رضا صادقیان

اهل سیاست و چالش حفظ قدرت

ترامپ خیال خداحافظی با کاخ سفید را ندارد

بحران شیوع ویروس کرونا و جان سپردن انسان‌های پرشمار در ایالات‌متحده آمریکا سبب نشد تا تمام توان کاخ سفید و رئیس دولت آن صرف جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون نشود. گویی دغدغه نخست و واپسین ترامپ ایستادگی در برابر اظهار نظرات مشاور پیشین خود در کتابی با عنوان «اتاق اتفاق» شده است، اما آن‌سوی چنین کشمکشی به حفظ قدرت در نگاه سیاست‌مداران بازمی‌گردد.

رازهای مرگ قاضی منصوری

تجزیه و تحلیل رویدادها براساس شواهد، مدارک، انطباق رخدادهای گذشته و حال امکان‌پذیر است. ناظران و کارشناسان سیاسی و اجتماعی در هنگام سخن گفتن شماری از آمارها، سندها و تجربیات گذشته را کنار هم قرار داده و در نهایت تصویری را که با دیدگاه‌ و ذهنیت خودشان هم‌خوان است، به مخاطبان ارائه می‌دهند. انتشار خبرهای روزانه و چاپ شماری از تحلیل‌ها در نشریات سیاسی و اجتماعی بر گرفته از رویدادهای به وقوع پیوسته است.

بازداشت اکبر طبری و حواشی آن

اعتماد تخریب‌شده مردم به‌سادگی ‌بازسازی نخواهد شد

دادگاه رسیدگی به اتهام‌های معاون اجرایی و مسئول دفتر سابق ریاست قوه قضائیه برگزار شد؛ مجموعه‌ای از اتهام‌های ریزودرشت که هرکدام از آن‌ها حتی تحلیلگران مسائل اجتماعی و آنان را که برای اجرای عدالت و مبارزه با مفاسد اقتصادی سر از پا نمی‌شناسند، در بهت‌وحیرت فروبرد: فراری‌دادن متهم، اخذ رشوه، دریافت ویلا، آپارتمان، واسطه‌گری در کارهای قضایی و... . نوشتن چنین عبارت‌هایی برای مسئول دفتر سابق ریاست یک قوه تعجب‌آور است. اکبر طبری جایگاهی خاص داشته و حال که برخی از اتهام‌های او را می‌شنویم، میزان نفوذ متهم با توهم برابری می‌کرده است.

مرثیه‌ای برای سال پایانی یک دولت!

سخنان معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور درباره طرح گران‌شدن بنزین با حاشیه‌هایی همراه بوده است. گویا دانستن و ندانستن گران شدن بنزین که در سخنان رئیس دولت نیز به آن پرداخته شده بود، هنوز یکی از مباحث مهم سیاسی است. قبل‌تر، جمال عرف، معاون سیاسی و امنیتی سابق وزیر کشور درباره سخنان رئیس دولت توضیحاتی ارائه کرده بود.

واکسن قدرت!

شیوع ویروس کرونا در جهان باعث شد قدرت، برنامه‌ریزی، کنترل، مدیریت و توانایی ساختار دولت‌ها به محک دوباره گذاشته شود. گویا این ویروس عالم‌گیر فرصت و تهدیدی است برای بازنگری در سیاست دولت‌ها. قدرتی که هم‌زمان به‌سوی کنترل ویروس و کشف دارو در حال حرکت است. کنترل ویروس کرونا به‌صورت مستقیم به سیاست مرتبط است. تنها قسمتی از کنترل ویروس کرونا به دانش پزشکی ارتباط مستقیم دارد، آنچه در کلیت آن و در سطح جهان در حال مشاهده هستیم، توانایی دولت‌ها است، توانی که برآمده از سیاست است.
 

اتحاد با سکوت

سخنان پرویز فتاح در یک برنامه تلویزیونی درباره ساختمان‌های متعلق به بنیاد مستضعفان و پس گرفتن آن‌ها او را در چشم اصول‌گرایان از مقام یک «طلبکار» به «بدهکار» تبدیل کرده است. آنچه فتاح درباره آن سخن گفت و مدعی بود حرف‌هایش انعکاس یک دغدغه برای بازگرداندن سرمایه‌های متعلق به یک نهاد اقتصادی است، با حواشی و موضع‌گیری‌های مختلف روبه‌رو شده است. 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رضا صادقیان