روناک سری

مروری بر فیلم و کتاب زنان کوچک
مروری بر کتاب و سریال بچه‌های بدشانس
مروری بر فیلم و کتاب مری پاپینز

خطا از ستارگان بخت ما نیست

نگاهی به فیلم و کتاب خطای بخت ستارگان ما

در رمان «ماهی طلا» از زبان یکی از شخصیت‌ها خواندم که سلامتی بر سر افراد سالم مثل تاجی است که فقط افراد بیمار آن را می‌بینند. ساده‌ترش می‌شود چیزی که شاید هر روز در مکالمات ما ایرانی‌ها به گوش می‌خورد، «برو خدا رو شکر کن که حداقل سالمی!» این حرف ممکن است که ما را عصبانی بکند. هنگامی که هر روز به دلایل مختلفی از همه چیز خشمگین و سرخورده می‌شویم، برای چه باید بابت سالم بودنمان خدا را شکر کنیم؟

چگونه یک سفر جاده‌ای، دانشجویی را انقلابی کرد؟

آنچه که باید در مورد چه‌گوارا و فیلم «خاطرات موتورسیکلت» بدانیم

در نیمه اول قرن بیستم، آمریکای جنوبی شاهد تحولات زیادی بود. در دهه پنجاه و شصت کوبا هم به این تحولات پیوست و انقلاب در آنجا رخ داد. معروف‌ترین چهره‌های این انقلاب، چه گوارا و فیدل کاسترو، دو مبارز و رفیق خوب هستند. سال‌ها پیش از آنکه چه گوارا، به شخصیتی نمادین از انقلاب کوبا تبدیل بشود، با دوستش آلبرتو گرانادو و موتورسیکلتی زوار در رفته چند از کشورهای آمریکای جنوبی را گشت.

تلاش برای رسیدن به رؤیای بزرگ

مروری بر فیلم و کتاب زنان کوچک

امکان ندارد خواهر و برادری داشته باشید و با شخصیت‌های «زنان کوچک» هم‌ذات‌پنداری نکنید. آن‌ها به یکدیگر حسادت می‌کنند؛ گاهی اعصاب‌خردکن می‌شوند و دعواهای زیادی هم بین آن‌ها رخ می‌دهد؛ ولی وقتی مشکلی پیش می‌آید، اولین نفر هستند که به یکدیگر کمک می‌کنند. لوئیزا می الکات این داستان را با الهام از زندگی خودش و سه خواهرش نوشته است و با رمان‌های «همسران خوب»، «مردان کوچک» و «پسران جو» ادامه‌اش داده که به اندازه «زنان کوچک» موفق شدند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - روناک سری