چنین طرحی چه چیزی می‌تواند باشد. کمی دور و نزدیک شدم تا باور کنم واقعا این اتفاق در حال افتادن است که نگهبان قلعه مرا فراخواند و از من خواست از قلعه فاصله بگیرم. مردم محلی داشتند سراغ قایق‌هایشان می‌رفتند تا سراغ دریا بروند و رزقی از آن بگیرند بی‌آنکه بدانند چه بر سر ثروت عظیم و یادگار از اجدادشان آمده است.

دیدار توریستی با نرگس و شاپور

مسیر گردشگری کازرون، جره و بیشاپور را این‌روزها دریابید

نیمه دی تا اواخر بهمن، فصل زیبایی برای کازرون است. زمانی که در اصفهان بادهای سرد آخرین تلاش‌های خود را برای ادامه مهمانی زمستان می‌کنند، در کازرون نسیم گرم و سرسبزی رؤیایی در انتظار مسافران خوش‌ذوق است. شهری پر از جاذبه‌های باستانی و تاریخی کهن که با هجمه‌ای از شاهکارهای گذشتگان، زیبایی را به رخ ما می‌کشد. مکانی که تصور آن نیز ما را در رؤیایی شیرین فرو خواهد برد. هرچند بـخش گردشگری آن و سازمان‌دهی جشنواره کار بیشتر همراه با مدیریتی قوی‌تر را طلب می‌کند، با این حال لابه‌لای روزمرگی و آلودگی‌های هوای زمستان، مقصدی جذاب برای اصفهانی‌هاست که می‌توانند به‌عنوان مقصد سفر، خود را در آغوش گل‌های نرگس بیابند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - احسان ناجی