نوجوان

سواد رسانه‌ای از نان شب واجب‌تر است

منصوره مصطفی‌زاده درباره نوجوانی خودش و تأثیر کتاب و رسانه می‌گوید

«من منصوره مصطفی‌زاده هستم. تقریبا 20 سالی است که از نوجوانی‌ام می‌گذرد و باید بگویم که نوجوانی بسیار لذت‌بخشی داشتم. کار  الانم هم نوشتن است و هم نشر کتاب و چون علاقه‌مند به حوزه کتاب کودک و نوجوان هستم، در این زمینه دیگران را هم راهنمایی می‌کنم.» این‌ها حرف‌هایی است که منصوره مصطفی‌زاده در معرفی خودش می‌گوید. لابد شما هم اسم خانم مصطفی‌زاده را شنیده باشید. کسی که چندوقتی است در برنامه کتاب‌باز برای کودکان و نوجوانان، کتاب معرفی می‌کند، در صفحه اینستاگرامش از دغدغه‌های مادرانه‌اش می‌نویسد و جدیدا هم در برنامه‌ای به اسم «مامان‌ها» مجری است. این‌طور که خودش می‌گوید قبل‌تر در برنامه‌های تلویزیونی دیگر به‌عنوان مهمان حضور داشته است، اما در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی اولین حضورش در برنامه «کتاب‌باز» بوده است.

خلق دوباره خود به‌وسیله سفر

گفت‌وگو با پیمان یزدانی، عکاس و گردشگری که برای ما از سفر می‌گوید

تصور کنید در یک خانه درندشت زندگی می‌کنید. خانه‌ای که به نظر خودتان بزرگ است، همه امکاناتی دارد، آب‌وهوای خوبی در گذر آنجاست، از هر نوع آلودگی‌ای در گزند است و در کل، شما در آن احساس امنیت می‌کنید. همین است که به‌اجبار یا به‌دلخواه هیچ‌وقت از خانه بیرون نمی‌آیید. می‌شود گفت که سال‌های سال در آن خانه زندانی هستید و تنها قلمرو شما در دنیا، آنجاست. قلمرویی که کشفیات شما محدود به همان‌جا می‌شود، اطلاعات و دانسته‌های اندکی به دست می‌آورید و از آن ترسناک‌تر اینکه گمان می‌کنید امن‌ترین و بهترین جای دنیا همین‌جاست. یا حتی ممکن است رفته‌رفته به این فکر کنید که دیگر جایی جز اینجایی که شما زندگی می‌کنید وجود ندارد. شما تنها آدم سیاره خودتان هستید یا آدم‌های کمی می‌بینید و بعد از مدتی همه‌چیز یکنواخت می‌شود.

مروری بر فیلم و کتاب مری پاپینز
تابستان فوتبالی با یورو ۲۰۲۰
زیر‌و‌بم شغل مهمانداری هواپیما

محبوب‌ترین پرستار جهان

مروری بر فیلم و کتاب مری پاپینز

مری پاپـیـنـز شــنـاخـتـه‌شــده‌ترین و محبوب‌ترین پرستار بچه جهان است. او در ابرها زندگی می‌کند و همیشه مشتاق کمک‌کردن به کودکانی است که مورد بی‌توجهی یا سختگیری زیاد والدینشان قرار گرفته‌اند. هر چند چنین ایده‌ای در ایران خیلی آشنا نیست. فکر نکنم هیچ پدر و مادر ایرانی‌ای حتی فکر استخدام یک پرستار بچه برای کودکانشان را کرده باشند! ولی حواستان به بچه‌ها باشد، کمتر بچه‌ای بعد از دیدن فیلم «مری پاپینز» دلش نخواسته پرستاری مثل او داشته باشد. رمان‌هایی که این فیلم از رویشان اقتباس شده، تحت تأثیر شهرت زیاد فیلمش قرار گرفته‌اند و کمتر آن‌ها را خوانده یا این نکته را می‌داند.

از میان تاریخ

مروری بر فیلم و رمان کتاب دزد

یک حقیقت کوچک: همه ما دیر یا زود می‌میریم. البته فرشته مرگ درست سر موقعش به سراغ ما می‌آید، پس لازم نیست بترسیم. طبق گفته خودش هم، از رنگ شکلات تلخ خوشش می‌آید و دوست دارد هنگامی که جان انسان‌ها را می‌گیرد، آسمان به آن رنگ باشد، اما سعی می‌کند از همه طیف رنگ‌ها خوشش بیاید. احتمالا خلاقانه‌ترین و بی‌طرفانه‌ترین نوع روایت در میان کتاب‌ها روایت از دیدگاه مرگ است، او همه چیز را می‌بیند، سرنوشت انسان‌های زیادی را دنبال کرده و حتی انگار به آن‌ها وابسته هم شده اما تنها حق گرفتن جان آن‌ها را دارد و نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند، با وجود اینکه بعضی وقت‌ها در مورد سرنوشت انسان‌ها کنجکاوی می‌کند و بدش نمی‌آید این توان را داشت که جلوی مرگ آن‌ها را می‌گرفت یا باعث می‌شد مرگشان کمتر زجرآور باشد.

فوتبال یعنی خود زندگی

فوتبال برای همه زمان‌ها

حتما تا به حال با جمله (از فوتبال چه چیزی به تو می‌رسد؟) روبه‌رو شده‌اید. به راستی چه چیزی از این مستطیل سبز، بیست و دو بازیکن و توپی که در آن میان قرار دارد به ما می‌رسد؟ فوتبال یکی از اجتماعی‌ترین پدیده‌های عصر حاضر که میلیون‌ها آدم را از سرتاسر جهان به خود مجذوب کرده است، چه نیروی نهفته‌ای دارد؟ فوتبال، رسم زندگی، بروز احساسات، اتحاد و یکدلی و مهم‌تر از همه از دست‌ندادن امید و حفظ آن حتی در بدترین شرایط را به ما می‌آموزد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نوجوان