افسانه دهکامه

نذری امام‌حسین(ع) یا کمک به نیازمندان؟

به محرم که نزدیک می‌شویم، هجمه‌ روانی و شبهه‌های برخی افراد به آیین‌های دینی آغاز می‌شود. نذری و خرج‌دادن برای امام‌حسین(ع) یکی از این رسوم است که سالیان سال است نه‌تنها از رونق نیفتاده، بلکه پرشورتر از قبل نیز برگزار می‌شود.
 

کودکان جهان در دام تبلیغات سیگار

نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌‌دهد که بزرگ‌‌ترین شرکت‌‌های چندملیتی دخانیات، کودکان را هدف تبلیغ محصولات خود قرار داده‌‌اند و در 42 کشور عمدتا کم‌‌درآمد یا با درآمد متوسط، در نزدیکی پارک‌‌ها و شهربازی‌‌ها به تبلیغ سیگار می‌‌پردازند.

سهم مدالی اصفهان از قونیه

رقبت ورزشکاران اصفهانی در پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در شرایطی پایان یافت که در برخی رشته‌ها ورزشکاران استان در حد انتظار ظاهر نشدند؛ اما در برخی دیگر از رشته‌ها، نتیجه به‌دست‌آمده فراتر از انتظارات بود.
 
کتاب بازگشت به پنج‌رود، روایتی خیال‌انگیز از زندگی رودکی، پدر شعر فارسی است
نگاهی به شاهکار «یکی بود یکی نبود» محمدعلی جمالزاده
دو کتاب که می‌توانند شما را از این رو به آن رو کنند!

با صدهزار مردم تنهایی

کتاب بازگشت به پنج‌رود، روایتی خیال‌انگیز از زندگی رودکی، پدر شعر فارسی است

رودکی بیشتر از هر شاعر و نویسنده دیگری بر زبان و ادبیات «پارسی» حق آب و گل دارد؛ اما کمتر از هر شاعر دیگری درباره ‌او اطلاعات موجود است. همین ابهام باعث شده زمانه و زندگی‌اش نه‌تنها برای پژوهشگران، بلکه برای مردم عادی هم جذاب باشد.

فارسی شکر است

نگاهی به شاهکار «یکی بود یکی نبود» محمدعلی جمالزاده

حدود صدسال پیش (سال ۱۳۰۰) کتابی (در برلین) منتشر شد که آن را آغازگر سبک نوین داستان‌نویسی در ایران می‌دانند: یکی بود یکی نبود  اثر محمدعلی جمالزاده. این کتاب مجموعه‌ هفت داستان کوتاه است به این شرح: فارسی شکر است، رجل سیاسی، دوستی خاله‌خرسه، درد دل ملا قربانعلی، بیله دیگ بیله چغندر، ویلان‌الدوله و کباب غاز. به غیر از یکی از داستان‌ها (ویلان‌الدوله) سایر داستان‌ها از زبان راویان اول شخص که مردند، بیان می‌شوند. تقریبا در تمام داستان‌ها گویی روح خود جمالزاده، به صاف و سادگی خودش، حلول می‌کند و شروع به حرف‌زدن و روایت‌کردن می‌کند.

سبزِ سبزم، ریشه دارم

بعد از مدت‌ها که داستان‌های تقریبا طولانی و کتاب‌های مفصل خوانده بودم، داستانی به دستم رسید با 50 صفحه. پشت جلد کتاب درباره الگا توکارچوک نویسنده لهستانی کتاب نوشته بود و اینکه در سال 2018 جایزه نوبل گرفته و ابتدای کتاب هم مقدمه‌ای درباره کتاب‌های برج بابل نشر چشمه آمده بود. با یک‌بار نشستن و برخاستن توانستم کل داستان را بخوانم. فضای داستان من را به یاد داستان‌های ایتالو کالوینو انداخت؛ به‌خصوص ویکنت دونیم‌شده‌اش.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - افسانه دهکامه