بازار

کلاه رسیدساز بر سر کاسبان اصفهانی

رسیدهای پرداخت جعلی چطور رایج شده‌اند؟

«دانلود نرم‌افزار رسیدساز اندروید»؛ با واردکردن این عبارت در موتورهای جست‌وجوی اینترنت به انبوهی از لـیـسـت‌هـــای دانـلـود بـرمی‌خورید؛ نرم‌افزارهایی تخصصی درزمینه ساخت رسیدهای جـعـلـی پـرداخـت. ایــــن نرم‌افزارها رسیدهای پرداخت وجه را شـــبـیـه به رســــیـدهــای پــرداخــت اپلیکیشن‌هایی مانند آپ با مشخصات کاملی شامل شماره ارجاع و حتی نام صاحب کارت مقصد می‌سازند! این نرم‌افزارها تا چند سال قبل با هدف شوخی استفاده می‌شد؛ ولی به راهی برای کلاهبرداری تبدیل شد. امروز در بازار شهر اصفهان بسیاری از بازاریان فریب انواع مختلفی از نرم‌افزارهای رسیدساز را خورده‌اند.

جان دوباره شغل‌های ورشکسته از کرونا

بازگشت رونـق نسبی به بازارهای مختلف در ماه‌های رجب و شعبان

ماه‌های رجب و شعبان مصادف با زمان برپایی سوروسات عروسی است و هر سال زوج‌های زیادی یکی از مناسبت‌های این دوماه را برای برپایی مراسم عروسی خود انتخاب می‌کنند. ستاد مقابله با ویروس کرونا نیز به دنبال این موضوع و درنظرگرفتن کسادی بیش از حد بازارهای مختلف، مجوز بازگشایی تالارها را پس از حدود یک سال صادر کرد. صدور این مجوز منجر به رونق نسبی بازار تالار و باغ‌ها، آتلیه‌های عکاسی، گل‌فروشی و مزون‌های لباس عروس شده است و شغل‌های ورشکسته از کرونا دوباره جان نصفه‌نیمه‌ای پیدا کرده‌اند.

دود گرانی شکر در چشم بازارهای وابسته

رشد نرخ شکر چه تأثیری بر بازارهای مکمل آن دارد؟

قیمت شکر درطول سال جاری تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون کمبود تولید شکر داخلی، تغییرات هزینه حمل‌ونقل، رشد نرخ ارز جهت واردات شکر خارجی و... چند بار دچار تغییرات شد. داستان گرانی شکر هنوز ادامه دارد و در طول ماه گذشته افزایش قیمت شکر در بازارهای جهانی و کم‌شدن ذخایر داخلی باعث افزایش 45درصدی نرخ شکر در بازار اصفهان شد. از آنجا که شکر کالایی مکمل محسوب می‌شود، دود گرانی آن به چشم بازارهای دیگر مانند شیرینی، پولکی و نبات، تنقلات بسته‌بندی و... می‌رود و باعث رشد قیمت در بازارهای وابسته به شکر شده است.

با انتشار اخبار خاموشی‌ها بازار وسایل شارژی رونق یافت
زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟

رونق بازار دوچرخ‌ها با گرانی چهارچرخ‌ها

قیمت سرسام‌آور خودرو در یکی دو سال گذشته افزایش تقاضا برای خرید موتورسیکلت را به دنبال داشت. آمارها نیز از رشد ۸۰ درصدی تولید موتور سیکلت در سال 99 نسبت به سال 98 حکایت می‌کند. البته خرید موتورسیکلت تنها مختص کسانی نیست که پول خرید خودرو را ندارند و افراد زیادی برای کاهش مخارج خودرو مانند هزینه سوخت، تعمیرات و... خرید موتورسیکلت را ترجیح می‌دهند. خرید یک موتور سیکلت صفرکیلومتر خارجی بیش از 100 میلیون تومان آب می‌خورد؛ ولی با کمتر از 30 میلیون تومان می‌توان یک موتور تولید داخل تهیه کنید. بازار موتورسیکلت‌های دست دوم نیز به دلیل قیمت مقرون به صرفه میزبان مشتریان بیشتری است.

برای روزهای بی‌برقی

با انتشار اخبار خاموشی‌ها بازار وسایل شارژی رونق یافت

کمتر از دوماه از سال سپری می‌شود و هر روز اخباری درباره کمبود برق به گوش می‌رسد. طبق گفته‌های مصطفی رجبی‌مشهدی، سخن‌گوی صنعت برق کشور، حدود ۳۴ درصد میزان مخازن برق آبی‌ها نسبت به سال گذشته کمتر است. بااین‌حساب، قطعی برق اصفهان در تابستان 1400 دور از انتظار نخواهد بود. به دنبال این مسئله، بازار کالاهایی مانند لامپ یواس‌بی، دستگاه یوپی اس و پنکه شارژی رونق یافته است. لامپ‌های یواس‌بی و پنکه شارژی در شمار کالاهای قیمت مناسب قرار می‌گیرند که روشنایی و تهویه هوا در زمان قطعی برق را تأمین می‌کنند. دستگاه‌های یوپی‌اس نیز قادر به تأمین برق وسایل بزرگ‌تر مانند پکیج هستند.

ایرتگ اپل، مهمان ناخوانده آمریکایی در بازار اصفهان

با وجود مشکلات ارزی که منجر به اختلال در بازار کالاهای اساسی مانند روغن و شکر شد و تحریم‌ها که واردات داروهایی مانند انسولین را به بن‌بست کشاند، ایرتگ، محصول جدید اپل هم‌زمان با بازارهای جهانی به ایران و اصفهان رسید. تجربه نشان داده نه کرونا، نه مشکلات اقتصادی و نه تحریم‌ها، هیچ‌کدام تهدیدی برای واردات محصولات این برند آمریکایی ندارند و حالا نوبت به ایرتگ، یکی از جنجالی‌ترین محصولات اپل رسید تا همراه با کیف‌های گران‌قیمتش وارد بازار اصفهان شود. ایرتگ یک ردیاب است که روی کالاهای مختلف مانند دسته‌کلید، کیف یا امثال این‌ها قرار می‌گیرد تا اگر آن‌ها را گم کردیم، ایرتگ محل آن‌ها را به گوشی آیفون نشان دهد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بازار