اقتصاد

ترکیه برای سرمایه گذاران ایرانی جذاب می‌ماند؟

تاثیرات لیست خاکستری بر خرید ملک و مهاجرت ایرانیان

گروه ویژه اقدام مالی ترکیه را در لیست خاکستری قرار داده است. این اقدام به تعبیر عده‌ای منجر می‌شود تا خرید و فروش ملک برای ایرانیان در ترکیه دشوار شود و جذابیت سرمایه‌گذاری در این کشور کاهش پیدا کند. در واقع یکی از پیش‌بینی‌ها این است که با ورود ترکیه به لیست خاکستری تجارت و جذب سرمایه‌گذار برای ترکیه‌ای‌ها سخت و یا ناممکن می شود. درمقابل اما به زعم  برخی تحلیگران اقتصادی حتی با ورود ترکیه به لیست خاکستری به دلیل شرایط مناسب‌تر اقتصاد ترکیه در مقایسه با ایران، این کشور جذابیت خود را برای سرمایه گذاران از دست نخواهد داد و روند سرمایه‌گذاری در این کشور چندان هم تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

پاییز پرتقاضا برای زمین‌های اصفهان

بازار مسکن اصفهان در جهت جهش تولید مسکن داغ شد

سیمان کیسه‌ای 28هزارتومانی یا میلگرد کمتر از کیلویی 20هزار تومان جان دوباره‌ای به ساختمان‌سازی بخشیده است. طی ماه‌های گذشته، مصالح ساختمانی با نوسان‌های سنگینی همراه بود تا برای مثال، سیمان در بازار سیاه به کیسه‌ای 93هزار تومان برسد. حالا با کاهش قیمت مصالح ساختمانی، فعالان بازار مسکن گزارش می‌دهند دیدوبازدید از زمین‌های خالی و خانه‌های کلنگی شهر اصفهان افزایش یافته است. هنوز حجم معامله زمین‌های اصفهان افزایش چندانی پیدا نکرده است؛ ولی بازاریان مدعی‌اند تقاضا برای دیدوبازدید زمین و خانه کلنگی افزایش‌یافته و اگر قیمت مصالح ساختمانی ثابت بماند، شاید یک پاییز پرتقاضا برای زمین‌های اصفهان رقم بخورد.

انتظار پاییزی برای افت قیمت خودرو

رکود سنگینی بر بازار خودرو حاکم است

آیا قیمت‌ها در بازار خودروی اصفهان با آزادسازی واردات رابطه دارد؟ فعالان بازار معتقدند آزادسازی واردات خودرو بر افزایش عرضه و افت نسبی قیمت خودروهای داخلی و خارجی تأثیرگذار است. در طول سه سال گذشته قیمت خودرو همراه با نوسان‌های ارزی بالا و پایین رفت؛ ولی از زمان انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی واردات خودرو، قیمت انواع خودروهای ایرانی و خارجی به‌رغم افزایش نرخ دلار، ثابت مانده است. حالا فعالان بازار و فروشندگان چشم امید به آزادسازی واردات اتومبیل‌های خارجی دوخته‌اند تا شاید با پایان سال، قیمت‌ها در بازار خود نزولی شود.

عرضه ماگ و فنجان با قیمت میلیون‌تومانی در بازار اصفهان
کالاهای بهداشت دهان در اصفهان در چه بازه قیمتی قرار دارند؟
گفت‌وگوی اصفهان زیبا با علیرضا سلطانی تحلیلگر و مسعود دانشمند رئیس خانه اقتصاد ایران

ماگ‌هایی به قیمت یک سرویس چینی

عرضه ماگ و فنجان با قیمت میلیون‌تومانی در بازار اصفهان

ماگ یا لیوان شخصی در گذشته با قیمت پایینی به فروش می‌رسید و حداکثر قیمت آن‌ها 10 و 20 هزار تومان بود. ولی افزایش تقاضا و تنوع بالای این ظروف موجب شده ماگ به ارزانی سابق نباشد و اگر اتیکت‌های چندصدهزارتومانی تا دو سه میلیون تومانی را روی جعبه ماگ‌ها مشاهده کردید، تعجب نکنید! درحال حاضر ماگ‌های ساده و دست‌ساز با قیمت 10 تا 800 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. ماگ‌های وارداتی نیز به‌تازگی سهم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند و سه تا 70 دلار قیمت دارد. همچنین دسته‌ای از ماگ‌های میلیونی هوشمند بوده و مجهز به حفظ و تغییر دمای نوشیدنی برای ساعت‌هاست.

مسواک‌زدن به قیمت لاکچری

کالاهای بهداشت دهان در اصفهان در چه بازه قیمتی قرار دارند؟

رشد سنگین قیمت‌ها در بازار محصولات بهداشتی، تقاضا برای کالاهای تولید داخل را در اصفهان افزایش داد. مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و دهان‌شویه‌هایی با قیمت کمتر از 50 هزار تومان پرفروش‌ترین کالاهای بهداشت دهان به شمار می‌رود. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد کالاهای بهداشت دهانِ لوکس با قیمت چندصدهزار تومانی تنها در تعداد کمی از داروخانه‌های شهر به صورت محدود عرضه می‌شود. قیمت پایین بعضی برندهای ایرانی در زمینه کالاهای بهداشتی دهان موجب شده تقاضای برای آن افزایش یابد و فعالان بازار عقیده دارند در بازار محصولات بهداشتی اصفهان هرگز این برندها این‌قدر پرتقاضا نبوده‌اند.

اقتصاد ایران منهای دلار؟

گفت‌وگوی اصفهان زیبا با علیرضا سلطانی تحلیلگر و مسعود دانشمند رئیس خانه اقتصاد ایران

 شرایط اقتصاد ایران قرار است با حذف دلار بهبود پیدا کند. وزیر صمت با صراحت دراین‌باره سخن گفته و در جمع فعالان اقتصادی بر ضرورت خارج‌کردن دلار از اقتصاد ایران تأکید کرده است. این اقدام یکی از دیدگاه‌های احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، هم هست. کارشناسان می‌گویند حذف دلار از اقتصاد ایران شدنی نیست. بیش از 50درصد تبادل‌ها با دلار انجام می‌شود و این تصمیم موجب محدودیت تجارت ایران با کشورهایی می‌شود که دلار همچنان در اقتصاد آن‌ها قدرت‌نمایی می‌کند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اقتصاد