افسانه صادقی مترجم

نذری امام‌حسین(ع) یا کمک به نیازمندان؟

به محرم که نزدیک می‌شویم، هجمه‌ روانی و شبهه‌های برخی افراد به آیین‌های دینی آغاز می‌شود. نذری و خرج‌دادن برای امام‌حسین(ع) یکی از این رسوم است که سالیان سال است نه‌تنها از رونق نیفتاده، بلکه پرشورتر از قبل نیز برگزار می‌شود.
 

کودکان جهان در دام تبلیغات سیگار

نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌‌دهد که بزرگ‌‌ترین شرکت‌‌های چندملیتی دخانیات، کودکان را هدف تبلیغ محصولات خود قرار داده‌‌اند و در 42 کشور عمدتا کم‌‌درآمد یا با درآمد متوسط، در نزدیکی پارک‌‌ها و شهربازی‌‌ها به تبلیغ سیگار می‌‌پردازند.

سهم مدالی اصفهان از قونیه

رقبت ورزشکاران اصفهانی در پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در شرایطی پایان یافت که در برخی رشته‌ها ورزشکاران استان در حد انتظار ظاهر نشدند؛ اما در برخی دیگر از رشته‌ها، نتیجه به‌دست‌آمده فراتر از انتظارات بود.
 

با کسی که به خودکشی فکر می‌‌کند، چه کنیم؟

فرض کنید یکی از دوستانتان به‌‌تازگی بحران‌‌هایی را تجربه کرده است. به او پیامک می‌‌دهید و جویای احوالش می‌‌شوید و او پاسخ می‌‌دهد: «از خودم متنفرم! تمام روز به اشتباهاتم فکر می‌‌کنم. دنیا بدون من جای بهتری می‌‌شد! حداقل خودم دیگه این‌قدر عذاب نمی‌‌کشیدم!» درست است که دوست شما مستقیم به موضوع خودکشی اشاره نمی‌‌کند، اما مضمون صحبت‌‌هایش نگران‌‌کننده است. 

 

گرما با سلامت روان ما چه می‌‌کند؟!

موج‌‌های گرما سلامت جسمی و روانی ما را به‌‌شدت متأثر می‌‌کنند. شاید بتوان این دوره‌‌های افزایش مفرط دما را کابوس پزشکان دانست؛ چون پژوهش‌‌های اخیر نشان می‌‌دهد که وقتی درجه‌‌حرارت از 5 درصد بالایی گستره عادی خود عبور می‌‌کند، شاهد افزایشی 10 درصدی در میزان مراجعه به اورژانس بیمارستان‌‌ها هستیم؛ اما گرمای هوا فقط جسم ما را درگیر نمی‌‌کند؛ بلکه به‌‌طور خاص بر افرادی تأثیر می‌‌گذارد که از اختلال‌‌ها و بیماری‌‌های روانی رنج می‌‌برند.

آدم چند تا دوست لازم داره؟!

سال‌‌هاست که روابط دوستی در بسیاری از کشورهای جهان سیر نزولی به خود گرفته و همه‌‌گیری کرونا نیز این روند را تسریع کرده است. سه دهه قبل، در نظرسنجی انجام‌‌شده توسط مؤسسه گالوپ در ایالات‌‌متحده، 3 درصد از آمریکایی‌‌ها گفتند که هیچ دوست صمیمی و نزدیکی ندارند. 

اشتراک در RSS - افسانه صادقی مترجم