محیط زیست

دستگاه قضا در ترازوی قضاوت

از یکم تا هفتم تیرماه، هم‌زمان با سالگرد شهادت معمار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، شهید آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی و 72تن از یاران صدیق انقلاب که باعنوان هفته قوه‌قضائیه نام‌گذاری شده است، عملکرد و دستاوردهای این قوه در طول یک سال در معرض دید صاحبان حقیقی انقلاب قرار می‌گیرد. به این بهانه مروری خواهیم داشت بر شاخص‌ترین اقدامات قوه‌قضائیه با ریاست غلامحسین محسنی‌اژه‌ای.

درمان طبیعی برای رفلاکس معده

نگاهی به اختلال‌های دستگاه گوارشی
بسیاری از ما پس از غذاخوردن دچار رفلاکس معده می‌شویم و از این لحاظ نگران و کلافه هستیم. دراین‌صورت بهتر است بدانید دلیل این اختلال چیست و چطور می‌توان از راه طبیعی و ساده خود را درمان کرد. راهکارهایی در پزشکی وجود دارد که با خوردن داروهای شیمیایی این مسئله به طور موقت حل می‌شود؛  اما در طب سنتی به درمان و رفع این مشکل توجه ویژه شده است. بدین‌منظور نظر جواد کاردانپور، محقق طب‌سنتی و مشاور تغذیه سالم را جویا شدیم که می‌توانید  مطالعه کنید.
 

چهارباغ؛ الگوی بلوارهای غربی

گفت‌وگو با محمدحسین فروغی، پژوهشگر، درباره معماری چهارباغ اصفهان
دکتر محمدحسین فروغی، پژوهشگر، مؤلف و دانش‌آموخته دکتری تاریخ است که چندی قبل در نشست «چهارباغ؛ از دیروز تا امروز» در موزه گرمابه علیقلی‌آقا به تاریخ شکل‌گیری خیابان چهارباغ پرداخته بود. به بهانه این نشست که  به همت مرکز اصفهان‌شناسی و خانه  ملل سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شده بود، به سراغ او رفتیم تا پرسش‌هایی را درباره پیدایش خیابان چهارباغ و کارکردهای آن مطرح کنیم. این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
 
بررسی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیستی پدیده فرونشست در اصفهان
به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم
کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است

شرایط آب‌های سطحی مطلوب نیست!

بررسی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیستی پدیده فرونشست در اصفهان

آمارها و اعداد متفاوتی از نرخ فرونشست زمین در مناطق مختلف اصفهان منتشر شده و مطابق آخرین آمار، نرخ سالانه فرونشست زمین در اصفهان ۱۸,۵ سانتیمتر است. 

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

تیر تغییرات اقلیمی بر پیکر زاینده‌رود

کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است
گــرمایش زمیــن و اثــرات آن بــر سایـــر پارامترهای اقلیمی در مناطق مختلف استان و  به‌خصوص بالادست حوضه زاینده‌رود  که تأمین‌کننده اصلی منابع آب منطقه است، کاملا آشکار است. کاهــش 10‌درصدی بــارش در نیــم‌قرن اخیـر، کاهـش ضـریب بـرفی منطقــه ازحدود 0,75 به کمتر از 0,2، افزایش دمای میانگین فصول زمستان، کاهش بارش فصل زمستان و افزایش بارش در فرم باران در بهار، همگی از نشانه‌های بارز این موضوع است؛ بنابراین تغییر اقلیم مهم‌ترین عامل طبیعی مؤثر در بروز وضعیت فعلی حوضه زاینده‌رود است. گسترش روزافزون فعالیت‌های صنعتی به‌دلیل افزایش جمعیت جهان، استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی و تغییر کاربری اراضی، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، به‌خصوص CO2 شده است. انتشار روزافزون گازهای گلخانه‌ای، توازن انرژی زمین را برهم زده و موجب گرم‌شدن کره زمین می‌شود. پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم حاصل از آن، اثرات فراوانی بر سامانه‌های مختلف نظیر منابع آب، کشاورزی و محیط‌زیست دارد. تحلیل اثرات تغییر اقلیم بر پارامتر دما و بارش حوضه زاینده‌رود نشان از تأثیرات این پدیده بر اقلیم حوضه زاینده‌رود بوده است. این بررسی‌ها نشانگر الگوی افزایش دمــا در همــه ایستــگاه‌هــای حــوضـــه زاینده‌رود است. 
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - محیط زیست